Home / 2019 Ohio State Fair / 2019 Junior Dairy results
Grace Gunkelman from Wayne Co. showing her Holstein.

2019 Junior Dairy results

 

Photos by Zach Parrott

Here are results from the 2019 Ohio State Fair Jr. Dairy Show. Further results will be made available as the shows progress.

Holstein

Total animals shown: 116

Exhibitors: 56

 

YRP Grand Champion

Exhibitor: Kayla Cring

Animal: Stunning Coruette Google-E

Sire: Sonnek GC Coruette-ET

 

YRP Reserve Grand Champion

Exhibitor: Zachary Steinke

Animal: Maple Tree Mogul Delani

Sire: Mountfield SSI DCY Mogul-E

 

YRP Junior Champion

Exhibitor: Logan Topp

Animal: Toppglen Jacoby Wooka-E

Sire: Cycle Doorman Jacoby-ET

 

YRP Reserve Junior Champion

Exhibitor: Taylor Kolpfenstein

Animal: Etgen-Way Doc Honeymoo

Sire: Woodcrest King Doc

 

YRP Senior Champion

Exhibitor: Kayla Cring

Animal: Stunning Coruette Google-E

Sire: Sonnek GC Coruette-ET

 

YRP Reserve Senior Champion

Exhibitor: Madelyn Topp

Animal: Topp-View Attitude Race

Sire: Attitude

 

Senior Showmanship (15 and over)

  1. Marissa Topp
  2. Tim Gunkelman
  3. Cole Pond
  4. Mariah Troutwine
  5. Logan Schlauch

 

Intermediate Showmanship (12-14)

  1. Logan Topp
  2. Aubree Topp
  3. Olivia Finke
  4. Peyton Henry
  5. Grace Gunkelman

 

Junior Showmanship (11 and under)

  1. Colton Thomas
  2. Madicyn Rupp
  3. Ruth Baumbauer
  4. Justin Landes
  5. Kennley Siegrist

 

Red and White

 

YRP Grand Champion

Exhibitor: Alyson Philips

 

YRP Reserve Grand Champion

Exhibitor: Wyatt Schlauch

 

YRP Intermediate Champion

Exhibitor: Alysan Philips

 

YRP Reserve Intermediate Champion

Exhibitor: Wyatt Schlauch

 

YRP Senior Champion

Exhibitor: Mariah Troutwine

 

YRP Reserve Senior Champion

Exhibitor: Cole Heger

 

Senior Showmanship (15 and over)

  1. Madelyn Topp
  2. Mariah Troutwine
  3. Sydney Good
  4. Ally Cupps
  5. Lindsay Lamoreaux

 

Intermediate Showmanship (12-14)

  1. Lily Elsass
  2. Carissa Pittman
  3. Lillian Finke
  4. Wyatt Schluach
  5. Kaleb Pond

 

Junior Showmanship (11 and under)

  1. Lydia Kaverman
  2. Noah Spreng
  3. Nora Budny
  4. Gage Workman

 

Ayshire

 

YRP Grand Champion

Exhibitor: Marissa Topp

Animal: Toppglen Wishful Thinking

 

YRP Reserve Grand Champion

Exhibitor: Lane Greiwe

Animal: Mill Valley Gunner Gumbell

 

YRP Junior Champion

Exhibitor: Kinley Topp

Animal: On Top Wiggle Wiggle

 

YRP Reserve Junior Champion

Exhibitor: Ashley Howvermale

Animal: Hawver- Crest Showstopper

 

YRP Senior Champion

Exhibitor: Marissa Topp

Animal: Toppglen Wishful Thinking

 

YRP Reserve Senior Champion

Exhibitor: Lane Greiwe

Animal: Mill Valley Gunner Gumbell

 

Senior Showmanship (15 and over)

  1. Ashley Howvermale
  2. Lane Greiwe
  3. Marissa Topp
  4. Kinley Topp
  5. Aaron Berg

 

Intermediate Showmanship (12-14)

  1. Kelly Howvermale
  2. Logan Topp
  3. Adam Wolf
  4. Julianne Headings
  5. Sylvia Headings

 

Junior Showmanship (11 and under)

  1. Ava Lahmers
  2. Kale Hamker
  3. Noah Spreng
  4. Anna Headings
  5. Stephanie Headings

 

Milking Shorthorn

 

YRP Grand Champion

Exhibitor: Aubree Topp

 

YRP Reserve Grand Champion

Exhibitor: Emmy Days

 

