Fair

2010 Jr. Fair Steer Show Results

More Jr. Fair Market Beef Show Photos

Heifer Show

Grand Champion: Cameron Alexandar
Reserve: Sam Grauer
3rd Overall: Hannah Winegardner
4th Overall: Hannah Winegardner
5th Overall: Zach Henthorn

Breed & Performance Winners

Market beef division winners:

BPCQ Champion – Jessica Lohr, Crawford; BPCQ Res. Champion – Kady Davis, Carroll

Division 1 Champion – Brooke Egbert, Botkins; Division 1 Res. Champion – Mackenzie Shuey, Springfield

Division 2 Champion – Seth Miller, West Unity; Division 2 Res. Champion – Caleigh Ott, Norwalk

Division 3 Champion – Andy Sloan, Shelby; Division 3 Res. Champion – Madison Clark, Covington

Division 4 Champion – Danielle Heintz, Lakeview; Division 4 Res. Champion – Amber Millenbaugh, Crestline

Division 5 Champion – Chase Watson, Cable; Division 5 Res. Champion – Aaron King, Wauseon

Champion Market Heifer – Macie Ott, Norwalk; Res. Market Heifer – Logan Shore, Springfield

Champion AOB – Jordon Mullett, Coshocton; Res. AOB – Stetson Wells, Ashley

Champion Chianina – Madison Clark, Covington; Res.

Continue reading

Read More »

Jr. Fair Market Hog Show Results

Photos of the Jr. Fair Hog Show

Light Crossbreds

Grand Champion: Haley Clinker
Reserve: Troy Elwer

Darke Crossbreds

Grand Champion: Alec Brenek
Reserve: Nathan Siefker

Yorkshire

Grand Champion: Mason Creager
Reserve: Samantha Darner

Duroc

Grand Champion: Kalie Bodey
Reserve: Christopher Nott

Poland China

Grand Champion: Jason Geer
Reserve: Samantha McAlister

Berkshire

Grand Champion: Kelsey Zircher
Reserve: Blair Kenney

Landrace

Grand Champion:    Nick Brautigam
Reserve: Allen Lenhart

Hamp

Grand Champion: Evan Argabright
Reserve: Blaine Neikirk

Hereford

Grand Champion: David Devore
Reserve: Victoria Devore

Chester White

Grand Champion: Alex McCullough
Reserve: Samantha Norman

Tamworth

Grand Champion: Victoria Devore
Reserve: Chelsea O’Diam

Spots

Grand Champion: David Devore
Reserve: Levi Stauffer

Gilt Show Results

Grand Champion Gilt: Grant Gehret
Reserve Champion Gilt: Riley Wendt
3rd Overall: Zach Anderson
4th Overall: Madelyn Ferron
5th Overall: Skyler Marker

Skillathon

Age 9 – Dakota Zurface, Clinton; Age 10 – Alexus Burkhart, Crawford; Age 11 – Josie Chaddock, Stark; Age 12 – Hunter Frobose, Wood; Age 13 – Samantha Norman, Fulton; Age 14 – Nicholas Fowler, Guernsey; Age 15 – Kyle Kisamore, Portage; Age 16 – Jordan Mullett, Coshocton; Age 17 – Tonya Fender, Highland; Age 18 – Kyle Kissick, Brown; Overall – Jordan Mullett, Coshocton

Record Books

Age 9 – Christina Norman, Fulton; Age 10 – Jason Cook, Union; Age 11 – Caleb Horn, Fairfield; Age 12 – Ellie Chaddock, Stark; Age 13 – Samantha Norman, Fulton; Age 14 – Cole Riddle, Union; Age 15 – Leanna Bachman, Fairfield; Age 16 – Emily Herring, Fulton; Age 17 – Amanda Coe, Greene; Age 18 – Joel Hamric, Coshocton

Barrow Showmanship

Champion Senior: Tonya Fender, Highland; Champion Intermediate: Gus Mitchem, Fayette; Champion Junior: Tyla Voight, Miami; Overall Champion: Tonya Fender, Highland

Continue reading

Read More »

Jr. Fair Lamb Show Results

Photo gallery of the lamb show

Breed Champions:

Hampshire

Grand Champion: Madison Banbury
Reserve Champion: Audrey Neal

Shropshire

Grand Champion: Rachel Overs
Reserve Champion: Jordan Barns

Southdown

Grand Champion: Mattew Walen
Reserve Champion: Austin Springer

Suffolk

Grand Champion: Audrey Neal
Reserve Champion: Logan Harvel

Dorset

Grand Champion: Kyle Rowe
Reserve Champion: Colin Gump

Corriedale

Grand Champion: Eric Nichols
Reserve Champion: Christy Wildermuth

Montadale

Grand Champion: Logan Harvel
Reserve Champion: Morgan Melvin

Oxford

Grand Champion: Logan Harvel
Reserve Champion: Kaitlyan Stillion

All Other Breeds

Grand Champion: Emily Overs
Reserve Champion: Taylor Harris

Natural

Grand Champion: Taylor Banbury
Reserve Champion: Trey Miller

Brockle

Grand Champion: Colin Gump
Reserve Champion: Logan Harvel

Grade

Grand Champion: Rachel Overs
Reserve Champion: Madison Banbury

Lamb Sale Results

Skillathon

Age 9 – Sarah Young, Highland; Age 10 – Jacob Fowler, Guernsey; Age 11 – Jacob Wenner, Delaware; Age 12 – Meghann Winters, Guernsey; Age 13 – Taylor Banbury, Knox; Age 14 – Nick Fowler, Guernsey; Age 15 – Adam High, Union; Age 16 – Zak Avers, Ottawa; Age 17 – Emily Limes, Wood; Age 18 – Amanda Price, Lorain; Overall winner – Amanda Price, Lorain

Record Books

Age 9 – Maribeth Pozderac; Age 10 – Haylee Followell, Clark; Age 11 – Milan Pozderac, Knox; Age 12 – Matthew Wallen, Champaign; Age 13 – Abby Pozderac, Knox; Age 14 – Tristan Heidl, Erie; Age 15 – Hallie Sue Hiser, Greene; Age 16 – Brandi Heidl, Erie; Age 17 – Kelly Guthrie, Marion; Age 18 – Darrell Hague, Washington

Market Lamb Showmanship

Age 9 – 1: Chase Eisenhauer, Huron; 2: Brennen Morman, Putnam; 3: Sarah Young, Highland; Age 10 – 1: Olivia Wood, Clinton; 2: Brock Martin, Huron; 3: Brooke Kline, Ross;Age 11 – 1: Renee Schroeder, Putnam; 2: Emma Newsom, Jackson; 3: Brittany Schaefer, Coshocton; Age 12 – 1: Tara Eisenhauer, Huron; 2: Alison Sprang, Holmes; 3: Matthew Wallen, Champaign; Age 13 – 1: Colin Gump, Miami; 2: Jessica Millenbaugh, Crawford; 3: Logan Harvel, Fayette; Age 14 – 1: Ali Pond, Clinton; 2: Maggie Neer, Champaign; 3: Morgan Himes, Tuscarawas; Age 15 – 1: Delanie Wiseman, Madison; 2: Elysha Thoms, Clermont; 3: Rachel Schroeder, Putnam; Age 16 – 1: Cierra Jordan, Hardin; 2: Mackenzie Fruchey, Fulton; 3: Jordan Marx, Shelby; Age 17 – 1: Mark Wallen, Champaign; 2: Megan Hiatt, Darke; 3: Emily Limes, Wood; Age 18 – 1: Emily Shellhouse, Delaware; 2: Trey Miller, Fairfield; 3: Dylan Newsom, Jackson

Continue reading

Read More »