YRP Junior Grand Champion

Exhibitor: Henry Weiss

Animal: Weissway Ocean Oatmeal

Sire: Cherrywood Weissway Ocean

 

YRP Junior Reserve Champion

Exhibitor: Emmy Days

Animal: Reidien Acres Snowwhite P

Sire: Lucky Strike

 

Senior Showmanship (15 and over)

  1. Carrie Rhoades
  2. Emmy Days
  3. Tess Kiko
  4. Rachel Sherman
  5. Henry Specht

 

Intermediate Showmanship (12-14)

  1. Madelyn Baker
  2. Lillian Specht
  3. Katie Weiss

 

Junior Showmanship (11 and under)

  1. Henry Weiss

Jersey

Total animals shown: 87

Total exhibitors: 36

 

YRP Grand Champion

Exhibitor: Blake Greiwe

Animal: DKG Motin Jolly

 

YRP Reserve Grand Champion

Exhibitor: Colton Thomas

Animal: Miss Premier Mangorita

Sire: Hawarden Impuls Premier

 

YRP Junior Champion

Exhibitor: Lillian Finke

Animal: Big Guns Andreas Vienna

Sire: Sunset Canyon Andreas

 

YRP Reserve Junior Champion

Exhibitor: Jade Laux

Animal: Impression Stormy

Sire: Rock Ella Impression

 

Senior Showmanship (15 and over)

  1. Lane Griewe
  2. Madelyn Topp
  3. Blake Griewe
  4. Kinley Topp
  5. Garrett Hageman

 

Intermediate Showmanship (12-14)

  1. Grace Gunkelman
  2. Jacoby Gilbert
  3. Meredith Hageman
  4. Gwen Schindel
  5. Lillian Finke

Junior Showmanship (11 and under)

  1. Allison Francis
  2. Lydia Kaverman
  3. Lane Francis
  4. Emma Hershberger
  5. Ella Hershberger

 

Guernsey

Total animals shown: 62

Total exhibitors: 27

 

YRP Grand Champion

Exhibitor: Aubree Topp

Animal: Lavon Farms Norak Rattle

Sire: Lang Haven Grumpy Novak

 

YRP Reserve Grand Champion

Exhibitor: Case Alt

Animal: Marodore Ernie Feliz

Sire: Lonestar-ET

 

YRP Junior Guernsey Champion

Exhibitor: Samantha Plocher

Animal: Dix-Lee Method Darwyn

Sire: Mar Ral Method-TW

 

YRP Reserve Junior Guernsey Champion

Exhibitor: Hannah Hurst

Animal: Guernsey Grove HP Maverick

Sire: Springhill J Lonestar

 

Senior Showmanship (15 and over)

  1. Jessica Langenkamp
  2. Samantha Plocher
  3. Tyler Dehan
  4. Alex Richardson
  5. Derek Burns

 

Intermediate Showmanship (12-14)

  1. Logan Dehan
  2. Kyle Polk
  3. Natasha Davidson
  4. Abigayle Dicke
  5. Case Alt

 

Junior Showmanship (11 and under)

  1. Adam Langenkamp
  2. Tiffany Langenkamp
  3. Drew Langenkamp
  4. Claire Goeke
  5. Silas Kohler

 

Brown Swiss

Total animals shown: 54

Total exhibitors: 28

 

YRP Grand Champion

Exhibitor: Madelyn Topp

Animal: Kulp-Gen Supreme Dawn

Sire: Supreme

 

YRP Reserve Grand Champion

Exhibitor: Kinley Topp

Animal: Cutting Edge T Taylor ET

 

YRP Junior Champion

Exhibitor: Molly Moffett

Animal: New View C Bravo

Sire: Voelkers TD Carter

 

YRP Reserve Junior Champion

Exhibitor: Carissa Pittman

Animal: Brook Hollow Whiskey Kokita

Sire: Manis Glenn Whiskey ET

 

Senior Showmanship (15 & over)

  1. Molly Moffett
  2. Kinley Topp
  3. Madelyn Topp
  4. Zachary Logan
  5. Russell Alden

 

Intermediate Showmanship (12-14)

  1. Carissa Pittman
  2. Amy Hughes
  3. Riley Shockey
  4. Tyler Kress
  5. Drake Yoder

 

Junior Showmanship (11 and under)

  1. Reagan Shockey
  2. Jacob Howman
  3. Madicyn Rupp
  4. Delilah Turon
  5. Anna Headings

Check Also

Changing weather patterns: The new “normal”

By Luke Schulte, Beck’s Hybrids After enduring the spring of 2019, it will not take …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *