Home / Livestock / 2012 Ohio State Fair / 2013 Ohio State Fair Jr. Market Lamb Sale Results

2013 Ohio State Fair Jr. Market Lamb Sale Results

Junior Market Lamb Sale results

The 138-pound Grand Champion Open Class Lamb shown by Logan Harvel of Mt. Sterling was purchased by Direct Sales Distribution, Shroyer Show Stock and Huffman’s Market for $3,100.

The 135-pound Reserve Grand Champion Open Class Lamb shown by Delanie Wiseman of London was purchased by Kroger for $1,400.

The 130-pound Champion Hampshire shown by Delanie Wiseman of London 
was purchased by Kroger for $1,100.

The 129-pound Champion Shropshire shown by Emily Johnson of Casstown was purchased by Stitzlein Club Lambs for $3,100.

The 127-pound Champion Southdown shown by Sarah Young of Leesburg 
sold to Kroger for $1,200.

The 134-pound Champion Suffolk shown by Morgan Hines of Mineral City sold to Kroger for $1,100.

The 123-pound Champion Dorset shown by Sarah Young of Leesburg 
sold to United Producers, Inc. and PNC Bank for $900.

The 134-pound Champion Montadale shown by Brock Martin of Attica sold to Kroger for $1,000.

The 139-pound Champion Oxford shown by Lauren Ott of Norwalk sold to Kroger for $1,000

The 123-pound Champion AOB shown by Austin Hunker of Bellevue sold to the Ohio Club Lamb Boosters and New Edition Club Lambs for $1,500.

The 116-pound Champion Brockle-Face shown by Meghann Winters of Old Washington to Jim Johnson for $1,200.

The 134-pound Reserve Hampshire shown by Sarah Hunker of Bellevue sold to Kroger for $1,300.

The 133-pound Reserve Shropshire shown by Autumn Miller of Baltimore sold to Kroger for $1,500.

The 120-pound Reserve Southdown shown by Nicholas Fowler of Salesville sold to Direct Sale Distribution and Showrite Feeds for $1,100.

The 128-pound Reserve Suffolk shown by Troy King of Pettisville sold to Kroger for $1,100.

The 137-pound Reserve Dorset shown by Katie Barnhart of Delaware sold to Kroger for $1,100.

The 120-pound Reserve Montadale shown by Michelle Flock of Marion sold to Kroger for $1,100.

The 137-pound Reserve Oxford shown by Craig Schiff of Jamestown sold to Genetic Solutions/Shroyer Show Stock, JD Equipment and Tim Alexander Family, John Freidiline Insurance Agency, Bambauer Fertilizer and Feed, Shroyer Show Stock, Reproduction Specialty Group, Custom Cabs and Trailers, Provico Farm and Show Supply, and Umbarger Show Feeds for $2,100.

The 125-pound Reserve AOB shown by Peyton Caplinger of Eaton sold to Kroger for $1,000.

The 135-pound Reserve Brockle-Face shown by Kaylee Achor of Hillsboro sold to Heskett Insurance Agency/Achor Club Lambs and Lamb Power Sale, Genetic Solutions/Shroyer Show Stock, Sherwood Auto and Camper Sales, Ohio Club Lamb Association and Jr. Association, Shroyer Show Stock, The Juice Drench, Ketcham Sheep Equipment, Gene Check, and Stock Show Planet for $2,100.

The 134-pound Reserve Natural Color shown by Macie Ott of Norwalk sold to Kroger for $1,300.

The 134-pound Reserve Grade shown by Logan Harvel of Mt. Sterling sold to Kroger for $1,400.

More 2013 results from the Brown Sheep Arena

2013 Ohio State Fair

Junior Breeding Sheep

Polled Dorset

Thursday, August 01, 2013

Judged by:  Dale Davis, Cardington, OH

 

 

Yearling Ram                                                                                                              1 shown

1.  Bel-Mar Farm 1649                                                                                  Kodi Paulus, West Milton

 

Fall Ram Lamb                                                                                                           1 shown

1.  Bel- Mar Farm 1689                                                                     Kamron Paulus, West Milton

 

Spring Ram                                                                                                                 1 shown

1.  Myers 8685                                                                                   Tyler Myers, Rushsylvania

 

Grand Champion Ram –Bel-Mar 1689, Kamron Paulus, West Milton

Reserve Champion Ram- Myers 8685, Tyler Myers, Rushsylvania

 

Yearling Ewe                                                                                                                  0 shown

 

Fall Ewe Lamb                                                                                                               1 shown

1.  Bel-Mar Farm 1681                                                                      Kamron Paulus, West Milton

 

Spring Ewe Lamb                                                                                                           3 shown

1.  Bel-Mar Farm Red 1690                                                              Kamron Paulus, West Milton

2.  G-300                                                                                               Jared Bradford, Wellington

3.  Myers 8688                                                                                     Tyler Myers, Rushsylvania

 

Slick Shorn Ewe Lamb                                                                                                  3 shown

1.  Bradford Farms 6-257                                                                      Jared Bradford, Wellington

2.  Bel- Mar Farm 1688                                                                           Kodi Paulus, West Milton

3.  Myers 8661                                                                                       Tyler Myers, Rushsylvania

 

Grand Champion Ewe- Bel-Mar Farm Red 1690, Kamron Paulus, West Milton

Reserve Champion Ewe- Bradford Farms 6-257, Jared Bradford, Wellington

 

Flock                                                                                                                               2 shown

1. Kamron Paulus                                                                                                       West Milton

2. Tyler Myers                                                                                                              Rushsylvania

 

 

2013 Ohio State Fair

Junior Breeding Sheep – Horned Dorset

Thursday, August 01, 2013                                                                                                    Judged by: Dale Davis, Cardington, OH

 

Fall Ram Lamb                                                                                                                                                    4 shown

1. Root 523                                                                                                                                           Micah McCoy, Lancaster

2. Galleher G-102                                                                                                                              Andrew Evans, Edison

3. Galleher K-170                                                                                                                               Andrew Evans, Edison

4. Richardson 97122                                                                                                                          Clayton Orr, Utica

 

Spring Ram Lamb                                                                                                                                             4 shown

1. PRC 6629                                                                                                                                          Tyler Myers, Rushsylvania

2. Root 529                                                                                                                                           Jarod Marteney, Canal Winchester

3. NN 27138                                                                                                                                         Natalie Richardson, West Chester

4. Battle Run Farms 30                                                                                                                     Jackson Crawford, Prospect

 

Grand Champion Ram- Root 523, Micah McCoy, Lancaster

Reserve Champion Ram- PRC 6629, Tyler Myers, Rushsylvania

 

Yearling Ewe                                                                                                                                                      5 shown

1. Root 609                                                                                                                          Micah McCoy, Lancaster

2. Root 607                                                                                                                          Connor Marteney, Canal Winchester

3. Oberholtzer 1209                                                                                                         Andrew Evans, Edison

4. Oberholtzer 1207                                                                                                         Andrew Evans, Edison

5. Sally and Simon Squires 256                                                                                    Clayton Orr, Utica

 

Slick Shorn Yearling Ewe                                                                                                                                      6 shown

1. Sink 82 P                                                                                                                         Jackson Crawford, Prospect

2. Sink 81 Pet                                                                                                                     Joey Crawford, Prospect

3. Root 606                                                                                                                          Micah McCoy, Lancaster

4. Root 608                                                                                                                          Connor Marteney, Canal Winchester

5. Todd and Melissa Naaman 263                                                                              Clayton Orr, Utica

6. Todd and Melissa Naaman 262                                                                              Clayton Orr, Utica

 

Early Ewe Lamb                                                                                                                                                      7 shown

1. Root 628                                                                                                                          Micah McCoy, Lancaster

2. Root 626                                                                                                                          Connor Marteney, Canal Winchester

3. L. Thompson G 080                                                                                                     Natalie Richardson, West Chester

4. Galleher K-168                                                                                                              Andrew Evans, Edison

5. Root 650                                                                                                                          Connor Marteney, Canal Winchester

6. Galleher K-169                                                                                                              Andrew Evans, Edison

7. Root 528                                                                                                                          Clayton Orr, Utica

 

Spring Ewe Lambs                                                                                                                                                4 shown

1. PRC W6538                                                                                                                    Connor Marteney, Canal Winchester

2. PRC 339                                                                                                                           Micah McCoy, Lancaster

3. NN27139                                                                                                                         Natalie Richardson, West Chester

4. Root 530                                                                                                                          Jarod Marteney, Canal Winchester

 

Slick Shorn Ewe Lamb                                                                                                                                         7 shown

1. PRC 1111                                                                                                                         Tyler Myers, Rushsylvania

2. Kendrick Dorset B-64                                                                                                  Clayton Orr, Utica

3. Root 630                                                                                                                          Micah McCoy, Lancaster

4. Root 632                                                                                                                          Connor Marteney, Canal Winchester

5. Root 634                                                                                                                          Jarod Marteney, Canal Winchester

6. Battle Run Farms 31                                                                                                    Jackson Crawford, Prospect

7. Battle Run Farms 32                                                                                                    Joey Crawford, Prospect

 

Champion Slick Shorn Ewe- Sink 82 P, Jackson Crawford, Prospect

Reserve Champion Slick Shorn Ewe – PRC 1111, Tyler Myers, Rushsylvania

 

Champion Fitted Ewe- Root 609, Micah McCoy, Lancaster

Reserve Champion Fitted Ewe- Root 607, Connor Marteney, Canal Winchester

 

Grand Champion Ewe- Root 609, Micah McCoy, Lancaster

Reserve Champion Ewe- Root 607, Connor Marteney, Canal Winchester, Canal Winchester

 

Best Headed Ram                                                                                                                             3 shown

1.                                                                                                                                            Micah McCoy, Lancaster

 

Best Headed Ewe                                                                                                                              4 shown

1.                                                                                                                                            Natalie Richardson, West Chester

 

Flock                                                                                                                                                      5 shown

1. Micah McCoy                                                                                                                Lancaster

2. Andrew Evans                                                                                                               Edison

3. Natalie Richardson                                                                                                       West Chester

4. Jackson Crawford                                                                                                         Canal Winchester

5. Clayton Orr                                                                                                                     Utica

 

 

2013 Ohio State Fair

Junior Breeding Sheep

Montadale

Thursday, August 01, 2013

Judged by: Jeremy Etzler, South Solon, OH

Yearling Ram                                                                                                  1 shown

1. Childs 1432                                                                                   Ariel Watson, Salesville

 

Fall Ram Lamb                                                                                               0 shown

 

Spring Ram Lamb                                                                                           0 shown

 

Slick Shorn Ram Lamb                                                                                   1 shown

1. Watson 1320                                                                                 Ariel Watson, Salesville

 

Grand Champion Ram- Watson 1320, Ariel Watson, Salesville

Reserve Champion Ram- Childs 1432, Ariel Watson, Salesville

 

Yearling Ewe                                                                                                   1 shown

1. 3 J Coers 696                                                                                  Allison Carpenter, Caldwell

 

Slick Shorn Yearling Ewe                                                                                3 shown

1. Carpenter 1018                                                                             Allison Carpenter, Caldwell

2. Watson AW 1236                                                                          Ariel Watson, Salesville

3. Watson AW 1220                                                                          Ariel Watson, Salesville

 

Early Ewe Lamb                                                                                              1 shown

1. Temple G-11                                                                                 Ariel Watson, Salesville

 

Spring Ewe Lamb                                                                                            0 shown

 

Slick Shorn Ewe Lamb                                                                                    2 shown

1. Carpenter 1051                                                                             Allison Carpenter, Caldwell

2. Watson 1319                                                                                 Ariel Watson, Salesville

 

Grand Champion Ewe- 3 J Coers 696, Allison Carpenter, Caldwell

Reserve Champion Ewe- Carpenter 1018, Allison Carpenter, Caldwell

 

Flock                                                                                                               1 shown

1. Ariel Watson                                                                                  Salesville

2013 Ohio State Fair

Junior Breeding Sheep

Border Cheviot

Thursday, August 01, 2013

Judged by: Jeremy Etzler, South Solon, OH

Yearling Ram                                                                                                  1 shown

1. Shoop’s 12-04                                                                               Jamilynn Cobb, McComb

 

Senior Ram Lamb                                                                                           1 shown

1. K & C Copeland 1334                                                                    Kaylee Copeland, Lewistown

 

Junior Ram Lamb                                                                                            1 shown

1. K & C Copeland 1336                                                                    Kasey Copeland, Lewistown

 

Grand Champion Ram- Shoop’s 12-04, Jamilynn Cobb, McComb

Reserve Champion Ram- K & C Copeland 1334, Kaylee Copeland, Lewistown

 

Yearling Ewe                                                                                                   3 shown

1. Running S Bar 1684                                                                      Kaylee Copeland, Lewistown

2. Cobb 12-03                                                                                     Jamilynn Cobb, McComb

3. Traglia TS 201208                                                                        Kasey Copeland, Lewistown

 

Slick Shorn Yearling Ewe                                                                                2 shown

1. Diamond C 0090                                                                           Kaylee Copeland, Lewistown

2. K & C Copeland 1205                                                                    Kasey Copeland, Lewistown

 

Senior Ewe Lamb                                                                                            2 shown

1. Traglia TS 201308                                                                        Kaylee Copeland, Lewistown

2. K & C Copeland 1335                                                                   Kasey Copeland, Lewistown

 

Junior Ewe Lamb                                                                                            2 shown

1. Shoop’s Fashion Lanes 13-28                                                    Jamilynn Cobb, McComb

2. K & C Copeland 1338                                                                    Kaylee Copeland, Lewistown

 

Slick Shorn Junior Ewe Lamb                                                                         0 shown

 

Grand Champion Ewe- Running S Bar 1684, Kaylee Copeland, Lewistown

Reserve Champion Ewe- Traglia TS 201308, Kaylee Copeland, Lewistown

 

 

Flock                                                                                                               3 shown

1. Kaylee Copeland                                                                          Lewistown

2. Jamilynn Cobb                                                                               McComb

3. Kasey Copeland                                                                           Lewistown

 

Best Headed Ram                                                                                          1 shown

1. Jamilynn Cobb                                                                              McComb

 

Best Headed Ewe                                                                                             2 shown

1. Jamilynn Cobb                                                                              McComb

 

Jim Cluff Memorial Flock                                                                                 1 shown

1. Kaylee Copeland                                                                          Lewistown

2013 Ohio State Fair

Junior Breeding Sheep

Tunis

Thursday, August 01, 2013

Judged by: Dale Davis, Cardington, OH

 

Yearling Ram                                                                                                  2 shown

 

1. Brown Family 0107                                                                      Coral Nelson, Jeromesville

2. Schambow 371                                                                             Emily Burns, Baltimore

 

Ram Lamb                                                                                                      3 shown

 

1. Brown Family 120                                                                        Lane Brown, Creston

2. Brown Family 121                                                                        Olivia Brown, Creston

3. Craft 13-20                                                                                    Morgan Johnson, Wooster

 

Slick Shorn Ram Lamb                                                                                   0 shown

 

Grand Champion Ram- Brown Family 0107, Coral Nelson, Jeromesville

Reserve Champion- Brown Family 120, Lane Brown, Creston

 

Yearling Ewe                                                                                                   3 shown

 

1. WSF 156                                                                                        Olivia Brown, Creston

2. Brown Family 103                                                                        Lane Brown, Creston

3. Schambow 334                                                                             Emily Burns, Baltimore

 

Slick Shorn Yearling Ewe                                                                                2 shown

 

1. Brown Family 102                                                                        Coral Nelson, Jeromesville

2. EBT 869                                                                                          Emily Burns, Baltimore

 

Ewe Lamb                                                                                                       5 shown

 

1. Brown Family 123                                                                        Olivia Brown, Creston

2. Brown Family 122                                                                        Lane Brown, Creston

3. EBT 131                                                                                          Emily Burns, Baltimore

4. Craft 13-17                                                                                    Morgan Johnson, Wooster

5. Small Fry Farm 151                                                                      Morgan Johnson, Wooster

 

Slick Shorn Ewe Lamb                                                                                    0 shown

 

Grand Champion Ewe- WSF 156, Olivia Brown, Creston

Reserve Champion Ewe- Brown Family 103, Lane Brown, Creston

 

Flock                                                                                                               2 shown

 

1. Olivia Brown                                                                                 Creston

2. Lane Brown                                                                                   Creston

                                                                                                                        

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Rambouillet

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Ryan Hendricks, Cloverdale, IN


Yearling Ram                                                                                   3 shown

1.  WW Sheep Company 1189                                                Eli Davidson, Lewisburg

2.  Valley View 446                                                                  Caleb Schlie, Edgerton

3.  Valley View 409                                                                  Megan Inbody, Bluffton

 

Fall Ram Lamb                                                                                 1 shown

1.  Inbody F1286                                                                    Megan Inbody, Bluffton

 

Spring Ram Lamb                                                                           5 shown

1.  Inbody 1318                                                                      Megan Inbody, Bluffton

2.  Dvidson R13-2                                                                   Eli Davidson, Lewisburg

3.  DKF 301                                                                             Adam Heffelfinger, Ashland

4.  Valley View 496                                                                  Caleb Schlie, Edgerton

5.  Inbody 1312                                                                      Jordan Vineyard, Blue Rock

 

Grand Champion Ram – WW Sheep Company 1189, Eli Davidson, Lewisburg

Reserve Champion Ram – Inbody 1318, Megan Inbody, Bluffton

 

Yearling Ewe                                                                                    8 shown

1.  Fried 0138                                                                          Eli Davidson, Lewisburg

2.  Inbody F1172                                                                    Megan Inbody, Bluffton

3.  DKF 294                                                                             Adam Heffelfinger, Ashland

4.  Inbody 1211                                                                      Megan Inbody, Bluffton

5.  Inbody 1219                                                                      Jordan Vineyard, Blue Rock

6.  Wall 916                                                                             Eli Davidson, Lewisburg

7.  Inbody 1205                                                                      Kayla Flinn, Jenera

8.  Valley View 432                                                                  Caleb Schlie, Edgerton

 

 

Fall Ewe Lamb                                                                                  3 shown

1.  Inbody 1277                                                                      Megan Inbody, Bluffton

2.  Inbody 1278                                                                      Megan Inbody, Bluffton

3.  Inbody F1273                                                                    Jordan Vineyard, Blue Rock

 

 

Spring Ewe Lamb                                                                            7 shown

1.  Inbody 1301                                                                      Megan Inbody, Bluffton

2.  WW Sheep Company 1335                                                Eli Davidson, Lewisburg

3.  Davidson E13-1                                                                  Eli Davidson, Lewisburg

4.  DKF 306                                                                             Adam Heffelfinger, Ashland

5.  Wall 934                                                                             Jordan Vineyard, Blue Rock

6.  Valley View 484                                                                  Caleb Schlie, Edgerton

7. DKF 307                                                                              Jordan Vineyard, Blue Rock

 

Grand Champion Ewe – Inbody 1301, Megan Inbody, Bluffton

Reserve Champion Ewe – Fried 0138, Eli Davidson, Lewisburg

 

 

Best Fleece                                                                                       3 shown

1.  Megan Inbody, Bluffton

 

Flock                                                                                                  3 shown

1.  Megan Inbody, Bluffton

 

 

Premier Exhibitor  – Megan Inbody, Bluffton

 

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

All Other Breeds

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Ryan Hendricks, Cloverdale, IN

Ram Lamb                                                                                        7 shown

1.  Day Creek Dorpers 0526                                                   Jessica Jean Larrick, Leesburg

2.  Taylor 13027                                                                      Travis Johnson, Minerva

3.  T Johnson 011                                                                   Travis Johnson, Minerva

4.  DEA 0009                                                                           Sophia Dean, Plain City

5.  TMH 001                                                                             Taylor Howman, Wooster

6.  Dean 0016                                                                         Stephen Dean, Plain City

7.  DEA 0015                                                                           Gregory Dean, Plain City

 

 

Grand Champion Ram – Day Creek Dorpoers 0526, Jessica Jean Larrick, Leesburg

Reserve Champion Ram – Taylor 13027, Travis Johnson, Minerva

 

 

Yearling Ewe                                                                                    5 shown

1.  T Johnson 006                                                                   Travis Johnson, Minerva

2.  Double E P2                                                                        Kayla Flinn, Jenera

3.  T Johnson 007                                                                   Travis Johnson, Minerva

4.  Finney 0081                                                                       Taylor Howman, Wooster

5.  DEA 0003                                                                           Stephen Dean, Plain City

 

 

Ewe Lamb                                                                                         9 shown

1.  Vast Plains 513                                                                   Travis Johnson, Minerva

2.  UK 13-5800                                                                        Kayla Flinn, Jenera

3.  Dry Creek Dorpers 0525                                                    Jessica Jean Larrick

4.  Dry Creek Dorpers 0523                                                    Jessica Jean Larrick

5.  UK 13-5729                                                                        Kayla Flinn, Jenera

6.  T Johnson 010                                                                   Travis Johnson, Minerva

7.  DEA 0011                                                                           Rebecca Dean, Plain City

8.  D&L Reichert 101                                                               Taylor Howman, Wooster

9.  TMH 002                                                                             Taylor Howman, Wooster

 

 

Grand Champion Ewe – T Johnson 006, Travis Johnson, Minerva

Reserve Champion Ewe – Double E P2, Kayla Flinn, Jenera

 

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Southdown

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Tracy Dendinger, Washington Court House

Early Spring Ram Lamb                                                                 7 shown

1.  Crotcher 303                                                                      Abby Pozderac, Mount Vernon

2.  Davis 1195                                                                         Allison Welty, Marengo

3.  Pozderac 326                                                                     Milan Pozderac, Mount Vernon

4.  Davis 1210                                                                         Abriana Smith, Marion

5.  Crotcher 321                                                                      Alexander Kaiser, Versailles

6.  Davis 1203                                                                         Allison Welty, Marengo

7.  Metzger Boys 1312                                                            Zac Metzger, Arlington

 

Late Spring Ram Lamb                                                                  4 shown

1.  Peters 1313                                                                       Emma Peters, Versailles

2.  NLF 1323                                                                            Nicholas Fowler, Salesville

3.  Taylor and Corey Andrews 30                                           Taylor Andrews, Bellevue

4.  Metzger Boys 1331                                                            Ryan Metzger, Arlington

 

Grand Champion Ram – Peters 1313, Emma Peters, Versailles

Reserve Champion Ram – Crotcher 303, Abby Pozderac, Mount Vernon

 

 

Yearling Ewe                                                                                    9 shown

1.  Davis 1150                                                                         Allison Welty, Marengo

2.  Pozderac 202                                                                     Maribeth Pozderac, Mount Vernon

3.  Davis 1142                                                                         Allison Welty, Marengo

4.  Pozderac 218                                                                     Abby Pozderac, Mount Vernon

5.  Wallace 1128                                                                     Katelynn Wallace, Casstown

6.  JK Maddox 1204                                                                Milan Pozderac, Mount Vernon

7.  HP Mcrumb 1131                                                                Lindsay Shell, Midland

8.  Scramlin 1202                                                                     Nicholas Fowler, Salesville

9.  Wallace 1115                                                                     Katelynn Wallace, Casstown

 

Late Yearling Ewe                                                                           8 shown

1.  Davis 1174                                                                         Allison Welty, Marengo

2.  RVF 1246                                                                           Chelsea Shell, Midland

3.  Rincker Southdowns 464                                                   Nicholas Fowler, Salesville

4.  Brandt 10073                                                                     Craig Schiff, Jamestown

5.  Crotcher 228                                                                      Milan Pozderac, Mount Vernon

6.  Metzger Boys 1226                                                            Zac Metzger, Arlington

7.  Davis 1178                                                                         Zac Metzger, Arlington

8.  Metzger Boys 1219                                                            Ryan Metzger, Arlington

 

January Ewe Lambs                                                                       12 shown

1.  Crotcher 309                                                                      Maribeth Pozderac, Mount Vernon

2.  Martin 13202                                                                      Brock Martin, Attica

3.  Pozderac 307                                                                     Abby Pozdrac, Mount Vernon

4.  Forsee E-13-049                                                                Taylor Andrews, Bellevue

5.  Crotcher 311                                                                      Alexander Kaiser, Versailles

6.  Davis 1213                                                                         Allison Welty, Marengo

7.  Davis 1212                                                                         Abriana Smith, Marion

8.  MB Genetics 13-7E2                                                           Ryan Metzger, Arlington

9.  Wagner 113                                                                       Alyssa Hutchinson, Blanchester

10. NLF 1301                                                                           Nicholas Fowler, Salesville

11. Epley 7036                                                                        Logan Shell, Lancaster

12. UF 1301                                                                            Zac Metzger, Arlington

February Ewe Lambs                                                                        13 shown

1.  Crotcher 323                                                                      Maribeth Pozderac, Mount Vernon

2.  Pozderac 325                                                                     Abby Pozderac, Mount Vernon

3.  Forsee E13-125                                                                 Brock Martin, Attica

4.  Davis 1221                                                                         Abriana Smith, Marion

5.  Mapolyne Farms 13-18s                                                     Milan Pozderac, Mount Vernon

6.  Miller E13-128                                                                    Taylor Andrews, Bellevue

7.  Crotcher 320                                                                      Milan Pozderac, Mount Vernon

8.  NLF 1309                                                                            Nicholas Fowler, Salesville

9.  NLF 1318                                                                            Nicholas Fowler, Salesville

10. Davis 1219                                                                        Allison Welty, Marengo

11. Davis 1218                                                                        Allison Welty, Marengo

12. Metzger Boys 1310                                                           Zac Metzger, Arlington

13. Metzger Boys 1314                                                           Ryan Metzger, Arlington

 

March Ewe Lambs                                                                           4 shown

1.  Taylor and Corey Andrews 31                                           Taylor Andrews, Bellevue

2.  Crotcher 333                                                                      Abby Pozderac, Mount Vernon

3.  Peters 1314                                                                       Emma Peters, Versailles

4.  Crotcher 329                                                                      Caleb Kaiser, Versailles

 

Grand Champion Ewe – Davis 1174, Allison Welty, Marengo

Reserve Champion Ewe – Crotcher 309, Maribeth Pozderac, Mount Vernon

 

 

Flock                                                                                                  4 shown

  1. Abby Pozderac, Mount Vernon
  2. Allison Welty, Marengo
  3. Abriana Smith, Marion
  4. Nicholas Fowler, Salesville

 

 

Premier Exhibitor – Allison Welty, Marengo
2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Oxford

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Tracy Dendinger, Washington Court House

Early Ram Lamb                                                                              2 shown

1.  Johnson 661                                                                      Travis Johnson, Minerva

2.  KGA 1310                                                                           Cody Curren, Wooster

 

Late Ram Lamb                                                                               2 shown

1.  Johnson 670                                                                      Travis Johnson, Minerva

2.  300                                                                                     Thomas Tilton, Lewisburg

 

Grand Champion Ram – Johnson 661, Travis Johnson, Minerva

Reserve Champion Ram – Johnson 670, Travis Johnson, Minerva

 

 

Yearling Ewe                                                                                    5 shown

1.  Johnson 637                                                                      Travis Johnson, Minerva

2.  Johnson 643                                                                      Travis Johnson, Minerva

3.  202                                                                                     Thomas Tilton, Lewisburg

4.  Everett 1225                                                                      Justin Simpson, Johnstown

5.  Paige Coyne 12-90                                                                        Justin Simpson, Johnstown

 

Early Ewe Lamb                                                                               5 shown

1.  Johnson 664                                                                      Travis Johnson, Minerva

2.  Thoma 313                                                                         Cody Curren, Wooster

3.  Thoma 307                                                                         Halle A. Miller, Creston

4.  E.C.O. 0109                                                                       Alyssa Hutchinson, Blanchester

5.  296                                                                                     Thomas Tilton, Preble

 

Late Ewe Lamb                                                                                7 shown

1.  Johnson 667                                                                      Travis Johnson, Minerva

2.  Johnson 668                                                                      Travis Johnson, Minerva

3.  Daniesl 854                                                                        Craig Schiff, Jamestown

4.  Thoma 314                                                                         Angela Casalinova, Canal Fulton

5.  Thoma 311                                                                         Katie Stull, Wooster

6.  Thoma 317                                                                         Riley Stull, Wooster

7.  4J’s 0329131                                                                      Justin Simpson, Johnstown

 

Slick Shorn Ewe Lamb                                                                    1 shown

1.  Van Roekel 1310                                                                Travis Johnson, Minerva

 

Grand Champion Ewe – Johnson 637, Travis Johnson, Minerva

Reserve Champion Ewe – Johnson 667, Travis Johnson, Minerva

 

 

Young Flock                                                                                      2 shown

  1. Travis Johnson, Minerva
  2. Thomas Tilton, Lewisburg

 

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Columbia

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Ryan Hendricks, Cloverdale, IN

 

Yearling Ram                                                                                   1 shown

1.  Crago 11-53                                                                       Megan Inbody, Bluffton

 

Fall Ram Lamb                                                                                 1 shown

1.  Cobb 27                                                                             Jessika Cobb, McComb

 

Ram Lamb                                                                                        2 shown

1.  Diller R298                                                                          Samantha Hilty, Harrod

2.  Diller R297                                                                          Wyatt Hilty, Harrod

 

Grand Champion Ram – Cobb 27, Jessica Cobb

Reserve Champion Ram – Crago 11-53, Megan Inbody, Bluffton

 

 

Yearling Ewe                                                                                    5 shown

1.  Cobb B-102                                                                        Jessika Cobb, McComb

2.  Inbody 1225                                                                      Megan Inbody, Bluffton

3.  Inbody 1227                                                                      Megan Inbody, Bluffton

4.  Diller R284                                                                          Samantha Hilty, Harrod

5.  Diller R285                                                                          Wyatt Hilty, Harrod

 

Fall Ewe Lamb                                                                                  5 shown

1.  Williams 1305                                                                     Megan Inbody, Bluffton

2.  Cobb W-28                                                                         Jessika Cobb, McComb

 

Spring Ewe Lamb                                                                            3 shown

1.  Cobb 2-31                                                                          Jessika Cobb, McComb

2.  Cobb B-116                                                                        Halley Johnson, Waterford

3.  Diller R302                                                                          Samantha Hilty, Harrd

 

Grand Champion Ewe – Cobb B-102, Jessika Cobb, McComb

Reserve Champion Ewe –Williams 1305, Megan Inbody, Bluffton

 

 

Young Flock                                                                                      3 shown

  1. Jessica Cobb, McComb

 

 

Best Fleece
  1. Megan Inbody, Bluffton

 

 

Premier Exhibitor – Jessica Cobb

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Natural Colored

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Ryan Hendricks, Cloverdale, IN

Yearling Ram                                                                                   1 shown

1.  BSF 1221                                                                            Chelsea Shell, Midland

 

Fall Ram Lamb                                                                                 3 shown

1.  Bel-Mar Farm 12-65                                                           Kodi Paulus, West Milton

2.  Bel-Mar Farm 13-06                                                           Kamron Paulus, West Milton

3.  Pines End 12-57                                                                 Lindsay Shell, Midland

 

Spring Ram Lamb                                                                           4 shown

1.  Bel-Mar Farm 13-20                                                           Kodi Paulus, West Milton

2.  Little Hooves 344                                                               Jordan Vineyard, Blue Rock

3.  D&L Reichert 597                                                               Austin Howman, Wooster

4.  D&L Reichert 596                                                               Austin Howman, Wooster

 

Grand Champion Ram – Bel-Mar Farm 12-65, Kodi Paulus, West Milton

Reserve Champion Ram – BSF 1221, Chelsea Shell, Midland

 

Early Yearling Ewe                                                                          5 shown

1.  Homestead Farm 12-1012                                                 Kodi Paulus, West Milton

2.  Pines End 12-06                                                                 Lindsay Shell, Midland

3. GR 12194                                                                            Chelsea Shell, Midland

4.  Homestead Farm 12-1038                                                 Kamron Paulus, West Milton

5.  Bianca Buckeye Farms 1202                                              Marissa Mattox, Baltimore

 

Fall Ewe Lamb                                                                                  4 shown

1.  Wolf 13-21                                                                         Adam Heffelfinger, Ashland

2.  Bel-Mar Farm 12-51                                                           Kodi Paulus, West Milton

3.  Pines Ends 12-53                                                               Chelsea Shell, Midland

4.  McDaniel Brothers 3-30                                                      Lindsay Shell, Midland

 

Spring Ewe Lamb                                                                            5 shown

1.  Bel-Mar Farm 13-01                                                           Kodi Paulus, West Milton

2.  HF 13-1102                                                                        Lindsay Shell, Midland

3.  Reichert 595                                                                      Austin Howman, Wooster

4.  Bel-Mar Farm 13-04                                                           Kamron Paulus, West Milton

5.  D&L Reichert 594                                                               Austin Howman, Wooster

 

Grand Champion Ewe – Homestead Farm 12-1012, Kodi Paulus, West Milton

Reserve Champion Ewe – Wolf 13-21, Adam Heffelfinger,  Ashland

 

 

Flock                                                                                                  5 shown

  1. Kodi Paulus, West Milton
  2. Chelsey Shell, Midland
  3. Lindsey Shell, Midland
  4. Kameron Paulus, West Milton
  5. Austin Howman, Wooster

 

Best Fleece

Austin Howman
2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Corriedale

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Ryan Hendricks, Cloverdale, IN

Yearling Ram                                                                                   5 shown

1.  Peters 1204                                                                       Collin Peters, Versailles

2.  Robinson 50                                                                       Treah Wright, Fredericktown

3.  DDF 2-28                                                                            Jordan Vineyard, Blue Rock

4.  Robinson 58                                                                       Treah Wright, Fredericktown

5.  Stillion 01                                                                            Kaitlyn Stillion, Lore City

 

Fall Ram Lamb                                                                                 3 shown

1.  Robinson 60                                                                       Treah Wright, Fredericktown

2.  LRF 1308                                                                            Kaityln Stillion, Lore City

3.  Peters 1236                                                                       Jordan Vineyard, Blue Rock

 

Spring Ram Lamb                                                                           3 shown

1.  Peters 1306                                                                       Collin Peters, Versailles

2.  Thornton 6                                                                         Abigail Thornton, Amanda

3.  BWH Ram 3507                                                                  Collin Peters, Versailles

Grand Champion Ram – Peters 1306, Collin Peters, Versailles

Reserve Champion Ram – Robinson 60, Treah Wright

 

Yearling Ewe                                                                                    14 shown

1.  Peters 1207                                                                       Collin Peters, Versailles

2.  Craig 1136                                                                         Collin Peters, Versailles

3.  Robinson 54                                                                       Treah Wright, Fredericktown

4.  MUCF 1139                                                                                    Garrett Stickley, Urbana

5.  Robinson 56                                                                       Treah Wright, Fredericktown

6.  Seals 141                                                                           Jordan Vineyard, Blue Rock

7.  Kemler 628                                                                         Jordan Vineyard, Blue Rock

8.  MUCF 1130                                                                                    Garrett Stickley, Urbana

9.  DDF 2-36                                                                            Katelynn Wallace, Casstown

10. Craig 1132                                                                                    Abigail Thornton, Amanda

11. RC 98                                                                                Kaitlyn Stillion, Lore City

12. Kin 815                                                                              Mary Thomas, Fredericktown

 

Fall Ewe Lamb                                                                                  4 shown

1.  Bauk 2-72                                                                           Katelynn Wallace, Casstown

2.  R.C. 133                                                                            Kaitlyn Stillion, Lore City

3.  Robinson 68                                                                       Treah Wright, Fredericktown

4.  Peters 1237                                                                       Jordan Vineyard, Blue Rock

 

Spring Ewe Lamb                                                                            10 shown

1.  Peters 1305                                                                       Ellen Peters, Versailles

2.  Robinson 70                                                                       Treah Wright, Fredericktown

3.  Peters 1303                                                                       Collin Peters, Versailles

4.  Peters 1307                                                                       Collin Peters, Versailles

5.  BWH 3501                                                                          Jordan Vineyard, Blue Rock

6.  R.C. 221                                                                            Kaitlyn Stillion, Lore City

7.  Phillippi 8141                                                                      Jordan Vineyard, Blue Rock

8.  Thornton 8                                                                         Abigail Thornton, Amanda

9.  Thornton 7                                                                         Isaac Thornton, Amanda

10. RRC 378                                                                            Mary Thomas, Fredericktown

 

Grand Champion Ewe – Peters 1207, Collin Peters, Versailles

Reserve Champion Ewe – Peters 1305, Ellen Peters, Versailles

 

Best Fleece – Ellen Peters, Versailles

 

Flock  – Collin Peters, Versailles

 

Premier Exhibitor – Collin Peters, Versailles

 

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Merino

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Ryan Hendricks, Cloverdale, IN

Yearling Ram                                                                                   2 shown

1.  Inbody 1218                                                                      Megan Inbody, Bluffton

2.  Diller R 296                                                             Samantha Hilty, Harrod

Fall Ram Lamb                                                                                 3 shown

1.  Inbody F1276                                                                    Megan Inbody, Bluffton

2.  Diller R 321                                                             Wyatt Hilty, Harrod

3.  Diller R 320                                                             Samantha Hilty, Harrod

 

Spring Ram Lamb                                                                           3 shown

1.  Inbody 1321                                                                      Megan Inbody, Bluffton

2.  Diller R 300                                                             Samantha Hilty, Harrod

3.  Diller R 299                                                             Wyatt Hilty, Harrod

Grand Champion Ram – Inbody 1218, Megan Inbody, Bluffton

Reserve Champion Ram – Inbody F1276, Megan Inbody, Bluffton

 

Yearling Ewe                                                                                    3 shown

1.  Calvert 1222                                                                      Megan Inbody, Bluffton

2.  Diller R 280                                                             Samantha Hilty, Harrod

3.  Diller R 278                                                             Wyatt Hilty, Harrod

 

Fall Ewe Lamb                                                                                  3 shown

1.  Smith 738                                                                           Megan Inbody, Bluffton

2.  Diller R 319                                                             Samantha Hilty, Harrod

3.  Diller R 317                                                             Wyatt Hilty, Harrod

 

Spring Ewe Lamb                                                                            4 shown

1.  Calvert 1305                                                                      Megan Inbody, Bluffton

2.  Inbody 1307                                                                      Megan Inbody, Bluffton

3.  Diller 310                                                                            Samantha Hilty, Harrod

4.  Diller R 307                                                             Wyatt Hilty, Harrod

 

 

Grand Champion Ewe – Calvert 122, Megan Inbody, Bluffton

Reserve Champion Ewe – Calvert 1305, Megan Inbody, Bluffton

 

Best Fleece – Megan Inbody, Bluffton

 

Flock  – Megan Inbody, Bluffton

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Hampshire

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Tracy Dendinger, Washington Court House


Fall Ram Lamb                                                                                    0 shown

Early Spring Ram Lamb                                                                     2 shown

1.  Wise 1316 P                                                              Ben Wagner, Edison

2.  Herrig 0919                                                                          Chelsea Shell, Midland

 

Late Spring Ram Lamb                                                                       4 shown

1.  Wise 1335B                                                                           Kaye Lynn Wise, Findlay

2.  Shell 1317                                                                             Lindsey Shell, Midland

3.  Shell 1320                                                                             Marissa Mattox, Baltimore

4. Clunk R 224                                                                          Zoe Franklin, Marion

 

Slick Shorn Ram                                                                                 1 shown

1.  Wise 1304 AI                                                                        Kaye Lynn Wise, Findlay

 

Grand Champion Ram – Wise 1335 B, Kaye Lynn Wise, Findlay

Reserve Champion Ram – Shell 1317, Lindsey Shell, Midland

 

Yearling Ewe                                                                          7 shown

1.  Wise 1208P                                                                           Kaye Lynn Wise, Findlay

2.  Larrick 12-710RR                                                                  Jessica Jean Larrick, Leesburg

3.  Wise 1201L                                                                           Kaye Lynn Wise, Findlay

4.  Double Bard 1206                                                                 Marissa Mattox, Baltimore

5.  Herrig 0859                                                                          Chelsea Shell, Midland

6.  Pullin 5-12                                                                            Lindsay Shell, Midland

7.  Shell 1222                                                                             Marissa Mattox, Baltimore

 

Slick Shorn Yearling Ewe                                                                  5 shown

1.  Shroyer 1105                                                                       Zoe Ryan, Pleasantville

2.  Shroyer 1086                                                                       Zoe Ryan, Pleasantville

3.  Shroyer 1247                                                                       Kaitlyn Stillion, Lore City

4. Wise 1207 W                                                             Kaye Lynn Wise, Findlay

5. Clunk P-189                                                                          Zoe Franklin, Marion

 

Fall Ewe Lamb                                                                                    2 shown

1.  Riviera 682                                                                           Jessica Jean Larrick, Leesburg

2.  Herrig 0904                                                                          Chelsea Shell, Midland

 

Early Ewe Lamb                                                                                8 shown

1.  Wise 1315L                                                                           Kaye Lynn Wise, Findlay

2.  Wise 1317P                                                                           Kaye Lynn Wise, Findlay

3.  Blumenschein 1390                                                               Olivia Blumenschein, Plain City

4.  Shell 1300                                                                             Lindsay Shell, Midland

5. Blumenschein 1386                                                                Olivia Blumenschein, Plain City

6. Clunk P 202                                                                          Zoe Franklin, Marion

7. Wise 1302L                                                                            Ben Wagner, Edison

8. Herrig 0935                                                                           Marissa Mattox, Baltimore

 

Late Ewe Lamb                                                                                  6 shown

1.  Blumenschein 1389                                                               Adam Blumenschein, Plain City

2.  Blumenschein 1388                                                               Olivia Blumenschein, Plain City

3.  Wise 1342 B                                                              Kaye Lynn Wise, Findlay

4.  Wise 1322P                                                                           Kaye Lynn Wise, Findlay

5.  Spoonster 13-17                                                                   Logan Shell, Lancaster

6.  Shell 1313                                                                             Lindsay Shell, Midland

 

Slick Shorn Spring Ewe Lamb                                                            3 shown

1.  McCandlish 3090                                                                   Zoe Ryan, Pleasantville

2.  McCandlish 3087                                                                   Zoe Ryan, Pleasantville

3.  Shroyer 1302                                                                       Kaitlyn Stillion, Lore City

 

Grand Champion Ewe – Riviera 682, Jessica Jean Larrick, Leesburg

Reserve Champion Ewe – Wise 1315L, Kaye Lynn Wise, Findlay

 

Flock   – Kaye Lynn Wise, Findlay

Premier Exhibitor-     Kaye Lynn Wise, Findlay

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Rambouillet

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Ryan Hendricks, Cloverdale, IN


Yearling Ram                                                                                   3 shown

1.  WW Sheep Company 1189                                                Eli Davidson, Lewisburg

2.  Valley View 446                                                                  Caleb Schlie, Edgerton

3.  Valley View 409                                                                  Megan Inbody, Bluffton

 

Fall Ram Lamb                                                                                 1 shown

1.  Inbody F1286                                                                    Megan Inbody, Bluffton

 

Spring Ram Lamb                                                                           5 shown

1.  Inbody 1318                                                                      Megan Inbody, Bluffton

2.  Dvidson R13-2                                                                   Eli Davidson, Lewisburg

3.  DKF 301                                                                             Adam Heffelfinger, Ashland

4.  Valley View 496                                                                  Caleb Schlie, Edgerton

5.  Inbody 1312                                                                      Jordan Vineyard, Blue Rock

 

Grand Champion Ram – WW Sheep Company 1189, Eli Davidson, Lewisburg

Reserve Champion Ram – Inbody 1318, Megan Inbody, Bluffton

 

Yearling Ewe                                                                                    8 shown

1.  Fried 0138                                                                          Eli Davidson, Lewisburg

2.  Inbody F1172                                                                    Megan Inbody, Bluffton

3.  DKF 294                                                                             Adam Heffelfinger, Ashland

4.  Inbody 1211                                                                      Megan Inbody, Bluffton

5.  Inbody 1219                                                                      Jordan Vineyard, Blue Rock

6.  Wall 916                                                                             Eli Davidson, Lewisburg

7.  Inbody 1205                                                                      Kayla Flinn, Jenera

8.  Valley View 432                                                                  Caleb Schlie, Edgerton

 

 

Fall Ewe Lamb                                                                                  3 shown

1.  Inbody 1277                                                                      Megan Inbody, Bluffton

2.  Inbody 1278                                                                      Megan Inbody, Bluffton

3.  Inbody F1273                                                                    Jordan Vineyard, Blue Rock

 

 

Spring Ewe Lamb                                                                            7 shown

1.  Inbody 1301                                                                      Megan Inbody, Bluffton

2.  WW Sheep Company 1335                                                Eli Davidson, Lewisburg

3.  Davidson E13-1                                                                  Eli Davidson, Lewisburg

4.  DKF 306                                                                             Adam Heffelfinger, Ashland

5.  Wall 934                                                                             Jordan Vineyard, Blue Rock

6.  Valley View 484                                                                  Caleb Schlie, Edgerton

7. DKF 307                                                                              Jordan Vineyard, Blue Rock

 

Grand Champion Ewe – Inbody 1301, Megan Inbody, Bluffton

Reserve Champion Ewe – Fried 0138, Eli Davidson, Lewisburg

 

 

Best Fleece                                                                                       3 shown

1.  Megan Inbody, Bluffton

 

Flock                                                                                                  3 shown

1.  Megan Inbody, Bluffton

 

 

Premier Exhibitor  – Megan Inbody, Bluffton

 

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

All Other Breeds

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Ryan Hendricks, Cloverdale, IN

Ram Lamb                                                                                        7 shown

1.  Day Creek Dorpers 0526                                                   Jessica Jean Larrick, Leesburg

2.  Taylor 13027                                                                      Travis Johnson, Minerva

3.  T Johnson 011                                                                   Travis Johnson, Minerva

4.  DEA 0009                                                                           Sophia Dean, Plain City

5.  TMH 001                                                                             Taylor Howman, Wooster

6.  Dean 0016                                                                         Stephen Dean, Plain City

7.  DEA 0015                                                                           Gregory Dean, Plain City

 

 

Grand Champion Ram – Day Creek Dorpoers 0526, Jessica Jean Larrick, Leesburg

Reserve Champion Ram – Taylor 13027, Travis Johnson, Minerva

 

 

Yearling Ewe                                                                                    5 shown

1.  T Johnson 006                                                                   Travis Johnson, Minerva

2.  Double E P2                                                                        Kayla Flinn, Jenera

3.  T Johnson 007                                                                   Travis Johnson, Minerva

4.  Finney 0081                                                                       Taylor Howman, Wooster

5.  DEA 0003                                                                           Stephen Dean, Plain City

 

 

Ewe Lamb                                                                                         9 shown

1.  Vast Plains 513                                                                   Travis Johnson, Minerva

2.  UK 13-5800                                                                        Kayla Flinn, Jenera

3.  Dry Creek Dorpers 0525                                                    Jessica Jean Larrick

4.  Dry Creek Dorpers 0523                                                    Jessica Jean Larrick

5.  UK 13-5729                                                                        Kayla Flinn, Jenera

6.  T Johnson 010                                                                   Travis Johnson, Minerva

7.  DEA 0011                                                                           Rebecca Dean, Plain City

8.  D&L Reichert 101                                                               Taylor Howman, Wooster

9.  TMH 002                                                                             Taylor Howman, Wooster

 

 

Grand Champion Ewe – T Johnson 006, Travis Johnson, Minerva

Reserve Champion Ewe – Double E P2, Kayla Flinn, Jenera

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Southdown

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Tracy Dendinger, Washington Court House

Early Spring Ram Lamb                                                                 7 shown

1.  Crotcher 303                                                                      Abby Pozderac, Mount Vernon

2.  Davis 1195                                                                         Allison Welty, Marengo

3.  Pozderac 326                                                                     Milan Pozderac, Mount Vernon

4.  Davis 1210                                                                         Abriana Smith, Marion

5.  Crotcher 321                                                                      Alexander Kaiser, Versailles

6.  Davis 1203                                                                         Allison Welty, Marengo

7.  Metzger Boys 1312                                                            Zac Metzger, Arlington

 

Late Spring Ram Lamb                                                                  4 shown

1.  Peters 1313                                                                       Emma Peters, Versailles

2.  NLF 1323                                                                            Nicholas Fowler, Salesville

3.  Taylor and Corey Andrews 30                                           Taylor Andrews, Bellevue

4.  Metzger Boys 1331                                                            Ryan Metzger, Arlington

 

Grand Champion Ram – Peters 1313, Emma Peters, Versailles

Reserve Champion Ram – Crotcher 303, Abby Pozderac, Mount Vernon

 

 

Yearling Ewe                                                                                    9 shown

1.  Davis 1150                                                                         Allison Welty, Marengo

2.  Pozderac 202                                                                     Maribeth Pozderac, Mount Vernon

3.  Davis 1142                                                                         Allison Welty, Marengo

4.  Pozderac 218                                                                     Abby Pozderac, Mount Vernon

5.  Wallace 1128                                                                     Katelynn Wallace, Casstown

6.  JK Maddox 1204                                                                Milan Pozderac, Mount Vernon

7.  HP Mcrumb 1131                                                                Lindsay Shell, Midland

8.  Scramlin 1202                                                                     Nicholas Fowler, Salesville

9.  Wallace 1115                                                                     Katelynn Wallace, Casstown

 

Late Yearling Ewe                                                                           8 shown

1.  Davis 1174                                                                         Allison Welty, Marengo

2.  RVF 1246                                                                           Chelsea Shell, Midland

3.  Rincker Southdowns 464                                                   Nicholas Fowler, Salesville

4.  Brandt 10073                                                                     Craig Schiff, Jamestown

5.  Crotcher 228                                                                      Milan Pozderac, Mount Vernon

6.  Metzger Boys 1226                                                            Zac Metzger, Arlington

7.  Davis 1178                                                                         Zac Metzger, Arlington

8.  Metzger Boys 1219                                                            Ryan Metzger, Arlington

 

January Ewe Lambs                                                                       12 shown

1.  Crotcher 309                                                                      Maribeth Pozderac, Mount Vernon

2.  Martin 13202                                                                      Brock Martin, Attica

3.  Pozderac 307                                                                     Abby Pozdrac, Mount Vernon

4.  Forsee E-13-049                                                                Taylor Andrews, Bellevue

5.  Crotcher 311                                                                      Alexander Kaiser, Versailles

6.  Davis 1213                                                                         Allison Welty, Marengo

7.  Davis 1212                                                                         Abriana Smith, Marion

8.  MB Genetics 13-7E2                                                           Ryan Metzger, Arlington

9.  Wagner 113                                                                       Alyssa Hutchinson, Blanchester

10. NLF 1301                                                                           Nicholas Fowler, Salesville

11. Epley 7036                                                                        Logan Shell, Lancaster

12. UF 1301                                                                            Zac Metzger, Arlington

Februry Ewe Lambs                                                                        13 shown

1.  Crotcher 323                                                                      Maribeth Pozderac, Mount Vernon

2.  Pozderac 325                                                                     Abby Pozderac, Mount Vernon

3.  Forsee E13-125                                                                 Brock Martin, Attica

4.  Davis 1221                                                                         Abriana Smith, Marion

5.  Mapolyne Farms 13-18s                                                     Milan Pozderac, Mount Vernon

6.  Miller E13-128                                                                    Taylor Andrews, Bellevue

7.  Crotcher 320                                                                      Milan Pozderac, Mount Vernon

8.  NLF 1309                                                                            Nicholas Fowler, Salesville

9.  NLF 1318                                                                            Nicholas Fowler, Salesville

10. Davis 1219                                                                        Allison Welty, Marengo

11. Davis 1218                                                                        Allison Welty, Marengo

12. Metzger Boys 1310                                                           Zac Metzger, Arlington

13. Metzger Boys 1314                                                           Ryan Metzger, Arlington

 

March Ewe Lambs                                                                           4 shown

1.  Taylor and Corey Andrews 31                                           Taylor Andrews, Bellevue

2.  Crotcher 333                                                                      Abby Pozderac, Mount Vernon

3.  Peters 1314                                                                       Emma Peters, Versailles

4.  Crotcher 329                                                                      Caleb Kaiser, Versailles

 

Grand Champion Ewe – Davis 1174, Allison Welty, Marengo

Reserve Champion Ewe – Crotcher 309, Maribeth Pozderac, Mount Vernon

 

 

Flock                                                                                                  4 shown

  1. Abby Pozderac, Mount Vernon
  2. Allison Welty, Marengo
  3. Abriana Smith, Marion
  4. Nicholas Fowler, Salesville

 

 

Premier Exhibitor – Allison Welty, Marengo

 

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Oxford

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Tracy Dendinger, Washington Court House

Early Ram Lamb                                                                              2 shown

1.  Johnson 661                                                                      Travis Johnson, Minerva

2.  KGA 1310                                                                           Cody Curren, Wooster

 

Late Ram Lamb                                                                               2 shown

1.  Johnson 670                                                                      Travis Johnson, Minerva

2.  300                                                                                     Thomas Tilton, Lewisburg

 

Grand Champion Ram – Johnson 661, Travis Johnson, Minerva

Reserve Champion Ram – Johnson 670, Travis Johnson, Minerva

 

 

Yearling Ewe                                                                                    5 shown

1.  Johnson 637                                                                      Travis Johnson, Minerva

2.  Johnson 643                                                                      Travis Johnson, Minerva

3.  202                                                                                     Thomas Tilton, Lewisburg

4.  Everett 1225                                                                      Justin Simpson, Johnstown

5.  Paige Coyne 12-90                                                                        Justin Simpson, Johnstown

 

Early Ewe Lamb                                                                               5 shown

1.  Johnson 664                                                                      Travis Johnson, Minerva

2.  Thoma 313                                                                         Cody Curren, Wooster

3.  Thoma 307                                                                         Halle A. Miller, Creston

4.  E.C.O. 0109                                                                       Alyssa Hutchinson, Blanchester

5.  296                                                                                     Thomas Tilton, Preble

 

Late Ewe Lamb                                                                                7 shown

1.  Johnson 667                                                                      Travis Johnson, Minerva

2.  Johnson 668                                                                      Travis Johnson, Minerva

3.  Daniesl 854                                                                        Craig Schiff, Jamestown

4.  Thoma 314                                                                         Angela Casalinova, Canal Fulton

5.  Thoma 311                                                                         Katie Stull, Wooster

6.  Thoma 317                                                                         Riley Stull, Wooster

7.  4J’s 0329131                                                                      Justin Simpson, Johnstown

 

Slick Shorn Ewe Lamb                                                                    1 shown

1.  Van Roekel 1310                                                                Travis Johnson, Minerva

 

Grand Champion Ewe – Johnson 637, Travis Johnson, Minerva

Reserve Champion Ewe – Johnson 667, Travis Johnson, Minerva

 

 

Young Flock                                                                                      2 shown

  1. Travis Johnson, Minerva
  2. Thomas Tilton, Lewisburg

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Columbia

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Ryan Hendricks, Cloverdale, IN

 

Yearling Ram                                                                                   1 shown

1.  Crago 11-53                                                                       Megan Inbody, Bluffton

 

Fall Ram Lamb                                                                                 1 shown

1.  Cobb 27                                                                             Jessika Cobb, McComb

 

Ram Lamb                                                                                        2 shown

1.  Diller R298                                                                          Samantha Hilty, Harrod

2.  Diller R297                                                                          Wyatt Hilty, Harrod

 

Grand Champion Ram – Cobb 27, Jessica Cobb

Reserve Champion Ram – Crago 11-53, Megan Inbody, Bluffton

 

 

Yearling Ewe                                                                                    5 shown

1.  Cobb B-102                                                                        Jessika Cobb, McComb

2.  Inbody 1225                                                                      Megan Inbody, Bluffton

3.  Inbody 1227                                                                      Megan Inbody, Bluffton

4.  Diller R284                                                                          Samantha Hilty, Harrod

5.  Diller R285                                                                          Wyatt Hilty, Harrod

 

Fall Ewe Lamb                                                                                  5 shown

1.  Williams 1305                                                                     Megan Inbody, Bluffton

2.  Cobb W-28                                                                         Jessika Cobb, McComb

 

Spring Ewe Lamb                                                                            3 shown

1.  Cobb 2-31                                                                          Jessika Cobb, McComb

2.  Cobb B-116                                                                        Halley Johnson, Waterford

3.  Diller R302                                                                          Samantha Hilty, Harrd

 

Grand Champion Ewe – Cobb B-102, Jessika Cobb, McComb

Reserve Champion Ewe –Williams 1305, Megan Inbody, Bluffton

 

 

Young Flock                                                                                      3 shown

  1. Jessica Cobb, McComb

 

 

Best Fleece
  1. Megan Inbody, Bluffton

 

 

Premier Exhibitor – Jessica Cobb

 

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Natural Colored

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Ryan Hendricks, Cloverdale, IN

Yearling Ram                                                                                   1 shown

1.  BSF 1221                                                                            Chelsea Shell, Midland

 

Fall Ram Lamb                                                                                 3 shown

1.  Bel-Mar Farm 12-65                                                           Kodi Paulus, West Milton

2.  Bel-Mar Farm 13-06                                                           Kamron Paulus, West Milton

3.  Pines End 12-57                                                                 Lindsay Shell, Midland

 

Spring Ram Lamb                                                                           4 shown

1.  Bel-Mar Farm 13-20                                                           Kodi Paulus, West Milton

2.  Little Hooves 344                                                               Jordan Vineyard, Blue Rock

3.  D&L Reichert 597                                                               Austin Howman, Wooster

4.  D&L Reichert 596                                                               Austin Howman, Wooster

 

Grand Champion Ram – Bel-Mar Farm 12-65, Kodi Paulus, West Milton

Reserve Champion Ram – BSF 1221, Chelsea Shell, Midland

 

Early Yearling Ewe                                                                          5 shown

1.  Homestead Farm 12-1012                                                 Kodi Paulus, West Milton

2.  Pines End 12-06                                                                 Lindsay Shell, Midland

3. GR 12194                                                                            Chelsea Shell, Midland

4.  Homestead Farm 12-1038                                                 Kamron Paulus, West Milton

5.  Bianca Buckeye Farms 1202                                              Marissa Mattox, Baltimore

 

Fall Ewe Lamb                                                                                  4 shown

1.  Wolf 13-21                                                                         Adam Heffelfinger, Ashland

2.  Bel-Mar Farm 12-51                                                           Kodi Paulus, West Milton

3.  Pines Ends 12-53                                                               Chelsea Shell, Midland

4.  McDaniel Brothers 3-30                                                      Lindsay Shell, Midland

 

Spring Ewe Lamb                                                                            5 shown

1.  Bel-Mar Farm 13-01                                                           Kodi Paulus, West Milton

2.  HF 13-1102                                                                        Lindsay Shell, Midland

3.  Reichert 595                                                                      Austin Howman, Wooster

4.  Bel-Mar Farm 13-04                                                           Kamron Paulus, West Milton

5.  D&L Reichert 594                                                               Austin Howman, Wooster

 

Grand Champion Ewe – Homestead Farm 12-1012, Kodi Paulus, West Milton

Reserve Champion Ewe – Wolf 13-21, Adam Heffelfinger,  Ashland

 

 

Flock                                                                                                  5 shown

  1. Kodi Paulus, West Milton
  2. Chelsey Shell, Midland
  3. Lindsey Shell, Midland
  4. Kameron Paulus, West Milton
  5. Austin Howman, Wooster

 

Best Fleece

Austin Howman
2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Corriedale

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Ryan Hendricks, Cloverdale, IN

Yearling Ram                                                                                   5 shown

1.  Peters 1204                                                                       Collin Peters, Versailles

2.  Robinson 50                                                                       Treah Wright, Fredericktown

3.  DDF 2-28                                                                            Jordan Vineyard, Blue Rock

4.  Robinson 58                                                                       Treah Wright, Fredericktown

5.  Stillion 01                                                                            Kaitlyn Stillion, Lore City

 

Fall Ram Lamb                                                                                 3 shown

1.  Robinson 60                                                                       Treah Wright, Fredericktown

2.  LRF 1308                                                                            Kaityln Stillion, Lore City

3.  Peters 1236                                                                       Jordan Vineyard, Blue Rock

 

Spring Ram Lamb                                                                           3 shown

1.  Peters 1306                                                                       Collin Peters, Versailles

2.  Thornton 6                                                                         Abigail Thornton, Amanda

3.  BWH Ram 3507                                                                  Collin Peters, Versailles

Grand Champion Ram – Peters 1306, Collin Peters, Versailles

Reserve Champion Ram – Robinson 60, Treah Wright

 

Yearling Ewe                                                                                    14 shown

1.  Peters 1207                                                                       Collin Peters, Versailles

2.  Craig 1136                                                                         Collin Peters, Versailles

3.  Robinson 54                                                                       Treah Wright, Fredericktown

4.  MUCF 1139                                                                                    Garrett Stickley, Urbana

5.  Robinson 56                                                                       Treah Wright, Fredericktown

6.  Seals 141                                                                           Jordan Vineyard, Blue Rock

7.  Kemler 628                                                                         Jordan Vineyard, Blue Rock

8.  MUCF 1130                                                                                    Garrett Stickley, Urbana

9.  DDF 2-36                                                                            Katelynn Wallace, Casstown

10. Craig 1132                                                                                    Abigail Thornton, Amanda

11. RC 98                                                                                Kaitlyn Stillion, Lore City

12. Kin 815                                                                              Mary Thomas, Fredericktown

 

Fall Ewe Lamb                                                                                  4 shown

1.  Bauk 2-72                                                                           Katelynn Wallace, Casstown

2.  R.C. 133                                                                            Kaitlyn Stillion, Lore City

3.  Robinson 68                                                                       Treah Wright, Fredericktown

4.  Peters 1237                                                                       Jordan Vineyard, Blue Rock

 

Spring Ewe Lamb                                                                            10 shown

1.  Peters 1305                                                                       Ellen Peters, Versailles

2.  Robinson 70                                                                       Treah Wright, Fredericktown

3.  Peters 1303                                                                       Collin Peters, Versailles

4.  Peters 1307                                                                       Collin Peters, Versailles

5.  BWH 3501                                                                          Jordan Vineyard, Blue Rock

6.  R.C. 221                                                                            Kaitlyn Stillion, Lore City

7.  Phillippi 8141                                                                      Jordan Vineyard, Blue Rock

8.  Thornton 8                                                                         Abigail Thornton, Amanda

9.  Thornton 7                                                                         Isaac Thornton, Amanda

10. RRC 378                                                                            Mary Thomas, Fredericktown

 

Grand Champion Ewe – Peters 1207, Collin Peters, Versailles

Reserve Champion Ewe – Peters 1305, Ellen Peters, Versailles

 

Best Fleece – Ellen Peters, Versailles

 

Flock  – Collin Peters, Versailles

 

Premier Exhibitor – Collin Peters, Versailles

 

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Merino

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Ryan Hendricks, Cloverdale, IN

Yearling Ram                                                                                   2 shown

1.  Inbody 1218                                                                      Megan Inbody, Bluffton

2.  Diller R 296                                                             Samantha Hilty, Harrod

Fall Ram Lamb                                                                                 3 shown

1.  Inbody F1276                                                                    Megan Inbody, Bluffton

2.  Diller R 321                                                             Wyatt Hilty, Harrod

3.  Diller R 320                                                             Samantha Hilty, Harrod

 

Spring Ram Lamb                                                                           3 shown

1.  Inbody 1321                                                                      Megan Inbody, Bluffton

2.  Diller R 300                                                             Samantha Hilty, Harrod

3.  Diller R 299                                                             Wyatt Hilty, Harrod

Grand Champion Ram – Inbody 1218, Megan Inbody, Bluffton

Reserve Champion Ram – Inbody F1276, Megan Inbody, Bluffton

 

Yearling Ewe                                                                                    3 shown

1.  Calvert 1222                                                                      Megan Inbody, Bluffton

2.  Diller R 280                                                             Samantha Hilty, Harrod

3.  Diller R 278                                                             Wyatt Hilty, Harrod

 

Fall Ewe Lamb                                                                                  3 shown

1.  Smith 738                                                                           Megan Inbody, Bluffton

2.  Diller R 319                                                             Samantha Hilty, Harrod

3.  Diller R 317                                                             Wyatt Hilty, Harrod

 

Spring Ewe Lamb                                                                            4 shown

1.  Calvert 1305                                                                      Megan Inbody, Bluffton

2.  Inbody 1307                                                                      Megan Inbody, Bluffton

3.  Diller 310                                                                            Samantha Hilty, Harrod

4.  Diller R 307                                                             Wyatt Hilty, Harrod

 

 

Grand Champion Ewe – Calvert 122, Megan Inbody, Bluffton

Reserve Champion Ewe – Calvert 1305, Megan Inbody, Bluffton

 

Best Fleece – Megan Inbody, Bluffton

 

Flock  – Megan Inbody, Bluffton

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Hampshire

Saturday, July 27, 2013

Judged by:  Tracy Dendinger, Washington Court House


Fall Ram Lamb                                                                                    0 shown

Early Spring Ram Lamb                                                                     2 shown

1.  Wise 1316 P                                                              Ben Wagner, Edison

2.  Herrig 0919                                                                          Chelsea Shell, Midland

 

Late Spring Ram Lamb                                                                       4 shown

1.  Wise 1335B                                                                           Kaye Lynn Wise, Findlay

2.  Shell 1317                                                                             Lindsey Shell, Midland

3.  Shell 1320                                                                             Marissa Mattox, Baltimore

4. Clunk R 224                                                                          Zoe Franklin, Marion

 

Slick Shorn Ram                                                                                 1 shown

1.  Wise 1304 AI                                                                        Kaye Lynn Wise, Findlay

 

Grand Champion Ram – Wise 1335 B, Kaye Lynn Wise, Findlay

Reserve Champion Ram – Shell 1317, Lindsey Shell, Midland

 

Yearling Ewe                                                                          7 shown

1.  Wise 1208P                                                                           Kaye Lynn Wise, Findlay

2.  Larrick 12-710RR                                                                  Jessica Jean Larrick, Leesburg

3.  Wise 1201L                                                                           Kaye Lynn Wise, Findlay

4.  Double Bard 1206                                                                 Marissa Mattox, Baltimore

5.  Herrig 0859                                                                          Chelsea Shell, Midland

6.  Pullin 5-12                                                                            Lindsay Shell, Midland

7.  Shell 1222                                                                             Marissa Mattox, Baltimore

 

Slick Shorn Yearling Ewe                                                                  5 shown

1.  Shroyer 1105                                                                       Zoe Ryan, Pleasantville

2.  Shroyer 1086                                                                       Zoe Ryan, Pleasantville

3.  Shroyer 1247                                                                       Kaitlyn Stillion, Lore City

4. Wise 1207 W                                                             Kaye Lynn Wise, Findlay

5. Clunk P-189                                                                          Zoe Franklin, Marion

 

Fall Ewe Lamb                                                                                    2 shown

1.  Riviera 682                                                                           Jessica Jean Larrick, Leesburg

2.  Herrig 0904                                                                          Chelsea Shell, Midland

 

Early Ewe Lamb                                                                                8 shown

1.  Wise 1315L                                                                           Kaye Lynn Wise, Findlay

2.  Wise 1317P                                                                           Kaye Lynn Wise, Findlay

3.  Blumenschein 1390                                                               Olivia Blumenschein, Plain City

4.  Shell 1300                                                                             Lindsay Shell, Midland

5. Blumenschein 1386                                                                Olivia Blumenschein, Plain City

6. Clunk P 202                                                                          Zoe Franklin, Marion

7. Wise 1302L                                                                            Ben Wagner, Edison

8. Herrig 0935                                                                           Marissa Mattox, Baltimore

 

Late Ewe Lamb                                                                                  6 shown

1.  Blumenschein 1389                                                               Adam Blumenschein, Plain City

2.  Blumenschein 1388                                                               Olivia Blumenschein, Plain City

3.  Wise 1342 B                                                              Kaye Lynn Wise, Findlay

4.  Wise 1322P                                                                           Kaye Lynn Wise, Findlay

5.  Spoonster 13-17                                                                   Logan Shell, Lancaster

6.  Shell 1313                                                                             Lindsay Shell, Midland

 

Slick Shorn Spring Ewe Lamb                                                            3 shown

1.  McCandlish 3090                                                                   Zoe Ryan, Pleasantville

2.  McCandlish 3087                                                                   Zoe Ryan, Pleasantville

3.  Shroyer 1302                                                                       Kaitlyn Stillion, Lore City

 

Grand Champion Ewe – Riviera 682, Jessica Jean Larrick, Leesburg

Reserve Champion Ewe – Wise 1315L, Kaye Lynn Wise, Findlay

 

Flock   – Kaye Lynn Wise, Findlay

Premier Exhibitor-     Kaye Lynn Wise, Findlay

 

 

 

 

 

2013 Ohio State Fair Junior Breeding Sheep

Suffolk

Friday, August 1, 2013

Judged by:  Dale Davis, Cardington, OH


Yearling Ram                                                                                   0 shown

 

Spring Ram Lamb                                                                           4 shown

1.  Fair Family Farm 10                                                            Kerrin Fair, Millersburg

2.  Fair Family Farm 12                                                            Kerrin Fair, Millersburg

3.  Triple J 19                                                                          Jennifer Ernst, Mt. Sterling

4.  Triple J 24                                                                          James Ernst, Mt. Sterling

 

Slick Shorn Spring Ram Lamb                                                     4 shown

1.  Frostaire Farms 1121                                                         Jennifer Frost, Bloomingburg

2.  Frostaire Farms 1132                                                         Katie Frost, Bloomingburg

3.  Triple J 4                                                                            Jennifer Ernst, Mt. Sterling

4.  Triple J 22                                                                          James Ernst, London, OH

 

Grand Champion Ram – Frostaire Farms 1121, Jennifer Frost, Bloomingburg

Reserve Champion Ram – Frostaire Farms 1132, Katie Frost, Bloomingburg

 

Early Yearling Ewe                                                                          1 shown

1.  CFS 1260                                                                           Robbie Casey, Hamilton

 

Late Yearling Ewe                                                                           3 shown

1.  CFS 1210                                                                           Robbie Casey, Hamilton

2.  J. Matthew 12-B-9                                                             Ryan Matthews, Mount Vernon

3.  J Matthew 12-B-6                                                              Ryan Matthews, Mount Vernon

 

Slick Shorn Yearling Ewe                                                               4 shown

1.  Frostaire Farms 1056                                                         Jennifer Frost, Bloomingburg

2.  Wiford 297                                                                         Katie Frost, Bloominburg

3.  Triple J 175-12                                                                   Jennifer Ernst, Mt. Sterling

4.  Triple J 186-12                                                                   James Ernst, London

 

Fall Ewe Lamb                                                                                  0 shown

 

Early Spring Ewe Lamb                                                                  2 shown

1.  CFS 1310                                                                           Robbie Casey Hamilton

2.  Triple J 193                                                                        James Ernst, London

 

Late Spring Ewe Lamb                                                                   5 shown

1.  J. Matthews 13F9                                                              Rachel Matthews, Mount Vernon

2.  J. Matthews 13B 12                                                           Ryan Matthews, Mount Vernon

3.  Fair Family Farm 11                                                            Kerrin Fair, Millersburg

4.  Triple J 195                                                                        Jennifer Ernst, Mt. Sterling

5.  Inbody 1328                                                                      Megan Inbody, Bluffton

 

Slick Shorn Ewe Lamb                                                                    5 shown

1.  Wiford 354-13                                                                    Jennifer Frost, Bloomingburg

2.  Wiford 356-13                                                                    Katie Frost, Bloomingburg

3.  MacCauley 2728                                                                Kerrin Fair, Millersburg

4.  Triple J 26                                                                          Jennifer Ernst, Mt. Sterling

5.  Wiford 333-13                                                                    Joey Crawford, Prospect

 

Grand Champion Ewe – Frostaire Farms 1056, Jennifer Frost, Bloomingburg

Reserve Champion Ewe – Wiford 354-13, Jennifer Frost, Bloominburg

 

Flock                                                                                                  2 shown

  1. Jennifer Frost, Bloomingburg
  2. Katie Frost, Bloomingburg

 

Best Headed Ewe – J. Matthew 12-B-9, Ryan Matthews, Mount Vernon

 

Best Headed Ram – Frostaire Farms 1132, Katie Frost, Bloomingburg

 

 

2013 Ohio State Fair

Junior Breeding Sheep

Shropshire

Friday, August 1, 2013

 

Judged by:  Jeremy Etzler, South Solon, OH


Yearling Ram                                                                                   4 shown

1.  Melvin 2079                                                   Jake Mingus, Tipp City

2.  Pence Farms 12-20                                         Alyssa Pence, Old Fort

3.  High Life Farm 1240                                        Taylor High, McDermott

4.  Mrozinski 1215                                                Mary Evans, West Mansfield

 

Ram Lamb                                                                                        0 shown

 

Jr. Ram Lamb                                                                                  9 shown

1.  Rife 13029                                                             `          Jacob Wenner, Lewis Center

2.  Pence Farms 13-09                                                            Alyssa Pence, Old Fort

3.  High Life Farm 1308                                                           Taylor High, McDermott

4.  High Life Farm 1315                                                           Taylor High, McDermott

5.  Brent 301                                                                           Jake Mingus, Tipp City

6.  Evans Shrops 1300                                                            Seth Evans, Ada

7.  JEM 1324                                                                           Jake Mingus, Tipp City

8.  Isler 1302                                                                           Jackson Crawford, Prospect

9.  Isler 13131                                                                         Joey Crawford, Prospect

 

Late Ram Lamb                                                                               5 shown

1.  Pence Farms 13-12                                                            Alyson Pence, Old Fort

2.  Evans 1301                                                                        Mary Evans, West Mansfield

3.  High Life Farm 1331                                                           Taylor High, McDermott

4.  Evans 1340                                                                        Mary Evans, West Mansfield

5.  High Life Farm 1341                                                           Taylor High, McDermott

 

Grand Champion Ram – Melvin 2079, Jake Mingus, Tipp City

Reserve Champion Ram – Pence Farms 12-20, Alyssa Pence, Old Fort

 

 

Yearling Ewe                                                                                    13 shown

1.  Pence Farms 12-06                                                            Alyssa Pence, Old Fort

2.  High Life Farm 1214                                                           Taylor High, McDermott

3.  Pence Farms 12-21                                                            Alyson Pence, Old Fort

4.  High Life Farm 1203                                                           Taylor High, McDermott

5.  Percival 001                                                                       Jake Mingus, Tipp City

6.  Isler 1269                                                                           Joey Crawford, Prospect

7.  Pence Farms 12-01                                                            Alyssa Pence, Old Fort

8.  Rolling Hills 12021                                                              Jacob Wenner, Lewis Center

9.  JEM 1213                                                                           Jake Mingus, Tipp City

10. Evans 1223                                                                       Mary Evans, West Mansfield

11. McCabe 0721                                                                    Jackson Crawford, Prospect

12. Isler 1279                                                                          Jackson Crawford, Prospect

13. Elsbury 1371                                                                     Joey Crawford, Prospect

 

Senior Ewe Lamb                                                                            1 shown

1.  High 98                                                                               Taylor High, McDermott

 

Early Ewe Lamb                                                                               16 shown

1.  High Life Farms 13-22                                                        Taylor High, McDermott

2.  Pence Farms 13-06                                                            Alyssa Pence, Old Fort

3.  JAF 1304                                                                            Jacob Fowler, Salesville

4.  Evans 1342                                                                        Mary Evans, West Mansfield

5.  High Life Farm 1313                                                           Jacob Fowler, Salesville

6.  Evans 1302                                                                        Mary Evans, West Mansfield

7.  High Life Farm 1310                                                           Taylor High, McDermott

8.  McCabe 0819                                                                     Wyatt Uresti, Edison

9.  Dirlam 1522                                                                        Alyssa Pence, Old Fort

10. Rife 13-091                                                                       Jacob Wenner, Lewis Center

11. Pence Farms 13-07                                                           Alyson Pence, Old Fort

12. High Life Farm 694-1303                                                   Seth Evans, Ada

 

 

 

 

13. JEM 1307                                                                          Jake Mingus, Tipp City

14. McCabe 0821                                                                    Jackson Crawford, Prospect

15. Bryant 13-031                                                                   Joey Crawford, Prospect

16. Isler 1314                                                                          Jackson Crawford, Prospect

 

Late Ewe Lamb                                                                                11 shown

1.  High Life Farm 1345                                                           Taylor High, McDermott

2.  Evans 1344                                                                        Mary Evans, West Mansfield

3.  Evans 1343                                                                        Mary Evans, West Mansfield

4.  Elsbury 1441                                                                      Seth Evans, Ada

5.  Wenner 13-08                                                                    Jacob Wenner, Lewis Center

6.  Pence Farms 13-20                                                            Alyssa Pence, Old Fort

7.  High Life Farm 1325                                                           Taylor High, McDermott

8.  Pence Farms 13-16                                                            Alyson Pence, Old Fort

9.  McCabe 0823                                                                     Wyatt Uresti, Edison

10. JAF 1327                                                                           Jacob Fowler, Salesville

11. BWB Farms 1328                                                               Jake Mingus, Tipp City

 

Grand Champion Ewe – Pence 12-06, Alyssa Pence, Old Fort

Reserve Champion Ewe – High Life Farm 1345, Taylor High, McDermott

 

 

Flock                                                                                                  7 shown

  1. Alyssa Pence, Tiffin
  2. Taylor High, McDermott
  3. Jake Mingus, Tipp City
  4. Alyson Pence, Tiffin
  5. Jackson Crawford, Waldo
  6. Joey Crawford, Waldo
  7. Mary Evans, West Mansfield

 

 

Best Headed Ram

Jacob Mingus, Tipp City

 

 

Best Headed Ewe

Mary Evans, West Mansfield

2013 Ohio State Fair
Open Breeding Sheep
SHROPSHIRE
Friday, August 2, 2013Judged by:  Matt Martin, Willard OH
PlacingExh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
Class 1:  Yearling Ram15 shown
12814Mingus, JakeMelvin 20792/18/12Tipp CityOH
27609Bryant ShropsBryant 12-302/18/12FredericktownOH
37208High Life FarmsHLF 12404/5/12McDermottOH
42006Isler ShropshiresIsler 12672/4/12ProspectOH
53406Rife, Randy & JulieRife 12-2134/2/12Yellow SpringsOH
68219Conklin, NancyHigh 1 012/5/12XeniaOH
71257Evans ShropshiresMrozinski 12-151/28/12West MansfieldOH
83406Rife, Randy & JulieRife 12-1863/10/12Yellow SpringsOH
93131Pence FarmsPF 12-203/4/12TiffinOH
101073Diehl, J.L. & G. L.Diehl 12-042/17/12DeerfieldOH
111257Evans ShropshiresEvans 12002/22/12West MansfieldOH
122826Moeller, BrianBWB Farms 12461/4/12WoosterOH
Class 2:  Fall Ram Lamb2 shown
13406Rife, Randy & JulieRife 13-00210/5/12Yellow SpringsOH
27079Bruhin, JaredTaylor 1241111/18/12SeviervilleTN
Class 3:  Early Spring Ram Lamb22 shown
17609Bryant ShropsBrockman 13221/5/13FredericktownOH
23406Rife, Randy & JulieRife 13-0451/3/13Yellow SpringsOH
360Algire, KennedyBryant 13-0152/2/13FredericktownOH
47208High Life FarmsHLF 13152/5/13McDermottOH
53540Sargent, JoshSargent 00011/11/13BradfordOH
6823Come Again FarmCome Again 13-2922/8/13New BremenOH
74357Wenner, JacobRifes 13-0291/1/13Lewis CenterOH
87208High Life FarmsHLF 13082/2/13McDermottOH
92814Mingus, JakeBrandt 3011/12/13Tipp CityOH
103540Sargent, JoshSargent 00071/23/13BradfordOH
112721Melvin, JohnMelvin 37482/10/13Mount SterlingOH
123406Rife, Randy & JulieRife 13-0531/4/13Yellow SpringsOH
136928Percival, JasonPercival 13032/2/13XeniaOH
14472Brandt SouthdownsBrandt 3152/9/13AnnaOH
152006Isler ShropshiresIsler 13071/20/13ProspectOH
Class 4:  Late Spring Ram Lamb24 shown
13406Rife, Randy & JulieRife 13-2092/17/13Yellow SpringsOH
27321McCabe, MarkBarnes 30452/13/13ProspectOH
3472Brandt Southdowns`Brandt 3883/23/13AnnaOH
46832Barnes, TimothyBarnes Farms 30602/20/13RadnorOH
57277BWB FarmsBWB 12992/23/13MartinsvilleOH
67608Klair, KaitlinBryant 13-0472/8/13FredericktownOH
77609Bryant ShropsBryant 13-0573/1/13FredericktownOH
82826Moeller, BrianMoeller 39352/25/13WoosterOH
97079Bruhin, JaredTaylor 130392/18/13SeviervilleTN
107277BWB FarmsBWB 13002/23/13MartinsvilleOH
117208High Life FarmsHLF 13413/2/13McDermottOH
121257Evans ShropshiresEvans 13012/14/13West MansfieldOH
137208High Life FarmsHLF 13322/18/13McDermottOH
146832Barnes, TimothyBarnes Farms 30382/12/13RadnorOH
157609Bryant ShropsBryant 13-0462/17/13FredericktownOH
163406Rife, Randy & JulieRife 13-2042/11/13Yellow SpringsOH
Class 5:  Pair of Ram Lambs12 shown
13406Rife, Randy & JulieYellow SpringsOH
27208High Life FarmsMcDermottOH
37277BWB FarmsMartinsvilleOH
47609Bryant ShropsFredericktownOH
5472Brandt SouthdownsAnnaOH
63540Sargent, JoshBradfordOH
760Algire, KennedyFredericktownOH
86832Barnes, TimothyRadnorOH
97079Bruhin, JaredSeviervilleTN
107321McCabe, MarkProspectOH
Champion Ram – Brockman 1322, Bryant Shrops, Fredericktown OH
Reserve Champion Ram – Melvin 2079, Jake Mingus, Tipp City OH
Class 8:  Early Yearling Ewe21 shown
13406Rife, Randy & JulieRife 12-0862/4/12Yellow SpringsOH
23540Sargent, JoshCLSF 12132/8/12BradfordOH
37079Bruhin, JaredTranquility 531/12/12SeviervilleTN
43540Sargent, JoshMajors 12-14391/30/12BradfordOH
53406Rife, Randy & JulieRife 12-0651/25/12Yellow SpringsOH
67321McCabe, MarkMcCabe 07052/2/12ProspectOH
77208High Life FarmsHLF 12031/22/12McDermottOH
84357Wenner, JacobRolling Hills 120211/21/12Lewis CenterOH
960Algire, KennedySS Shrops 12-262/9/12FredericktownOH
101817High, Glenn & JoanHigh 1181/23/12LexingtonOH
117277BWB FarmsBWB 12501/7/12MartinsvilleOH
127609Bryant ShropsBryant 12-0061/3/12FredericktownOH
134224Visocky ShropsBryant 12-0312/3/12SpencerOH
145335Crawford, JoeyIsler 12692/4/12ProspectOH
153131Pence FarmsPF 12-1031/21/12TiffinOH
Class 9:  Late Yearling Ewe29 shown
12721Melvin, JohnMelvin 21182/21/12Mount SterlingOH
27608Klair, KaitlinBryant 12-0593/16/12FredericktownOH
37609Bryant ShropsBryant 12-0222/16/12FredericktownOH
43131Pence FarmsPF 12-062/11/12TiffinOH
57609Bryant ShropsBryant 12-0453/5/12FredericktownOH
63406Rife, Randy & JulieRife 12-2214/7/12Yellow SpringsOH
77321McCabe, MarkMcCabe 02193/1/12ProspectOH
860Algire, KennedyBryant 12-0683/17/12FredericktownOH
91817High, Glenn & JoanI 1202/15/12LexingtonOH
107208High Life FarmsHLF 12142/25/12McDermottOH
113406Rife, Randy & JulieRife 12-2113/30/12Yellow SpringsOH
127079Bruhin, JaredRolling Hills 120612/21/12SeviervilleTN
13823Come Again FarmCome Again 12-2512/16/12New BremenOH
147208High Life FarmsHLF 12384/3/12McDermottOH
153131Pence FarmsPF 12-213/4/12TiffinOH
167079Bruhin, JaredTranquility 642/28/12SeviervilleTN
17823Come Again FarmCome Again 12-2622/29/12New BremenOH
185334Crawford, JacksonMcCabe 07213/12/12New BremenOH
Class 10:  Pair of Yearling Ewes13 shown
17609Bryant Shrops12-022 12-006 12-025 12-045FredericktownOH
23540Sargent, Josh12-1439 1213BradfordOH
33406Rife, Randy & Julie12-221, 12-211, 12-086, 12-065Yellow SpringsOH
47208High Life Farms1203 1214 1238McDermottOH
51817High, Glenn & Joan118, 120LexingtonOH
67321McCabe, Mark0219 0705ProspectOH
760Algire, Kennedy12-26 12-68FredericktownOH
87079Bruhin, Jared53 64 12061SeviervilleTN
93131Pence Farms12-21, 12-06, 12-01TiffinOH
104224Visocky Shrops12-031 12-086SpencerOH
11472Brandt Southdowns116 1280AnnaOH
Class 11:  Fall Ewe Lamb5 shown
17208High Life FarmsHigh 9811/27/12McDermottOH
2823Come Again FarmCLSF 12549/5/12New BremenOH
33406Rife, Randy & JulieRife 13-02510/17/12Yellow SpringsOH
Class 12:  Early Spring Ewe Lamb23 shown
13406Rife, Randy & JulieRife 13-0561/4/13Yellow SpringsOH
23406Rife, Randy & JulieRife 13-0721/5/13Yellow SpringsOH
3472Brandt SouthdownsBrand 3091/23/13AnnaOH
47608Klair, KaitlinTaylor 130201/25/13FredericktownOH
57079Bruhin, JaredTaylor 130131/12/13SeviervilleTN
6472Brandt SouthdownsBrandt 3101/23/13AnnaOH
7823Come Again FarmCome Again 13-2771/23/13New BremenOH
81817High, Glenn & JoanHigh 951/20/13LexingtonOH
97609Bryant ShropsStep Ahead 25881/25/13FredericktownOH
107609Bryant ShropsBryant 130061/17/13FredericktownOH
112826Moeller, BrianMoeller 39091/20/13WoosterOH
122721Melvin, JohnMrozinski 13-081/13/13Mount SterlingOH
137208High Life FarmsHLF 13101/26/13McDermottOH
143540Sargent, JoshSargent 00021/11/13BradfordOH
154357Wenner, JacobRife 13-0911/6/13Lewis CenterOH
163131Pence FarmsPF 13-061/23/13TiffinOH
Class 13:  Intermediate Spring Ewe Lamb25 shown
11358Fowler, JacobHigh Life 13132/3/13SalesvilleOH
23406Rife, Randy & JulieRife 13-1741/28/13Yellow SpringsOH
31817High, Glenn & JoanHigh 1911/29/13LexingtonOH
47609Bryant ShropsBryant 13-0172/1/13FredericktownOH
57208High Life FarmsHLF 13222/9/13McDermottOH
63406Rife, Randy & JulieRife 13-1852/6/13Yellow SpringsOH
7920Creamer, R.J.Creamer 13031/27/13ProspectOH
87591Uresti, WyattMcCabe 08191/29/13EdisonOH
91358Fowler, JacobJAF 13041/28/13SalesvilleOH
104358Wenner, KatherineWenner 13-021/31/13Lewis CenterOH
113540Sargent, JoshBechtold 30542/4/13BradfordOH
127529Kovacs, VictoriaBrooks 13-711/29/13FultonOH
131257Evans ShropshiresEvans 13422/8/13West MansfieldOH
148219Conklin, NancyHigh Life 13092/2/13XeniaOH
152006Isler ShropshiresIsler 13182/1/13ProspectOH
16472Brandt SouthdownsBrandt 3162/9/13AnnaOH
176928Percival, JasonPercival 13022/2/13XeniaOH
Class 14:  Spring Ewe Lamb23 shown
13406Rife, Randy & JulieRife 13-2022/11/13Yellow SpringsOH
21817High, Glenn & JoanHigh 1932/12/13LexingtonOH
34357Wenner, JacobWenner 13-082/11/13Lewis CenterOH
47277BWB FarmsBWB 12942/16/13MartinsvilleOH
56832Barnes, TimothyBarnes Lady 30342/10/13RadnorOH
6472Brandt SouthdownsBrandt 3182/10/13AnnaOH
760Algire, KennedyBWB 12892/13/13FredericktownOH
87608Klair, KaitlinBryant 13-0402/16/13FredericktownOH
92721Melvin, JohnMelvin 36882/20/13Mount SterlingOH
101257Evans ShropshiresEvans 13432/17/13West MansfieldOH
117609Bryant ShropsBryant 13-0412/16/13FredericktownOH
127608Klair, KaitlinTaylor 130382/18/13FredericktownOH
136928Percival, JasonPercival 13072/10/13XeniaOH
147208High Life FarmsHLF 13252/12/13McDermottOH
158219Conklin, NancyHigh Life 13262/17/13XeniaOH
16823Come Again FarmCome Again 13-2992/22/13New BremenOH
Class 15:  Late Spring Ewe Lamb12 shown
17208High Life FarmsHLF 13452/24/13McDermottOH
27609Bryant ShropsBryant 13-0683/2/13FredericktownOH
37277BWB FarmsBWB 13763/7/13MartinsvilleOH
41257Evans ShropshiresEvans 13443/6/13West MansfieldOH
53406Rife, Randy & JulieRife 13-2182/24/13Yellow SpringsOH
6472Brandt SouthdownsBrandt 3363/1/13AnnaOH
77208High Life FarmsHLF 13623/12/13McDermottOH
8920Creamer, R.J.Creamer 13143/13/13ProspectOH
96832Barnes, TimothyBarnes Lady 30702/28/13RadnorOH
10920Creamer, R.J.Creamer 13112/24/13ProspectOH
Class 16:  Pair of Ewe Lambs18 shown
17208High Life FarmsMcDermottOH
23406Rife, Randy & JulieYellow SpringsOH
31817High, Glenn & JoanLexingtonOH
41358Fowler, JacobSalesvilleOH
56832Barnes, TimothyRadnorOH
67277BWB FarmsMartinsvilleOH
7472Brandt SouthdownsAnnaOH
86928Percival, JasonXeniaOH
97609Bryant ShropsFredericktownOH
1060Algire, KennedyFredericktownOH
111257Evans ShropshiresWest MansfieldOH
127608Klair, KaitlinFredericktownOH
137079Bruhin, JaredSeviervilleTN
Champion Ewe –Rife 13-202, Randy & Julie Rife, Yellow Springs OH
Reserve Champion Ewe- Rife 12-086, Randy & Julie Rife, Yellow Springs OH
Class 19:  Best Pen of 4 Lambs6 shown
13406Rife, Randy & JulieYellow SpringsOH
27208High Life FarmsMcDermottOH
37609Bryant ShropsFredericktownOH
Class 20:  Flock8 shown
13406Rife, Randy & JulieYellow SpringsOH
27609Bryant ShropsFredericktownOH
37208High Life FarmsMcDermottOH
460Algire, KennedyFredericktownOH
57079Bruhin, JaredSeviervilleTN
Premier Exhibitor – Randy & Julie Rife, Yellow Springs OH
2013 Ohio State Fair
Open Breeding Sheep
POLLED DORSET
Saturday, August 3, 2013
Judged by:  Aaron Crome, Marshall, IL
ClassExh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
Class 1:  Yearling Ram5 shown
16949Mithoefer DorsetsMithoefer 20281/2/12LafayetteIN
27258Nichols DorsetsNichols 2041/26/12HarrodsburgKY
37147Hunter, FrankHunter 12632/18/12JamestownNY
Class 2:  Senior Ram Lamb9 shown
18301Waggoner, OliviaPine Ridge 130239/1/12E. BerlinPA
27295Saylor, GaryNSLS 123019/4/12Belle CenterOH
36838Schembs, RobertThistledown 5369/13/12ColfaxIN
47258Nichols DorsetsNichols 2929/8/12HarrodsburgKY
53118Paulus, Kodi & KamronBel-Mar 168910/3/12CasstownOH
66949Mithoefer DorsetsMithoefer 30099/1/12LafayetteIN
78301Waggoner, OliviaPine Ridge 1308112/12/12E. BerlinPA
81997Inbody, Larry & FamilyKlampe 2199/5/12JeneraOH
Class 3:  Spring Ram Lamb3 shown
18301Waggoner, OliviaPine Ridge 131162/2/13E. BerlinPA
21997Inbody, Larry & FamilyInbody 1631/2/13JeneraOH
Class 4:  Slick Shorn Spring Ram Lamb3 shown
17373Myers Polled DorsetsMyers 86851/16/13RushsylvaniaOH
22254Knapke, DeannaWills 3523/5/13RockfordOH
Class 5:  Pair of Ram Lambs2 shown
18301Waggoner, OliviaE. BerlinPA
21997Inbody, Larry & FamilyJeneraOH
Champion Ram – Pine Ridge 13023, Olivia Waggoner, E. Berlin, PA
Reserve Champion Ram – NSLS 12301, Gary Saylor, Belle Center, OH
Class 8:  Yearling Ewe10 shown
17258Nichols DorsetsNichols 2011/8/12HarrodsburgKY
26949Mithoefer DorsetsMithoefer 20159/12/11LafayetteIN
37258Nichols DorsetsNichols 2061/28/12HarrodsburgKY
48301Waggoner, OliviaPine Ridge 121331/30/12E. BerlinPA
56838Schembs, RobertThistledown 53110/4/11ColfaxIN
66949Mithoefer DorsetsMithoefer 20482/5/12LafayetteIN
77147Hunter, FrankHunter 12312/20/12JamestownNY
87147Hunter, FrankHunter 121010/5/11JamestownNY
Class 9:  Slick Shorn Yearling Ewe7 shown
18301Waggoner, OliviaRam & Ewe 06923/1/12E. BerlinPA
27258Nichols DorsetsNichols 2071/28/12HarrodsburgKY
38301Waggoner, OliviaPine Ridge 120189/9/11E. BerlinPA
41997Inbody, Larry & FamilyInbody 1119/9/11JeneraOH
57144George, Don JrGeorge 104912/5/11Ohio CityOH
Class 10:  Pair of Yearling ewes6 shown
17258Nichols DorsetsHarrodsburgKY
26949Mithoefer DorsetsLafayetteIN
38301Waggoner, OliviaE. BerlinPA
Class 11:  Fall Ewe Lamb13 shown
17295Saylor, GaryTwin Oaks 12039/9/12Belle CenterOH
24563Woodland DorsetsWoodland 1989/13/12Belle CenterOH
38301Waggoner, OliviaPine Ridge 130449/2/12E. BerlinPA
47059Beskid, SeanBradford 0-2519/2/12ByesvilleOH
57147Hunter, FrankHunter 13059/7/12JamestownNY
67059Beskid, SeanTwin Oaks 12069/12/12ByesvilleOH
76949Mithoefer DorsetsMithoefer 303410/4/12LafayetteIN
81002Davis, JennaPope 1529/18/12ChillicotheOH
98301Waggoner, OliviaPine Ridge 1307912/12/12E. BerlinPA
103118Paulus, Kodi & KamronBel-Mar 16819/2/12CasstownOH
Class 12:  Senior Ewe Lamb10 shown
16949Mithoefer DorsetsMithoefer 30501/1/13LafayetteIN
23118Paulus, Kodi & KamronBel-Mar 16901/2/13CasstownOH
38301Waggoner, OliviaPine Ridge 131112/2/13E. BerlinPA
47174McCarthy DorsetsMcCarthy 13181/19/13SycamoreOH
56949Mithoefer DorsetsRiverwood 10-59471/8/13LafayetteIN
67147Hunter, FrankHunter 13541/17/13JamestownNY
77174McCarthy DorsetsMcCarthy 13141/16/13SycamoreOH
88301Waggoner, OliviaPine Ridge 13148E. BerlinPA
Class 13:  Slick Shorn Ewe Lamb15 shown
17068Bradford, JaredBradford G-25710/3/12WellingtonOH
28301Waggoner, OliviaRiverwood 59009/8/12E. BerlinPA
38301Waggoner, OliviaPine Ridge 130429/2/12E. BerlinPA
47144George, Don JrPeters 2062/16/13Ohio CityOH
57059Beskid, SeanGlover 12009/5/12ByesvilleOH
64563Woodland DorsetsWoodland 1939/5/12Belle CenterOH
76949Mithoefer DorsetsMithoefer 3002LafayetteIN
87059Beskid, SeanMcDaniel 13-19/1/12ByesvilleOH
93118Paulus, Kodi & KamronBel-Mar 168810/3/12CasstownOH
102254Knapke, DeannaH2D 5912 11/19/12RockfordOH
111002Davis, JennaShepherds View 121310/3/12ChillicotheOH
121997Inbody, Larry & FamilyInbody 1741/20/13JeneraOH
Class 14:  Pair of Ewe Lambs10 shown
18301Waggoner, OliviaE. BerlinPA
26949Mithoefer DorsetsLafayetteIN
37174McCarthy DorsetsSycamoreOH
43118Paulus, Kodi & KamronCasstownOH
57059Beskid, SeanByesvilleOH
61002Davis, JennaChillicotheOH
72254Knapke, DeannaRockfordOH
87144George, Don JrOhio CityOH
Champion Ewe – Nichols 201, Nichols Dorsets, Harrodsburg, KY
Reserve Champion Ewe – Twin Oaks 1203, Gary Saylor, Belle Center, OH
Class 17:  Flock4 shown
18301Waggoner, OliviaE. BerlinPA
26949Mithoefer DorsetsLafayetteIN
Premier Exhibitor – Olivia Wagner, E. Berlin, PA
2013 Ohio State Fair
Open Breeding SheepFriday, August 2, 2013
BORDER CHEVIOTJudged by:  Matt Martin, Willard, OH
PlacingExh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
Class 1:  Yearling Ram2 shown
16894Hunter & YochumStevens 12042/22/12PickeringtonOH
25350Cobb, JodiShoops 12-042/18/12MccombOH
Class 2:  Senior Ram Lamb2 shown
13043Orr, Chuck & DeniseMisty Acres 12359/5/12Jackson CenterPA
26962Weisend, TabithaEaton TJA 120719/11/12CaldwellOH
Class 3:  Intermediate Ram Lamb2 shown
1868Corbett & LeedyMoore 9121/9/13UrbanaOH
22116Copeland, K&C FarmCopeland 13342/5/13LewistownOH
Class 4:  Junior Ram Lamb3 shown
14980Hunter, RobertR.Hunter 2703/8/13PickeringtonOH
2902Cox, WalterCox TLC 03522/24/13West AlexanderPA
Class 5:  Pair Ram Lambs1 shown
12116Copeland, K&C FarmLewistownOH
Champion Ram – Misty Acres 1235, Chuck & Denise Orr, Jackson Center PA
Reserve Champion Ram – Stevens 1204, Hunter & Yochum, Pickerington OH
Class 8:  Yearling Ewe13 shown
13043Orr, Chuck & DeniseMisty Acres 12001/17/12Jackson CenterPA
22116Copeland, K&C FarmTraglia TS 20120810/29/11LewistownOH
37182Yochum, Ron & BarbYochum 10443/15/12TownvillePA
4868Corbett & LeedyMoore 8802/17/12UrbanaOH
54980Hunter, RobertR.Hunter 2532/22/12PickeringtonOH
67182Yochum, Ron & BarbYochum 10403/19/12TownvillePA
72116Copeland, K&C FarmRunning S Bar 16843/15/12LewistownOH
84980Hunter, RobertR.Hunter 2582/27/12PickeringtonOH
95350Cobb, JodiShoops 12-032/13/12MccombOH
107495Peterson, MaxwellM.Peterson 132/26/12KennedyNY
115350Cobb, JodiShoops 12-142/29/12MccombOH
Class 9:  Slick Shorn Yearling Ewe7 shown
1868Corbett & LeedyJ.Woods 19153/21/12UrbanaOH
23043Orr, Chuck & DeniseMisty Acres 11919/18/11Jackson CenterPA
34980Hunter, RobertR.Hunter 2653/20/12PickeringtonOH
41002Davis, JennaMisty Acres 11909/18/11ChillicotheOH
52116Copeland, K&C FarmK&C Copeland 12052/28/12LewistownOH
Class 10:  Pair Yearling Ewes8 shown
13043Orr, Chuck & DeniseJackson CenterPA
2868Corbett & LeedyUrbanaOH
37182Yochum, Ron & BarbTownvillePA
44980Hunter, RobertPickeringtonOH
52116Copeland, K&C FarmLewistownOH
Class 11:  Senior Ewe Lamb5 shown
13043Orr, Chuck & DeniseMisty Acres 12289/3/12Jackson CenterPA
23043Orr, Chuck & DeniseMisty Acres 12299/8/12Jackson CenterPA
36962Weisend, TabithaTRC Farns 12119/27/12CaldwellOH
Class 12:  Intermediate Ewe Lamb3 shown
1868Corbett & LeedyMoore 9011/9/13UrbanaOH
2868Corbett & LeedyMoore 9171/13/13UrbanaOH
Class 13:  Junior Ewe Lamb6 shown
15350Cobb, JodiShoops 13-283/2/13MccombOH
24980Hunter, RobertRunning S Bar 102/15/13PickeringtonOH
34980Hunter, RobertR.Hunter 2683/2/13PickeringtonOH
Class 14:  Slick Shorn Junior Ewe Lamb1 shown
1902Cox, WalterCox TLC 03573/13/13West AlexanderPA
Class 15:  Pair Ewe Lambs6 shown
13043Orr, Chuck & DeniseJackson CenterPA
24980Hunter, RobertPickeringtonOH
3868Corbett & LeedyUrbanaOH
Champion Ewe – Misty Acres 1228, Chuck & Denise Orr, Jackson Center, PA
Reserve Champion Ewe – Misty Acres 1200, Chuck & Denise Orr, Jackson Center, PA
Class 18:  Flock6 shown
13043Orr, Chuck & DeniseJackson CenterPA
2868Corbett & LeedyUrbanaOH
34980Hunter, RobertPickeringtonOH
Premier Exhibitor – Chuck & Denise Orr, Jackson Center, PA
Class 19:  Best Headed Ram4 shown
15350Cobb, JodiMccombOH
Class 20:  Best Headed Ewe9 shown
14980Hunter, RobertPickeringtonOH
2013 Ohio State Fair
Open Breeding Sheep
Merino
Sunday, July 28, 2013Judged by:  Doris Powell, Rome, PA
PlacingExh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
Class 1:  Yearling Ram   6 shown
13824Smith, KenrickSmith 7049/22/11JeromesvilleOH
22033Jerry Frame FamilyFrame 18111/21/11Blue RockOH
33824Smith, KenrickSmith 7091/8/12JeromesvilleOH
Class 2:  Fall Ram Lamb 9 shown
13824Smith, KenrickSmith 7269/6/12JeromesvilleOH
25558Schroeder, AmySchroeder 11610/4/12MccombOH
33824Smith, KenrickSmith 73011/1/12JeromesvilleOH
42719Megans Merinos, *Inbody F12769/21/12BlufftonOH
51083Diller Sheep Farm, *Diller R32110/14/12HarrodOH
61083Diller Sheep Farm, *Diller R32010/10/12HarrodOH
75558Schroeder, AmySchroeder 11710/7/12MccombOH
82033Jerry Frame FamilyFrame 120011/1/12Blue RockOH
Class 3:  Spring Ram Lamb7 shown
13824Smith, KenrickSmith 7521/7/13JeromesvilleOH
22033Jerry Frame FamilyFrame 12021/10/13Blue RockOH
33824Smith, KenrickSmith 7531/5/13JeromesvilleOH
42719Megans Merinos, *Inbody 13211/23/13BlufftonOH
55558Schroeder, AmySchroeder 1192/17/13MccombOH
Class 4:  Pair of Ram Lambs4 shown
13824Smith, KenrickJeromesvilleOH
25558Schroeder, AmyMccombOH
Champion Ram – Smith 704, Kenrick Smith, Jeromesville OH
Reserve Champion Ram – Smith 726, Kenrick Smith, Jeromesville OH
Class 7:  Yearling Ewe10 shown
15558Schroeder, AmyCalvert 12042/11/12MccombOH
23824Smith, KenrickSmith KLS 7079/6/11JeromesvilleOH
32033Jerry Frame FamilyFrame 18011/20/11Blue RockOH
43824Smith, KenrickSmith 7089/6/11JeromesvilleOH
52719Megans Merinos, *Calvert 12222/21/12BlufftonOH
62033Jerry Frame FamilyFrame 1831/20/12Blue RockOH
75558Schroeder, AmySchroeder 1691/8/12MccombOH
81083Diller Sheep Farm, *Diller R27810/12/11HarrodOH
Class 8:  Pair of Yearling Ewes4 shown
13824Smith, KenrickJeromesvilleOH
22033Jerry Frame FamilyBlue RockOH
Class 9:  Fall Ewe Lamb9 shown
12719Megans Merinos, *Smith KLS 73810/4/12BlufftonOH
23824Smith, KenrickSmith 7329/18/12JeromesvilleOH
31083Diller Sheep Farm, *Diller R31910/24/12HarrodOH
43824Smith, KenrickSmith 7319/24/12JeromesvilleOH
52033Jerry Frame FamilyFrame 120311/5/12Blue RockOH
65558Schroeder, AmySchroeder 17510/7/12MccombOH
75558Schroeder, AmySchroeder 17610/11/12MccombOH
82033Jerry Frame FamilyFrame 120411/10/12Blue RockOH
Class 10:  Spring Ewe Lamb10 shown
12719Megans Merinos, *Calvert 13051/20/13BlufftonOH
23824Smith, KenrickSmith 7501/7/13JeromesvilleOH
35558Schroeder, AmySchroeder 1781/30/13MccombOH
42719Megans Merinos, *Inbody 13071/2/13BlufftonOH
53824Smith, KenrickSmith 7511/23/13JeromesvilleOH
62033Jerry Frame FamilyFrame 13042/14/13Blue RockOH
72033Jerry Frame FamilyFrame 13032/14/13Blue RockOH
81083Diller Sheep Farm, *Diller R3071/21/13HarrodOH
Class 11:  Pair of Ewe Lambs5 shown
12719Megans Merinos, *BlufftonOH
23824Smith, KenrickJeromesvilleOH
35558Schroeder, AmyMccombOH
Champion Ewe – Calvert 1204, Amy Schroeder, McComb OH
Reserve Champion Ewe – Smith KLS 738, Megans Merinos, Bluffton OH
Class 14:  Flock5 shown
13824Smith, KenrickJeromesvilleOH
22033Jerry Frame FamilyBlue RockOH
35558Schroeder, AmyMccombOH
Premier Exhibitor – Kenrick Smith, Jeromesville OH
Class 16:  Best Fleece3 shown
12033Jerry Frame FamilyBlue RockOH
Class 17:  Best Headed Award3 shown
12719Megans Merinos, *BlufftonOH
2013 Ohio State Fair
Open Breeding Sheep
HAMPSHIRE
Monday, July 29, 2013Judged by:  Craig Beckmier, Morrisonville IL
PlacingExh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
Class 1:  Yearling Ramnone shown
Class 2:  Fall Ram Lambnone shown
Senior Champion Ram – none
Reserve Senior Champion Ram – none
Class 5:  Early Spring Ram Lamb7 shown
17532Torre FamilyGordeneer 13071/10/13HuntsburgOH
26839Double Bar D Hampshire, *Double Bar D 13011/9/13NavarreOH
36839Double Bar D Hampshire, *Double Bar D 13031/29/13NavarreOH
47081Barnes HampshiresBarnes 3-032/8/13Belle CenterOH
53695Shells Hampshires, *Herrig 09191/27/13BaltimoreOH
Class 6:  Late Spring Ram Lamb7 shown
12828Moenter, KentMoenter 13222/16/13AkronOH
26839Double Bar D Hampshire, *Double Bar D 13173/8/13NavarreOH
36965Wise Hampshires, *Wise 13353/1/13FindlayOH
46839Double Bar D Hampshire, *Double Bar D 13072/25/13NavarreOH
53695Shells Hampshires, *Shell 13203/10/13BaltimoreOH
Class 7:  Slick Shorn Ram Lamb4 shown
17203Knapke, DustinScarlet 13031/28/13WapakonetaOH
22405Lazy 5 RanchLazy 5 25041/9/13Mt. UllaNC
Class 8:  Pair of Ram Lambs4 shown
16839Double Bar D Hampshire, *NavarreOH
22405Lazy 5 RanchMt. UllaNC
Junior Champion Ram – Gordeneer 1307, Torre Family, Huntsburg OH
Reserve Junior Champion Ram – Scarlet 1303, Dustin Knapke, Wapakoneta OH
Champion Ram –  Gordeneer 1307, Torre Family, Huntsburg OH
Reserve Champion Ram – Scarlet 1303, Dustin Knapke, Wapakoneta OH
Classs 13:  Yearling Ewe10 shown
16839Double Bar D Hampshire, *Double Bar D 12052/18/12NavarreOH
26965Wise Hampshires, *Wise 12082/3/12FindlayOH
36839Double Bar D Hampshire, *Double Bar D 12103/15/12NavarreOH
42387Larrick, Jessica JeanLarrick 12-7102/20/12LeesburgOH
56965Wise Hampshires, *Wise 12012/7/12FindlayOH
67203Knapke, DustinScarlet 12202/17/12WapakonetaOH
73695Shells Hampshires, *Herrig 08591/31/12BaltimoreOH
83659Sexten, FrankShell 12041/26/12XeniaOH
Class 14:  Slick Shorn Yearling Ewe8 shown
13980Stillion, KaitlynShroyer 12472/15/12Lore CityOH
25071Ryan, ZoeShroyer 10861/20/12PleasantvilleOH
35071Ryan, ZoeShroyer 11052/15/12PleasantvilleOH
47203Knapke, DustinScarlet 12353/4/12WapakonetaOH
56965Wise Hampshires, *Wise 12072/12/12FindlayOH
Class 15:  Pair of Yearling Ewes6 shown
16839Double Bar D Hampshire, *NavarreOH
25071Ryan, ZoePleasantvilleOH
36965Wise Hampshires, *FindlayOH
Class 16:  Fall Ewe Lamb3 shown
12387Larrick, Jessica JeanRiviera 6829/2/12LeesburgOH
23695Shells Hampshires, *Herrig 09049/6/12BaltimoreOH
Senior Champion Ewe – Double Bar D 1205, Double Bar D Hampshire, Navarre OH
Reserve Senior Champion Ewe – Riviera 682, Jessica Jean Larrick, Leesburg OH
Class 19:  Early Ewe Lamb16 shown
16839Double Bar D Hampshire, *Double Bar D 13021/23/13NavarreOH
23695Shells Hampshires, *Shell 13001/2/13BaltimoreOH
37532Torre FamilyGordeneer 13011/1/13HuntsburgOH
46965Wise Hampshires, *Wise 13152/2/13FindlayOH
5400Blumenschein HampshiresBlumenschein 13902/7/13Plain CityOH
66839Double Bar D Hampshire, *Double Bar D 13142/4/13NavarreOH
72828Moenter, KentTesconi 10701/24/13AkronOH
8400Blumenschein HampshiresBlumenschein 13861/10/13Plain CityOH
96965Wise Hampshires, *Wise 13172/4/13FindlayOH
107203Knapke, DustinScarlet 13222/10/13WapakonetaOH
114244Wagner, TomWise 13021/10/13EdisonOH
127081Barnes HampshiresBarnes 3-142/13/13Belle CenterOH
Class 20:  Late Ewe Lamb 11 shown
17176Preuit, MeganD&K 13-222/16/13RockfordOH
2400Blumenschein HampshiresBlumenschein 13892/18/13Plain CityOH
3400Blumenschein HampshiresBlumenschein 13882/16/13Plain CityOH
46965Wise Hampshires, *Wise 13423/3/13FindlayOH
56839Double Bar D Hampshire, *Double Bar D 13113/6/13NavarreOH
63695Shells Hampshires, *Shell 13072/20/13BaltimoreOH
77176Preuit, MeganD&K 13-292/18/13RockfordOH
86965Wise Hampshires, *Wise 13222/16/13FindlayOH
96839Double Bar D Hampshire, *Double Bar D 13062/25/13NavarreOH
103695Shells Hampshires, *Shell 13133/1/13BaltimoreOH
Class 21:  Slick Shorn Ewe Lamb10 shown
17203Knapke, DustinScarlet 13212/10/13WapakonetaOH
25071Ryan, ZoeMcCandlish 30872/2/13PleasantvilleOH
32405Lazy 5 RanchLazy 5 2501/10/13Mt. UllaNC
47203Knapke, DustinScarlet 13373/2/13WapakonetaOH
53980Stillion, KaitlynShroyer 13022/15/13Lore CityOH
62405Lazy 5 RanchLazy 5 25011/8/13Mt. UllaNC
75071Ryan, ZoeMcCandlish 30902/12/13PleasantvilleOH
87051McCandlish HampshiresMcCandlish 30973/8/13PleasantvilleOH
Class 22:  Pair of Ewe Lambs11 shown
1400Blumenschein HampshiresPlain CityOH
27203Knapke, DustinWapakonetaOH
33695Shells Hampshires, *BaltimoreOH
45071Ryan, ZoePleasantvilleOH
56839Double Bar D HampshireNavarreOH
62405Lazy 5 RanchMt. UllaNC
76965Wise Hampshires, *FindlayOH
87532Torre FamilyHuntsburgOH
97176Preuit, MeganRockfordOH
102405Lazy 5 RanchMt. UllaNC
Junior Champion Ewe – D&K 13-22, Megan Preuit, Rockford OH
Junior Reserve Champion Ewe – Blumenschein 1389, Blumenschein Hampshires, Plain City OH
Champion Ewe – Double Bar D 1205, Double Bar D Hampshire, Navarre OH
Reserve Champion Ewe – Riviera 682, Jessica Jean Larrick, Leesburg OH
Class 27:  Flock5 shown
16839Double Bar D Hampshire, *NavarreOH
27203Knapke, DustinWapakonetaOH
33695Shells Hampshires, *BaltimoreOH
42405Lazy 5 RanchMt. UllaNC
56965Wise Hampshires, *FindlayOH
Premier Exhibitor – Double Bar D Hampshire, Navarre OH
Ohio Premier Exhibitor – Double Bar D Hampshire, Navarre OH
2013 Ohio State Fair
Open Breeding Sheep
CORRIEDALE
Monday, July 29, 2013Judged by:  Doris Powell, Rome PA
PlacingExh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
Class 1:  Yearling Ram9 shown
13461Romine Corriedales, *Romine 1321/28/12GalionOH
27354Wolf BrothersI 909/20/11Upper SanduskyOH
33461Romine Corriedales, *Romine 2131/24/12GalionOH
42168Kemler FamilyHoffman 33459/16/11Van WertOH
56954Peters Corriedales, *Peters 12042/7/12VersaillesOH
63443Robinson Farms, *Robinson 582/28/12FredericktownOH
74222Vineyard, JordanDDF 2-283/20/12Blue RockOH
83443Robinson Farms, *Robinson 5011/11/11FredericktownOH
Class 2:  Fall Ram Lamb3 shown
13443Robinson Farms, *Robinson 6010/3/12FredericktownOH
23980Stillion, KaitlynLRF 13089/28/12Lore CityOH
Class 3:  Early Spring Ram Lamb6 shown
12197Kin Brothers, *Kin 8391/7/13ForestOH
26198Abbruzzese, DonnaDDS 1411/22/13AltamontNY
32197Kin Brothers, *Kin 8451/4/13ForestOH
Class 4:  Late Spring Ram Lamb4 shown
16954Peters Corriedales, *Peters 13062/4/13VersaillesOH
22197Kin Brothers, *Kin 8502/18/13ForestOH
Class 5:  Pair of Ram Lambs3 shown
12197Kin Brothers, *ForestOH
26954Peters Corriedales, *VersaillesOH
Champion Ram – Romine 132, Romine Corriedales, Galion OH
Reserve Champion Ram – Kin 839, Kin Brothers, Forest OH
Class 10:  Yearling Ewe (Early)13 shown
16954Peters Corriedales, *Craig 11369/30/11VersaillesOH
22197Kin Brothers, *Kin 8021/26/12ForestOH
37354Wolf BrothersDDF 1-719/26/11Upper SanduskyOH
44266Wallace, KatelynnDDF 2-361/20/12CasstownOH
52197Kin Brothers, *RLW 11349/30/11ForestOH
66198Abbruzzese, DonnaDDS 1331/30/12AltamontNY
74222Vineyard, JordanSeals 14112/23/11Blue RockOH
83461Romine Corriedales, *Romine 2111/24/12GalionOH
93980Stillion, KaitlynRC981/24/12Lore CityOH
104222Vineyard, JordanKemler 6281/28/12Blue RockOH
114966Smith, EmmaMVCF 11141/14/12UrbanaOH
Class 11:  Yearling Ewe (Late)13 shown
12197Kin Brothers, *Kin 8032/15/12ForestOH
26954Peters Corriedales, *Peters 12072/3/12VersaillesOH
32168Kemler FamilyFederer 18262/5/12Van WertOH
42197Kin Brothers, *Kin 8102/21/12ForestOH
57354Wolf BrothersWolf 0102/17/12Upper SanduskyOH
67354Wolf BrothersWolf 0092/16/12Upper SanduskyOH
73443Robinson Farms, *Robinson 542/25/12FredericktownOH
82168Kemler FamilyFederer 18532/14/12Van WertOH
96198Abbruzzese, DonnaDDS 1352/1/12AltamontNY
103443Robinson Farms, *Robinson 563/16/12FredericktownOH
113461Romine Corriedales, *Romine 2002/3/12GalionOH
Class 12:  Pair of Yearling Ewes9 shown
12197Kin Brothers, *ForestOH
26954Peters Corriedales, *VersaillesOH
37354Wolf BrothersUpper SanduskyOH
42168Kemler FamilyVan WertOH
53443Robinson Farms, *FredericktownOH
66198Abbruzzese, DonnaAltamontNY
73461Romine Corriedales, *GalionOH
87645Stickley Corriedales, *UrbanaOH
Class 13:  Fall Ewe Lamb4 shown
13443Robinson Farms, *Robinson 6810/26/12FredericktownOH
24266Wallace, KatelynnBauck 2-729/8/12CasstownOH
Class 14:  Early Spring Ewe Lamb9 shown
13443Robinson Farms, *Robinson 701/10/13FredericktownOH
26198Abbruzzese, DonnaDDS 1371/17/13AltamontNY
33461Romine Corriedales, *Romine 1351/23/13GalionOH
47354Wolf BrothersCraig 13041/6/13Upper SanduskyOH
56954Peters Corriedales, *Peters 13031/24/13VersaillesOH
63461Romine Corriedales, *Romine 2141/5/13GalionOH
72197Kin Brothers, *Wolf 0241/15/13ForestOH
84222Vineyard, JordanBWH 35011/12/13Blue RockOH
Class 15:  Late Spring Ewe Lamb11 shown
12197Kin Brothers, *BWH35442/6/13ForestOH
26954Peters Corriedales, *Peters 13072/4/13VersaillesOH
32168Kemler FamilyKemler 6402/25/13Van WertOH
46954Peters Corriedales, *Peters 13052/4/13VersaillesOH
57354Wolf BrothersWolf 0262/20/13Upper SanduskyOH
63980Stillion, KaitlynRC2212/2/13Lore CityOH
72168Kemler FamilyKemler 6392/20/13Van WertOH
84222Vineyard, JordanPhillippi 81412/4/13Blue RockOH
97172Thomas, MaryRRC3782/18/13FredericktownOH
107343Thornton FarmsThornton 82/7/13AmandaOH
Class 16:  Pair of Ewe Lambs6 shown
13443Robinson Farms, *FredericktownOH
26954Peters Corriedales, *VersaillesOH
32197Kin Brothers, *ForestOH
Champion Ewe – Kin 803, Kin Brothers, Forest OH
Reserve Champion Ewe – Craig 1136, Peters Corriedales, Versailles OH
Class 19:  Flock5 shown
12197Kin Brothers, *ForestOH
26954Peters Corriedales, *VersaillesOH
33461Romine Corriedales, *GalionOH
Class 20:  Best Fleece3 shown
16954Peters CorriedalesVersaillesOH
Premier Exhibitor – Kin Brothers, Forest OH
2013 Ohio State Fair
Open Breeding SheepCOLUMBIA
Monday, July 29, 2013Judged by:  Doris Powell, Rome PA
PlacingOpen Exh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
Class 1:  Yearling Ram2 shown
17765Inbody Brothers Columbias, *Crago 11-5310/25/11BlufftonOH
22822MKM FarmMKM 11591/21/12LewistownOH
Class 2:  Fall Ram Lamb2 shown
15548Williams, MickiWilliams 13029/13/12FreeportIL
2798Columbias, CobbCobb W2712/28/12MccombOH
Class 3:  Spring Ram Lamb5 shown
12822MKM FarmBorcher 30101/25/13LewistownOH
25548Williams, MickiWilliams 13262/11/13FreeportIL
37342Conner, ThomasConner 01561/11/13AshvilleOH
Class 4:  Pair of Ram Lambs2 shown
15548Williams, MickiFreeportIL
22822MKM FarmLewistownOH
Champion Ram – Williams 1302, Micki Williams, Freeport IL
Reserve Champion Ram – Borcher 3010, MKM Farm, Lewistown OH
Class 7:  Yearling Ewe14 shown
15548Williams, MickiWilliams 12161/24/12FreeportIL
22822MKM FarmA&K 20331/27/12LewistownOH
3798Columbias, CobbCobb B10212/20/11MccombOH
41758Hendricks, RyanHendricks 12-212/1/12CloverdaleIN
55548Williams, MickiWilliams 12091/21/12FreeportIL
62822MKM FarmA&K 20242/17/12LewistownOH
7798Columbias, CobbCobb P242/25/12MccombOH
87765Inbody Brothers Columbias, *Inbody 12252/14/12BlufftonOH
97765Inbody Brothers Columbias, *Inbody 12272/17/12BlufftonOH
105653Copeland, CortneyTravaille 12-242/1/12LewistownOH
117342Conner, ThomasConner 01171/5/12AshvilleOH
Class 8:  Pair of Yearling Ewes5 shown
15548Williams, Micki1209 1216FreeportIL
22822MKM Farm2024 2033LewistownOH
3798Columbias, Cobb24 102MccombOH
Class 9:  Fall Ewe Lamb7 shown
15548Williams, MickiWilliams 13089/15/12FreeportIL
27765Inbody Brothers Columbias, *Williams 13059/14/12BlufftonOH
32822MKM FarmKey 31439/7/12LewistownOH
4798Columbias, CobbCobb W2812/30/12MccombOH
52822MKM FarmKey 31429/7/12LewistownOH
Class 10:  Early Spring Ewe Lamb9 shown
15653Copeland, CortneyTravaille 13-241/15/13LewistownOH
2798Columbias, CobbCobb Y11/19/13MccombOH
35548Williams, MickiWilliams 13241/31/13FreeportIL
45653Copeland, CortneyKey 31641/7/13LewistownOH
57765Inbody Brothers Columbias, *Inbody 13001/4/13BlufftonOH
6798Columbias, CobbCobb W311/7/13MccombOH
77342Conner, ThomasConner 01551/1/13AshvilleOH
87342Conner, ThomasConner 01461/14/13AshvilleOH
Class 11:  Late Spring Ewe Lamb4 shown
15548Williams, MickiWilliams 13252/11/13FreeportIL
2798Columbias, CobbCobb B1182/18/13MccombOH
Class 12:  Pair of Ewe Lambs7 shown
15548Williams, Micki1308 1324 1325FreeportIL
27765Inbody Brothers Columbias, *1300 1305 1355BlufftonOH
32822MKM Farm3142 3143LewistownOH
4798Columbias, Cobb118 115 Y1 W31 W28MccombOH
55653Copeland, Cortney3164 13-24LewistownOH
Champion Ewe – `Williams 1216, Micki Williams, Freeport IL
Reserve Champion Ewe – Travaille 13-24, Cortney Copeland, Lewistown OH
Class 15:  Best Fleece (any sex)
12822MKM FarmLewistownOH
Class 16:  Flock4 shown
15548Williams, MickiFreeportIL
22822MKM FarmLewistownOH
Premier Exhibitor – Micki Williams, Freeport IL
2013 Ohio State Fair
Open Breeding Sheep
All Other Breeds
Sunday, July 28, 2013Judged by:  Ryan Hendricks, Manhattan KS
PlacingOpen Exh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
Class 1:  Yearling Ram3 shown
11327Fogle, Marilyn & CarrollFogle 9362/13/12RaymondOH
23534Sando, RobertSando 12-1572/11/12ArcanumOH
Class 2:  Fall Ram Lamb1 shown
14466Will-O-wood Sheep Farm, *VanNostran Y22210/2/12AthensOH
Class 3:  Early Spring Ram Lamb2 shown
12078Johnson, TravisTaylor 130271/23/13MinervaOH
21327Fogle, Marilyn & CarrollFogle 09832/3/13RaymondOH
Class 4:  Late Spring Ram Lamb3 shown
11327Fogle, Marilyn & CarrollFogle 09842/17/13RaymondOH
22078Johnson, TravisTJohnson 0112/27/13MinervaOH
Class 5:  Pair Ram Lamb2 shown
11327Fogle, Marilyn & CarrollRaymondOH
22078Johnson, TravisMinervaOH
Champion Ram – Taylor 13027, Travis Johnson, Minerva OH
Reserve Champion Ram – Fogle 936, Marilyn & Carroll Fogle, Raymond OH
Class 8:  Yearling Ewe8 shown
11327Fogle, Marilyn & CarrollFogle 9382/14/12RaymondOH
22078Johnson, TravisTJohnson 0062/20/12MinervaOH
31327Fogle, Marilyn & CarrollFogle 9483/4/12RaymondOH
45855Flinn, KaylaDouble E P24/5/12JeneraOH
52078Johnson, TravisTJohnson 0073/20/12MinervaOH
Class 9:  Pair of Yearling Ewes4 shown
11327Fogle, Marilyn & CarrollRaymondOH
22078Johnson, TravisMinervaOH
Class 10:  Fall Ewe lamb2 shown
12078Johnson, TravisKey 31489/15/12MinervaOH
27482Petitjean, LaneyBoersma 1300110/21/12BradfordOH
Class 11:  Early Spring Ewe Lamb5 shown
14466Will-O-wood Sheep Farm, *VanNostran R13021/5/13AthensOH
22078Johnson, TravisVast Plains 5132/14/13MinervaOH
31327Fogle, Marilyn & CarrollFogle 09732/1/13RaymondOH
Class 12:  Late Spring Ewe Lamb4 shown
11327Fogle, Marilyn & CarrollFogle 09872/18/13RaymondOH
22078Johnson, TravisTJohnson 0102/21/13MinervaOH
Class13:  Pair of Ewe Lambs4 shown
11327Fogle, Marilyn & CarrollRaymondOH
22078Johnson, TravisMinervaOH
Champion Ewe – Fogle 938, Marilyn & Carroll Fogle, Raymond OH
Reserve Champion Ewe – TJohnson 006. Travis Johnson, Minerva OH
Class 16:  Flock4 shown
11327Fogle, Marilyn & CarrollRaymondOH
22078Johnson, TravisMinervaOH
35855Flinn, KaylaJeneraOH
43534Sando, RobertArcanumOH
Class 17:  Fleece4 shown
11327Fogle, Marilyn & CarrollRaymondOH
22078Johnson, TravisMinervaOH
PREMIER EXHIBITOR – Marilyn & Carroll Fogle, Raymond OH
2013 Ohio State Fair
Open Tunis Show
Tunis
Friday, August 1, 2013
PlacingExh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
Class 1:  Yearling Ram6 shown
12838Moms Tunis, Barbara CassellMTP 5851/25/12WythevilleVA
25838Nelson, CoralBrown Family 01072/26/12JeromesvilleOH
32987Niese, MikeBig Time 12022/16/12OttawaOH
Class 2:  Fall Ram Lamb1 shown
13426Riverwood Farms, *K. Barkley 121009/30/12PowellOH
Class 3:  January Ram Lamb3 shown
12838Moms Tunis, Barbara CassellMTP 35301/5/13WythevilleVA
26852Darling Tunis, *Darling 13031/18/13ZanesfieldOH
Class 4:  February Ram Lamb5 shown
12838Moms Tunis, Barbara CassellMTP 35342/28/13WythevilleVA
26832Barnes, TimothyBarnes Farms 30472/6/13RadnorOH
37653Johnson, MorganCraft 13-202/8/13WoosterOH
Class 5:  March Ram Lamb4 shown
12838Moms Tunis, Barbara CassellMTP 35323/3/13WythevilleVA
2527Brown, LaneBrown 1213/1/13CrestonOH
Class 6:  Slick Shorn Ram Lamb0 shown
Class 7:  Pair of Ram Lambs2 shown
12838Moms Tunis, Barbara CassellWythevilleVA
22552Mann, HopeCelinaOH
Champion Ram – K. Barkley 12100, Riverwood Farms, Powell, OH
Reserve Champion Ram – MTP 3530, Mom’s Tunis, Wytheville, VA
Class 10:  Early Yearling Ewe8 shown
13426Riverwood Farms, *Bruns Tunis 12052/1/12PowellOH
22838Moms Tunis, Barbara CassellMTP 5189/24/11WythevilleVA
36832Barnes, TimothyBarnes Farms 20082/1/12RadnorOH
41417Garey, ClintC. Garey 3999/28/11AtlantaIL
53552Scarlet & Gray Farm, *Barnes Farms 20162/3/12KentonOH
Class 11:  Late Yearling Ewe13 shown
13426Riverwood Farms, *BWB Farms 13062/20/12PowellOH
22838Moms Tunis, Barbara CassellMTP 6153/25/12WythevilleVA
3527Brown, LaneWindsong 1562/19/12CrestonOH
41417Garey, ClintC. Garey 4063/16/12AtlantaIL
5527Brown, LaneBrown 01032/17/12CrestonOH
62987Niese, MikeBig Time 12084/30/12OttawaOH
77285Erwin, DanJET 12283/14/12RichwoodOH
86900Burke, AshleyJET 12083/1/12Mount VernonOH
97195Brisco, ToddDarling 12223/1/12BrookvilleOH
102987Niese, MikeBig Time 12054/2/12OttawaOH
112552Mann, HopeWilf Hoof Acres P52/16/12CelinaOH
Class 12:  Slick Shorn Yearling Ewe4 shown
17285Erwin, DanJET 12143/3/12RichwoodOH
25838Nelson, CoralBrown Family 01022/17/12JeromesvilleOH
Class 13:  Pair of Yearling Ewes9 shown
13426Riverwood Farms, *1306, 1205PowellOH
22838Moms Tunis, Barbara Cassell518, 615WythevilleVA
37285Erwin, Dan1214, 1228RichwoodOH
4527Brown, Lane0103, 156CrestonOH
51417Garey, Clint406, 399AtlantaIL
62987Niese, Mike1205, 1208OttawaOH
76900Burke, Ashley1233, 1208Mount VernonOH
87195Brisco, Todd1222, 148BrookvilleOH
Class 14:  Fall Ewe Lambs0 shown
Class 15:  January Ewe Lambs3 shown
12838Moms Tunis, Barbara CassellMTP 35351/6/13WythevilleVA
26852Darling Tunis, *Darling 13101/31/13ZanesfieldOH
Class 16:  February Ewe Lambs13 shown
12838Moms Tunis, Barbara CassellMTP 35372/2/13WythevilleVA
22838Moms Tunis, Barbara CassellMTP 35362/1/13WythevilleVA
32987Niese, MikeBig Time 12142/8/13OttawaOH
42987Niese, MikeBig Time 12152/10/13OttawaOH
5527Brown, LaneBrown 1232/28/13CrestonOH
63552Scarlet & Gray Farm, *Scarlet & Gray 13012/16/13KentonOH
77195Brisco, ToddShadbrook 0332/2/13BrookvilleOH
87653Johnson, MorganJet 13412/2/13WoosterOH
9603Burns, EmilyEBT 1312/5/13BaltimoreOH
102552Mann, HopeWild Hoof Acres 00082/12/13CelinaOH
Class 17:  March Ewe Lambs9 shown
12838Moms Tunis, Barbara CassellMTP 35383/4/13WythevilleVA
27285Erwin, DanJET 13713/4/13RichwoodOH
36832Barnes, TimothyBarnes Farms 30773/1/13RadnorOH
42987Niese, MikeBig Time 12193/5/13OttawaOH
51417Garey, ClintC. Garey 4423/20/13AtlantaIL
62987Niese, MikeBig Time 12203/14/13OttawaOH
77195Brisco, ToddShadybrook 0343/1/13BrookvilleOH
82552Mann, HopeWild Hoof Acres 00143/13/13CelinaOH
Class 18:  Slick Shorn Ewe Lambs2 shown
16852Darling Tunis, *Darling 13222/21/13ZanesfieldOH
26852Darling Tunis, *Darling 13202/17/13ZanesfieldOH
Class 19:  Pair of Ewe Lambs6 shown
12838Moms Tunis, Barbara CassellWythevilleVA
26852Darling Tunis, *ZanesfieldOH
32987Niese, MikeOttawaOH
Grand Champion Ewe – Bruns Tunis 1205, Riverwood Farms, Powell, OH
Reserve Champion Ewe – BWB Farms 1306, Riverwood Farms, Powell, OH
Class 22:  Young Flock3 shown
12838Moms Tunis, Barbara CassellWythevilleVA
22987Niese, MikeOttawaOH
Class 24:  Get of Sire2 shown
22552Mann, HopeCelinaOH
12838Mom’s Tunis, Barbara CassellWythevilleVA
Premier Exhibitor  – Mom’s Tunis, Wytheville, VA
2013 Ohio State Fair
Open Breeding Sheep
SUFFOLKS
Friday, August 2, 2013Judged by:  Ron Young, Van Wert, OH
PlacingExh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
Class 1:  Yearling Ram4 shown
12238Klamfoth, JamesBegg 14410/10/11Canal WinchesterOH
27508Adam, RyanR Lane Acres 22052/3/12ConvoyOH
Class 2:  Fall Ram Lamb4 shown
15560Maccauley, ChristopherMacCauley 27109/1/12AtglenPA
22254Knapke, DeannaKnapke 590211/22/12RockfordOH
Class 3:  Early Spring Ram Lamb9 shown
17660Henderson, BradyD Hendeson 13-71/31/13AtlantaIN
21161E.B. Suffolks, Eric BrunsE.B. Suffolks 2791/17/13PowellOH
38160Renn-Vue FarmLJ 50072/14/13PigeonMI
45560Maccauley, ChristopherMacCauley 28192/3/13AtglenPA
57380Vollmer, JenniferR&R Suffolks 7152/10/13OxfordOH
63558Schakel, Will & ConnieSchakel 21242/2/13KnightstownIN
77660Henderson, BradyD Henderson 13-41/28/13AtlantaIN
83558Schakel, Will & ConnieSchakel 21411/31/13KnightstownIN
Class 4:  Late Spring Ram Lamb9 shown
11161E.B. Suffolks, Eric BrunsE.B. Suffolks 2892/17/13PowellOH
28160Renn-Vue Farm49252/22/13PigeonMI
31161E.B. Suffolks, Eric BrunsE.B. Suffolks 2932/27/13PowellOH
46184Fair, KerrinFair Family 102/22/13MillersburgOH
57660Henderson, BradyD. Henderson 13-182/18/13AtlantaIN
63558Schakel, Will & ConnieSchakel 21492/17/13KnightstownIN
76184Fair, KerrinFair Family 122/26/13MillersburgOH
83459Jim Roman And Family, *Jim Roman Family 130122/15/13TrinwayOH
Class 5:  Slick Shorn Ram Lamb5 shown
17196Wiford Suffolks, Sam& PatWiford 3271/6/13WapakonetaOH
21388Frost & Family, Rob & LisaFrostaire Farms 11211/7/13BloomingburgOH
31388Frost & Family, Rob & LisaFrostaire Farms 11321/13/13BloomingburgOH
Class 6:  Pair of Ram Lambs6 shown
11161E.B. Suffolks, Eric BrunsPowellOH
25560Maccauley, ChristopherAtglenPA
38160Renn-Vue FarmPigeonMI
Champion Ram – Begg 144, James Klamfoth, Canal Winchester, OH
Reserve Champion Ram – MacCauley 2710, Christopher MacCauley, Atglen, PA
Class 9:  Yearling Ewe (Early)8 shown
12254Knapke, Deanna5 Star J 2101-122/12/12RockfordOH
28160Renn-Vue FarmNV 48452/11/12PigeonMI
32238Klamfoth, JamesBaumgartner 12021/4/12Canal WinchesterOH
41161E.B. Suffolks, Eric BrunsSilver Dollar OR-12152/3/12PowellOH
55560Maccauley, ChristopherMacCauley 25421/7/12AtglenPA
Class 10:  Yearling Ewe (Late)15 shown
12254Knapke, DeannaSilver Dollar OR-12182/18/12RockfordOH
22254Knapke, DeannaCraft 12-373/11/12RockfordOH
37662Henderson Family, Dennis L.D Henderson 12-113/4/12AtlantaIN
45560Maccauley, ChristopherMacCauley 26653/2/12AtglenPA
51161E.B. Suffolks, Eric BrunsRuby Mountain 12182/23/12PowellOH
63558Schakel, Will & Connie5 Star J 2122-122/24/12KnightstownIN
77665George Bros, *George Bros 040113/12/12DeshlerOH
87665George Bros, *5 Star J 2136-123/2/12DeshlerOH
92238Klamfoth, James5 Star J 21803/20/12Canal WinchesterOH
107662Henderson Family, Dennis L.D Henderson 12-103/4/12AtlantaIN
118160Renn-Vue FarmNV 47331/18/12PigeonMI
123459Jim Roman And Family, *Jim Roman Family 110573/1/12TrinwayOH
Class 11:  Slick Shorn Yearling Ewe7 shown
12238Klamfoth, JamesMaple Lawn 12312/16/12Cana WinchesterOH
27660Henderson, BradyMacCauley 25771/24/12AtlantaIN
37196Wiford Suffolks, Sam& PatWiford 2992/26/12WapakonetaOH
47196Wiford Suffolks, Sam& PatWiford 2982/12/12WapakonetaOH
51388Frost & Family, Rob & LisaFrostaire Farms 10562/1/12BloomingburgOH
Class 12:  Pair of Yearling Ewe8 shown
12254Knapke, DeannaRockfordOH
22238Klamfoth, JamesCanal WinchesterOH
35560Maccauley, ChristopherAtglenPA
47660Henderson, BradyAtlantaIN
51161E.B. Suffolks, Eric BrunsPowellOH
68160Renn-Vue FarmPigeonMI
77196Wiford Suffolks, Sam& PatWapakonetaOH
81388Frost & Family, Rob & LisaBloomingburgOH
Class 13:  Fall Ewe Lamb5 shown
15560Maccauley, ChristopherMacCauley 27189/2/12AtglenPA
22254Knapke, DeannaKnapke 589711/22/12RockfordOH
37196Wiford Suffolks, Sam& PatWiford 22612/30/12WapakonetaOH
Class 14:  Early Spring Ewe Lamb7 shown
11161E.B. Suffolks, Eric BrunsE.B. Suffolks 2831/25/13PowellOH
25560Maccauley, ChristopherMacCauley 27341/7/13AtglenPA
37660Henderson, BradyMacCauley 27741/25/13AtlantaIN
42238Klamfoth, JamesCorson 13-357B1/24/13Canal WinchesterOH
51161E.B. Suffolks, Eric BrunsE.B. Suffolks 2861/27/13PowellOH
Class 15:  Intermediate Spring Ewe Lamb9 shown
13558Schakel, Will & ConnieSchakel 21432/16/13KnightstownIN
27661Henderson, ClaytonQuam 112202/5/13AtlantaIN
35560Maccauley, ChristopherMacCauley 28182/3/13AtglenPA
48160Renn-Vue FarmND 49892/18/13PigeonMI
56184Fair, KerrinFair Family 112/22/13MillersburgOH
63558Schakel, Will & ConnieSchakel 21202/12/13KnightstownIN
77662Henderson Family, Dennis L.D Henderson 13-142/15/13AtlantaIN
85555Casey, RobbieCFS 13102/3/13HamiltonOH
Class 16:  Late Spring Ewe Lamb5 shown
11161E.B. Suffolks, Eric BrunsMacCauley 29003/2/13PowellOH
23459Jim Roman And Family, *Jim Roman Family 130113/3/13TrinwayOH
37380Vollmer, JenniferJV Suffolks 9663/4/13OxfordOH
Class 17:  Slick Shorn Ewe Lamb10 shown
17196Wiford Suffolks, Sam& PatWiford 3281/17/13WapakonetaOH
22254Knapke, DeannaKnapke 59352/28/13RockfordOH
32254Knapke, DeannaKnapke 59413/3/13RockfordOH
46184Fair, KerrinMacCauley 27281/6/13MillersburgOH
51388Frost & Family, Rob & LisaWiford 356-131/24/13BloomingburgOH
61388Frost & Family, Rob & LisaWiford 354-131/24/13BloomingburgOH
73459Jim Roman And Family, *Jim Roman Family 130033/5/13TrinwayOH
85335Crawford, JoeyWiford 333-131/18/13ProspectOH
Class 18:  Pair of Ewe Lambs8 shown
11161E.B. Suffolks, Eric BrunsPowellOH
25560Maccauley, ChristopherAtglenPA
32254Knapke, DeannaRockfordOH
48160Renn-Vue FarmPigeonMI
53558Schakel, Will & ConnieKnightstownIN
Grand Champion Ewe – Silver Dollar OR-1218, Deanna Knapke, Rockford, OH
Reserve Champion Ewe – 5 Star J 2101-12, Deanna Knapke, Rockford, OH
Class 21:  Young Flock5 shown
15560Maccauley, ChristopherAtglenPA
22254Knapke, DeannaRockfordOH
31161E.B. Suffolks, Eric BrunsPowellOH
Class 23:  Best 4 Head3 shown
12254Knapke, DeannaRockfordOH
21161E.B. Suffolks, Eric BrunsPowellOH
Premier Exhibitor – Deanna Knapke, Rockford, OH
2013 Ohio State Fair
Open Breeding Sheep
MONTADALE
Saturday, August 3, 2013Judged by:  Aaron Crome, Marshall, IL
PlacingExh #ExhibitorAnimalBirthdateCity
Class 1:  Best Headed – Melvin Farms
Class 2:  Yearling Ram2 shown
13320Randall Shull Family, *Shull 12091/26/12Bucyrus
22721Melvin, JohnMelvin 22503/28/12Mount Sterling
Class 3:  Early Ram Lamb2 shown
12828Moenter, KentMoenter 13051/20/13Akron
22828Moenter, KentMoenter 13061/20/13Akron
Class 5:  Slick Shorn Ram Lamb3 shown
13320Randall Shull Family, *Shull 13051/25/13Bucyrus
24301Watson, ArielWatson 13202/23/13Salesville
Class 6:  Pair of Ram Lambs1 shown
12828Moenter, KentAkron
Grand Champion Ram – Moenter 1305, Kent Moenter, Akron, OH
Reserve Champion Ram – Shull 1305, Randall Shull Family, Bucyrus, OH
Class 9:  Yearling Ewe5 shown
12828Moenter, KentMoenter 12122/2/12Akron
22721Melvin, JohnShull 12111/27/12Mount Sterling
33320Randall Shull Family, *Shull 12253/8/12Bucyrus
Class 10:  Slick Shorn Yearling Ewe6 shown
13320Randall Shull Family, *Shull 12222/8/12Bucyrus
22721Melvin, JohnMelvin 22423/20/12Mount Sterling
32828Moenter, KentMoenter 12011/21/12Akron
Class 11:  Pair of Yearling Ewes5 shown
12828Moenter, KentAkron
23320Randall Shull Family, *Bucyrus
32721Melvin, JohnMount Sterling
Class 13:  Early Spring Ewe Lamb3 shown
14301Watson, ArielTemple G-111/20/13Salesville
22828Moenter, KentMoenter 13101/28/13Akron
Class 14:  Late Spring Ewe Lamb2 shown
12828Moenter, KentMoenter 13162/16/13Akron
22828Moenter, KentMoenter 13342/26/13Akron
Class 15:  Slick Shorn Ewe Lamb7 shown
13320Randall Shull Family, *Shull 13011/17/13Bucyrus
2674Carpenter, AllisonCarpenter 10511/20/13Caldwell
34301Watson, ArielWatson 13192/23/13Salesville
42721Melvin, JohnMelvin 36461/30/13Mount Sterling
54301Watson, ArielShull 13021/22/13Salesville
Class 16:  Pair of Ewe Lambs2 shown
12828Moenter, KentAkron
24301Watson, ArielSalesville
Grand Champion Ewe – Shull 122, Randall Shull Family, Bucyrus, OH
Reserve Champion Ewe- Moenter 1316, Kent Moenter, Akron, OH
Class 19:  Flock
12828Moenter, KentAkron
23320Randall Shull Family, *Bucyrus
Premier Exhibitor- Randall Shull Family, Bucyrus, OH
2013 Ohio State Fair
Open Breeding Sheep
HORNED DORSETS
Saturday, August 3, 2013Judge by:  Aaron Crome, Marshall, IL
PlacingExh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
Class 1:  Yearling Ram0 entered
Class 2:  Fall Ram Lamb10 shown
13723Shotts, ChristinaCassell W650212/13/12QuincyOH
27505Betts, RidgePRC W63749/5/12FeltonDE
32668Mccoy, MicahRoot 5239/6/12LancasterOH
47505Betts, RidgeRB 8510/20/12FeltonDE
53723Shotts, ChristinaShotts 71339/7/12QuincyOH
61998Inbody, Austin,Logan & AddisonALA F12729/17/12BlufftonOH
76064Evans, AndrewGalleher G-10210/2/12EdisonOH
81998Inbody, Austin,Logan & AddisonALA F128410/13/12BlufftonOH
Class 3:  Spring Ram Lamb2 shown
13723Shotts, ChristinaShotts 72182/7/13QuincyOH
27112Marteney, JarodRoot 5291/16/13Canal WinchesterOH
Class 4:  Slick Shorn Ram Lamb2 shown
13723Shotts, ChristinaPRC W648710/4/12QuincyOH
25334Crawford, JacksonBattle Run Farms 301/2/13ProspectOH
Class 5:  Pair of Ram Lambs4 shown
13723Shotts, ChristinaQuincyOH
27505Betts, RidgeFeltonDE
Grand Champion Ram – Cassell W6502, Christina Shotts, Quincy, OH
Reserve Champion Ram – PRC W6374, Ridge Betts, Felton, DE
Class 8:  Yearling Ewes10 shown
13723Shotts, ChristinaPRC W63021/20/12QuincyOH
22668Mccoy, MicahRoot 6099/16/11LancasterOH
35714Richardson, NataliePatoka Valley 12121/31/12West ChesterOH
45218Marteney, ConnorRoot 6079/18/11Canal WinchesterOH
53723Shotts, ChristinaPRC W61449/12/11QuincyOH
67505Betts, RidgeGadsby 12125/6/12FeltonDE
74409Whitmer, KevinK. Whitmer 1921/18/12GreenvilleOH
87505Betts, RidgeRB 652/21/12FeltonDE
Class 9:  Slick Shorn Yearling Ewes10 shown
12668Mccoy, MicahRoot 6069/1/11LancasterOH
23723Shotts, ChristinaPRC W61429/1/11QuincyOH
33723Shotts, ChristinaPRC W61989/25/11QuincyOH
45218Marteney, ConnorRoot 6089/16/11Canal WinchesterOH
57505Betts, RidgePRC W619710/1/11FeltonDE
65334Crawford, JacksonSink 82-P10/4/11ProspectOH
75335Crawford, JoeySink 81-P ET9/11/11ProspectOH
81998Inbody, Austin,Logan & AddisonEwephoric 03-52/22/12BlufftonOH
Class 10:  Pair of Yearling Ewes7 shown
13723Shotts, ChristinaQuincyOH
22668Mccoy, MicahLancasterOH
37505Betts, RidgeFeltonDE
45218Marteney, ConnorCanal WinchesterOH
54409Whitmer, KevinGreenvilleOH
Class 11:  Fall Ewe Lamb13 shown
17505Betts, RidgeRichardson 9161259/16/12FeltonDE
25218Marteney, ConnorRoot 6269/2/12Canal WinchesterOH
33723Shotts, ChristinaShotts 715310/13/12QuincyOH
42668Mccoy, MicahRoot 6289/2/12LancasterOH
53723Shotts, ChristinaPRC W63759/6/12QuincyOH
65714Richardson, NatalieG0809/22/12West ChesterOH
77112Marteney, JarodRoot 6509/18/12Canal WinchesterOH
84409Whitmer, KevinShotts 716912/3/12GreenvilleOH
97505Betts, RidgeRB 889/25/12FeltonDE
106064Evans, AndrewGalleher U-16810/4/12EdisonOH
116064Evans, AndrewGalleher U-1699/12/12EdisonOH
Class 12:  Spring Ewe Lamb10 shown
17505Betts, RidgeRB 942/17/13FeltonDE
25714Richardson, NatalieNN 271392/7/13West ChesterOH
35218Marteney, ConnorCassell PRC 65381/15/13Canal WinchesterOH
47505Betts, RidgeRB 912/17/13FeltonDE
57112Marteney, JarodRoot 5301/16/13Canal WinchesterOH
63723Shotts, ChristinaShotts 72032/7/13QuincyOH
73723Shotts, ChristinaPRC W65722/3/13QuincyOH
82668Mccoy, MicahPCR 3392/17/13LancasterOH
Spring 13:  Slick Shorn Ewe Lamb11 shown
11998Inbody, Austin,Logan & AddisonRoot 6439/18/12BlufftonOH
23723Shotts, ChristinaPRC W650110/24/12QuincyOH
37505Betts, RidgeTac W647710/18/12FeltonDE
43723Shotts, ChristinaShotts 715810/14/12QuincyOH
55218Marteney, ConnorRoot 6329/5/12Canal WinchesterOH
64409Whitmer, KevinL. Thompson 61910/1/12GreenvilleOH
72668Mccoy, MicahRoot 6309/4/12LancasterOH
87112Marteney, JarodRoot 6349/16/12Canal WinchesterOH
95335Crawford, JoeyBattle Run Farms 322/4/13ProspectOH
107794Orr, ClaytonKendrick B-649/4/12UticaOH
Class 14:  Pair of Ewe Lambs9 shown
17505Betts, RidgeFeltonDE
23723Shotts, ChristinaQuincyOH
35218Marteney, ConnorCanal WinchesterOH
45714Richardson, NatalieWest ChesterOH
57112Marteney, JarodCanal WinchesterOH
62668Mccoy, MicahLancasterOH
74409Whitmer, KevinGreenvilleOH
86064Evans, AndrewEdisonOH
Slick Shorn Champion Ewe – Root 643, Austin, Logan & Addison Inbody, Bluffton, OH
Slick Shorn Reserve Champion Ewe – PRC W6501, Christina Shotts, Quincy, OH
Fitted Champion Ewe – PRC W6302, Christina Shotts, Quincy, OH
Fitted Reserve Champion Ewe – Richardson 916125, Ridge Betts, Felton, DE
Grand Champion Ewe – PRC W6302, Christina Shotts, Quincy, OH
Reserve Champion Ewe – Root 643, Austin, Logan & Addison Inbody, Bluffton, OH
Class 21:  Get-of-Sire1 shown
17505Betts, RidgeFeltonDE
Class 22:  Flock5 shown
13723Shotts, ChristinaQuincyOH
27505Betts, RidgeFeltonDE
32668Mccoy, MicahLancasterOH
Premier Exhibitor – Christina Shotts, Quincy, OH
Best Headed Ram – Ridge Betts, Felton, DE
2013 Ohio State Fair
Open Breeding Show
Southdown
Saturday, July 27, 2013Judged by:  Craig Beckmeier, Morrisonville, IL
PlacingExh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
Class 1:  Yearling Ram8 shown
17218Scramlin, LCOldenburg 20782/23/12HollyMI
24472Wilson, DerekWSFS 120162/1/12TitusvillePA
33659Sexten, FrankPleasant Spring 66742/20/12XeniaOH
47194University of FindlayA&M 121441/18/12FindlayOH
52339Kuhn Family SouthdownsKuhn 12M-501/16/12ManillaIN
Class 2:  Fall Ram Lamb6 shown
11360Fowler, NicholasA&M 121519/17/12SalesvilleOH
24472Wilson, DerekWSFS 121429/3/12TitusvillePA
37194University of FindlayWillwerth 50110/8/12FindlayOH
Class 3:  January Ram Lamb18 shown
17457Rincker Southdowns, *Rincker 7031/1/13St. JohnsMI
27265Pozderac, Abby,Milan & MaribethCrotcher 3031/15/13Mount VernonOH
32580Martin, BrockA&M 131581/25/13AtticaOH
41000Davis, Allison*Davis 11951/15/13CardingtonOH
51737Heffelfinger, DavidHeffelfinger 649651/11/13CasstownOH
61000Davis, Allison*Davis 12031/16/13CardingtonOH
74353Welshire Farm, *MB Genetcis 13-157 E1/1/13SpencervilleOH
87305Beidel, JenniferEsq. Southdowns 1031/20/13SpringfieldPA
92339Kuhn Family SouthdownsKuhn 13-0-031/2/13ManillaIN
10472Brandt Southdowns, *Brandt 3201/30/13AnnaOH
113795Smith, AbrianaDavis 12101/28/13MarionOH
124983Murphy, JohnHome Again 130041/8/13DaytonOH
133659Sexten, FrankBrandt 3441/30/13XeniaOH
Class 4:  February Ram Lamb18 shown
17265Pozderac, Abby,Milan & MaribethPozderac 3262/12/13Mount VernonOH
27457Rincker Southdowns, *Rincker 7252/22/13St. JohnsMI
3472Brandt Southdowns, *Forsee 13-106 ET2/2/13AnnaOH
44472Wilson, DerekWSFS 130322/18/13TitusvillePA
52579Martin, BlakeMartin 131052/26/13AtticaOH
64472Wilson, DerekWSFS 130302/8/13TitusvillePA
77218Scramlin, LCScramlin 13332/9/13HollyMI
87305Beidel, JenniferEsq. Southdowns 1042/16/13SpringfieldPA
94983Murphy, JohnHome Again 130522/3/13DaytonOH
10106Andrews, TaylorTaylor & Corey Andrews 302/23/13BellevueOH
112124Kaiser, AlexanderCrotcher 3212/8/13VersaillesOH
123659Sexten, FrankRincker 7272/22/13XeniaOH
137457Rincker Southdowns, *Rincker 7292/23/13St. JohnsMI
Class 5:  March Ram Lamb4 shown
1472Brandt Southdowns, *Brandt 3853/3/13AnnaOH
24246Wagner FarmsWgner 23133/1/13BlanchesterOH
Class 6:  Pair of Ram Lambs12 shown
17265Pozderac, Abby,Milan & MaribethMount VernonOH
24472Wilson, DerekTitusvillePA
37457Rincker Southdowns, *St. JohnsMI
41000Davis, Allison*CardingtonOH
5472Brandt Southdowns, *AnnaOH
61360Fowler, NicholasSalesvilleOH
71737Heffelfinger, DavidCasstownOH
84983Murphy, JohnDaytonOH
94246Wagner FarmBlanchesterOH
103659Sexten, FrankXeniaOH
Champion Ram -Oldenburg 2078, LC Scramlin, Holly, MI
Reserve Champion Ram – A&M 12151, Nicholas Fowler, Salesville, OH
Class 9:  Early Yearling Ewe18 shown
14472Wilson, DerekWSFS 120232/2/12TitusvillePA
27218Scramlin, LCScramlin 12402/11/12HollyMI
32339Kuhn Family SouthdownsKuhn 12M-461/3/12ManillaIN
41000Davis, Allison*Davis 11502/3/12CardingtonOH
57457Rincker Southdowns, *Rincker 4542/1/12St. JohnsMI
61000Davis, Allison*Davis 11422/2/12CardingtonOH
77309Scramlin, JoshuaForsee E12-0051/5/12HollyMI
82339Kuhn Family SouthdownsKuhn 12M-491/16/12ManillaIN
91737Heffelfinger, DavidHeffelfinger 12-32/3/12CasstownOH
107305Beidel, JenniferWSFS 120362/2/12SpringfieldPA
117265Pozderac, Abby,Milan & MaribethPozderac 2182/13/12Mount VernonOH
125884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla ShellMcCrumb 11319/2/11MidlandOH
133249Pozderac, Abby,Milan & MaribethJR Maddox 12041/3/12ManillaIN
Class 10:  Late Yearling Ewe25 shown
11000Davis, Allison*Davis 11742/18/12CardingtonOH
27265Pozderac, Abby,Milan & MaribethCrotcher 2283/1/12Mount VernonOH
34472Wilson, DerekWSFS 121033/8/12TitusvillePA
47457Rincker Southdowns, *Rincker 4713/14/12St. JohnsMI
51360Fowler, NicholasRincker 4643/2/12SalesvilleOH
67305Beidel, JenniferWSFS 120762/17/12SpringfieldPA
73569Schiff, CraigBrandt 100732/22/12JamestownOH
81737Heffelfinger, DavidHeffelfinger 12-83/10/12CasstownOH
97218Scramlin, LCScramlin 12983/18/12HollyMI
105222Williams, MistiM Williams 12203/2/12RidottIL
115884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla ShellRDF 12463/4/12MidlandOH
12472Brandt Southdowns, *Brandt 2-1392/27/12AnnaOH
131737Heffelfinger, DavidHeffelfinger 12-52/18/12CasstownOH
147303Kessinger, J.JRVF 12413/1/12East BerlinPA
15472Brandt Southdowns, *Brandt 1573/3/12AnnaOH
166262Fowler, EphraimB. Howard 21022/24/12SalesvilleOH
175222Williams, MistiM Williams 12243/15/12RidottIL
Class 11:  Pair of Yearling Ewes14 shown
14472Wilson, DerekTitusvillePA
21000Davis, Allison*CardingtonOH
37218Scramlin, LCHollyMI
47457Rincker Southdowns, *St. JohnsMI
52339Kuhn Family SouthdownManillaIN
67265Pozderac, Abby,Milan & MaribethMount VernonOH
77305Beidel, JenniferSpringfieldPA
8472Brandt Southdowns, *AnnaOH
91737Heffelfinger, DavidCasstownOH
105884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla ShellMidlandOH
115222Williams, MistiRidottIL
Class 12:  Fall Ewe Lambs7 shown
14472Wilson, DerekWSFS 121509/4/12TitusvillePA
27218Scramlin, LCScramlin 13039/27/12HollyMI
35222Williams, MistiM Williams 13019/8/12RidottIL
44472Wilson, DerekWSFS 121499/4/12TitusvillePA
57305Beidel, JenniferMB Genetics 12F-9EM10/6/12SpringfieldPA
Class 13:  January Ewe Lamb27 shown
17457Rincker Southdowns, *Rincker 7041/1/13St. JohnsMI
27457Rincker Southdowns, *Rincker 7091/3/13St. JohnsMI
34472Wilson, DerekRincker 7021/1/13TitusvillePA
47194University of FindlayOldenburg 30421/23/13FindlayOH
57265Pozderac, Abby,Milan & MaribethCrotcher 3091/23/13Mount VernonOH
67218Scramlin, LCScramlin 13121/30/13HollyMI
72124Kaiser, AlexanderCrotcher 3111/24/13VersaillesOH
82580Martin, BrockMartin 132021/17/13AtticaOH
92339Kuhn Family SouthdownsKuhn 13-0-011/1/13ManillaIN
10106Andrews, TaylorForsee E13-0491/22/13BellevueOH
117265Pozderac, Abby,Milan & MaribethPozderac 3071/22/13Mount VernonOH
125222Williams, MistiWillwerth 96391/20/13RidottIL
134472Wilson, DerekWSFS 130131/6/13TitusvillePA
147351Kessinger, WhitneyScramlin 13107/29/13East BerlinPA
151737Heffelfinger, DavidHeffelfinger 649631/7/13CasstownOH
161737Heffelfinger, DavidHeffelfinger 649641/9/13CasstownOH
177052Metzger, ZacUF 13011/2/13ArlingtonOH
Class 14:  Early February Ewe Lambs (Feb 1 – Feb 15)22 shown
12580Martin, BrockForsee E13-1252/14/13AtticaOH
21360Fowler, NicholasNLF 13092/4/13SalesvilleOH
37309Scramlin, JoshuaMapolyne 13-15S2/15/13HollyMI
41000Davis, Allison*Davis 12082/11/13CardingtonOH
57265Pozderac, Abby,Milan & MaribethCrotcher 3232/8/13Mount VernonOH
67907Wilson, LydiaMapolyne Farms 13-21S2/15/13Mount UllaNC
7472Brandt Southdowns, *Brandt 3242/6/13AnnaOH
87218Scramlin SouthdownsScramlin 13242/14/13HollyMI
97265Pozderac, Abby,Milan & MaribethPozderac 3252/8/13Mount VernonOH
10106Andrews, TaylorMiller E13-1282/14/13BellevueOH
117265Pozderac, Abby,Milan & MaribethCrotcher 3202/7/13Mount VernonOH
125222Williams, MistiWilliams 13292/1/13RidottIL
131737Heffelfinger, DavidHeffelfinger 649662/13/13CasstownOH
143795Smith, AbrianaDavis 12212/10/13MarionOH
157305Budil, JenniferESQ Southdowns 1052/4/13SpringfieldPA
Class 15:  Late February Ewe Lambs (Feb 16 – Feb 28)14 shown
16980Kadel, JacquelineA&M 3-1492/20/13CasstownOH
23659Sexten, FrankBrandt 3512/18/13XeniaOH
3472Brandt Southdowns, *Brandt 3312/24/13AnnaOH
47457Rincker Southdowns, *Rincker 7212/20/13St. JohnsMI
57218Scramlin, LCScramlin 13522/17/13HollyMI
67194University of FindlayOldenburg 30992/25/13FindlayOH
71360Fowler, NicholasNLF 13182/22/13SalesvilleOH
83249Pozderac, MilanMapolyne Farms 13-18S2/24/13Mt. VernonOH
92339Kuhn Family SouthdownsKuhn 13-50-702/20/13ManillaIN
107305Beidel, JenniferEsq. Southdowns 1022/18/13SpringfieldPA
116979Kadel, BradyA&M 3-1632/20/13CasstownOH
Class 16:  March Ewe Lamb17 shown
17457Rincker Southdowns, *Rincker 7453/7/13St. JohnsMI
27194University of FindlayOldenburg 31593/5/13FindlayOH
34472Wilson, DerekWSFS 130593/21/13TitusvillePA
44472Wilson, DerekWSFS 130463/7/13TitusvillePA
57457Rincker Southdowns, *Rincker 7433/7/13St. JohnsMI
67265Pozderac, Abby,Milan & MaribethCrotcher 3333/3/13Mount VernonOH
7472Brandt Southdowns, *Brandt 31903/17/13AnnaOH
87194University of FindlayOldenburg 31683/12/13FindlayOH
9472Brandt Southdowns, *Brandt 3913/3/13AnnaOH
107298Kessinger, HaileyRincker 7473/10/13East BerlinPA
112125Kaiser, CalebCrotcher 3293/2/13VersaillesOH
127907Wilson, Lydia73273/18/13Mount UllaNC
134353Welshire Farm, *Welshire 13193/5/13SpencervilleOH
Class 17:  Pair of Ewe Lambs20 shown
17457Rincker Southdowns, *St. JohnsMI
24472Wilson, DerekTitusvillePA
32580Martin, BrockAtticaOH
47194University of FindlayFindlayOH
57218Scramlin, LCHollyMI
6472Brandt Southdowns, *AnnaOH
77265Pozderac, Abby,Milan & MaribethMount VernonOH
81360Fowler, NicholasSalesvilleOH
95222Williams, MistiRidottIL
102339Kuhn Family SouthdownsManillaIN
117907Wilson, LydiaMt. UllaNC
121737Heffelfinger, DavidCasstownOH
134353Welshire Farm, *SpencervilleOH
144246Wagner FarmBlanchesterOH
Class 18:  Pair of Lambs, both sexes13 shown
17457Rincker Southdowns, *St. JohnsMI
24472Wilson, DerekTitusvillePA
32580Martin, BrockAtticaOH
47194University of FindlayFindlayOH
55222Williams, MistiRidottIL
6472Brandt Southdowns, *AnnaOH
72339Kuhn Family SouthdownsManillaIN
81737Heffelfinger, DavidCasstownOH
97305Beidel, JenniferSpringfieldPA
102579Martin, BlakeAtticaOH
114353Welshire Farm, *SpencervilleOH
Champion Ewe – WSFS 12023, Derek Wilson, Titusville, PA
Reserve Champion Ewe – Forsee E13-125, Brock Martin, Attica, OH
Class 21:  Flock10 shown
14472Wilson, DerekTitusvillePA
27457Rincker Southdowns, *St. JohnsMI
37218Scramlin, LCHollyMI
41000Davis, Allison*CardingtonOH
57265Pozderac, Abby,Milan & MaribethMount VernonOH
6472Brandt Southdowns, *AnnaOH
72339Kuhn Famliy SouthdownsManillaIN
85222Williams, MistiRidottIL
Premier Exhibitor  – Rincker Southdowns, St. Johns, MI
Ohio Premier Exhibitor – Abby, Milan & Maribeth Pozderac
OPEN OXFORD – MONDAY, JULY 29
PlacingExh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
 Class 1:  Yearling Ram5 entered
________4978Ely, Jerry & KayWWSF 12-321B1/24/12Tipp CityOH
________1722Haymaker, HalMisty Meadows 06891/27/12Washington Court HouseOH
________7312KF-AcresKF-Acres 12373/29/12DecaturIL
________2193Kimber-Ge Acres, *KGS 12051/31/12WoosterOH
________6964Lobdell, TimLobdell 12092/22/12FreeportIL
Class 2:  Fall Ram Lamb4 entered
________7312KF-AcresKF-Acres 130810/28/12DecaturIL
________7312KF-AcresKF-Acres 13059/10/12DecaturIL
________6964Lobdell, TimLobdell 13039/14/12FreeportIL
________5549Nichols, CruzNichols 2939/8/12PowellOH
Class 3:  Early Spring Ram Lamb9 entered
_______708Cedar Lane Farms, *CLF 3861/20/13W AlexandriaOH
_______959Curren, CodyKGA 13101/28/13WoosterOH
_______4978Ely, Jerry & KayEFO 13062/9/13Tipp CityOH
_______1722Haymaker, HalHaymaker 13031/12/13Washington Court HouseOH
_______7312KF-AcresKF-Acres 13161/14/13DecaturIL
_______7312KF-AcresKF-Acres 13141/14/13DecaturIL
_______5549Nichols, CruzNichols 13192/12/13PowellOH
_______4279Walt Johnson Family, *Johnson 6612/26/13MinervaOH
_______7533Winning Ways Sheep Farm, *WWSF 13-321A1/26/13MoweaquaIL
Class 4:  Late Spring Ram Lamb9 entered
_______708Cedar Lane Farms, *CLF 3362/22/13W AlexandriaOH
_______4978Ely, Jerry & KayEfo 13142/17/13Tipp CityOH
_______7312KF AcresKF-Acres 13353/18/13DecaturIL
_______7312KF-AcresKF-Acres 13242/17/13DecaturIL
_______6964Lobdell, TimLobdell 13072/15/13FreeportIL
_______5886Wagner Oxfords, *Wagner 25132/21/13BlanchesterOH
_______4279Walt Johnson Family, *Johnson 6704/2/13MinervaOH
_______7533Winning Ways Sheep Farm, *WWSF 13-242/28/13MoweaquaIL
_______7533Winning Ways Sheep Farm, *WWSF 13-393/3/13MoweaquaIL
Class 5:  Pair of Ram Lambs7 entered
_______708Cedar Lane Farms, *386, 336W AlexandriaOH
_______4978Ely, Jerry & Kay1306, 1314Tipp CityOH
_______7312KF Acres1316, 1324, 305F, 1308F, 1335, 1314DecaturIL
_______6964Lobdell, Tim1303, 1307FreeportIL
_______5549Nichols, Cruz1319, 293PowellOH
_______4279Walt Johnson Family, *661, 670MinervaOH
_______7533Winning Ways Sheep Farm, *13-24, 13-39, 13-321MoweaquaIL
Grand Champion Ram ________________________________________________
Reserve Champion Ram _______________________________________________
Class 8:  Early Yearling Ewe7 entered
_______708Cedar Lane Farms, *BM, 1-769/11/11W AlexandriaOH
_______708Cedar Lane Farms, *2981/20/12W AlexandriaOH
_______4978Ely, Jerry & KayEFO 12031/27/12Tipp CityOH
_______7312KF-AcresKF-Acres 12041/25/12DecaturIL
_______4279Walt Johnson Family, *Johnson 63710/1/11MinervaOH
_______4279Walt Johnson Family, *Johnson 6432/8/12MinervaOH
_______7533Winning Ways Sheep Farm, *WWSF 12-3211/24/12MoweaquaIL
Class 9:  Late Yearling Ewe11 entered
_______708Cedar Lane Farms, *Misty Meadows 06912/20/12W AlexandriaOH
_______4978Ely, Jerry & KayEFO 12072/22/12Tipp CityOH
_______7946Four J Farms/simpson Family, *Everett 12252/17/12JohnstownOH
_______7946Four J Farms/simpson Family, *Paige Coyne 12-903/11/12JohnstownOH
_______7312KF-AcresKF-Acres 12192/20/12DecaturIL
_______6964Lobdell, TimLobdell 12102/22/12FreeportIL
_______6964Lobdell, TimLobdell 12113/11/12FreeportIL
_______5549Nichols, CruzNichols 2273/8/12PowellOH
_______5886Wagner Oxfords, *Weber 3642/16/12BlanchesterOH
_______7533Winning Ways Sheep Farm, *WWF 12-3013/14/12MoweaquaIL
_______7533Winning Ways Sheep Farm, *WWSh 12-113/10/12MoweaquaIL
Class 10:  Pair of Yearling Ewes9 entered
_______708Cedar Lane Farms, *298, 1-76W AlexandriaOH
_______4978Ely, Jerry & Kay1203, 1207Tipp CityOH
_______7946Four J Farms/simpson Family, *1225, 1290JohnstownOH
_______7312KF-Acres1200, 1206, 1204, 1219DecaturIL
_______6964Lobdell, Tim1210, 1211FreeportIL
_______5549Nichols, Cruz223, 227PowellOH
_______5886Wagner Oxfords, *Double A1227, Weber 364BlanchesterOH
_______4279Walt Johnson Family, *637, 643MinervaOH
_______7533Winning Ways Sheep Farm, *12-11, 12-321, 12-301MoweaquaIL
Class 11:  Slick Shorn Yearling Ewe5 entered
________7312KF-AcresKF-Acres 12062/2/12DecaturIL
________7312KF-AcresKF-Acres 1200F9/2/11DecaturIL
________2193Kimber-Ge Acres, *KGA 12113/1/12WoosterOH
________5549Nichols, CruzNichols 2233/2/12PowellOH
________5886Wagner Oxfords, *Double A 12273/2/12BlanchesterOH
Class 12:  Fall Ewe Lamb4 entered
________4978Ely, Jerry & KayDG 12209/12/12Tipp CityOH
________7312KF-AcresKF-Acres 13029/7/12DecaturIL
________7312KF-AcresKF-Acres 13039/7/12DecaturIL
________6964Lobdell, Tim13029/13/12FreeportIL
Class 13:  Early Ewe Lamb14 entered
_______708Cedar Lane Farms, *Winning Ways 13-321 C1/29/13W AlexandriaOH
_______708Cedar Lane Farms, *Winnings Ways 13-6291/26/13W AlexandriaOH
_______959Curren, CodyThoma 3132/10/13WoosterOH
_______4978Ely, Jerry & KayEFO 13022/5/13Tipp CityOH
_______1722Haymaker, HalHaymaker 13051/20/13Washington Court HouseOH
_______1722Haymaker, HalHaymaker 13041/14/13Washington Court HouseOH
_______2117Kadel, AbigailEFO 13011/19/13CasstownOH
_______7312KF-AcresKF-Acres 13131/7/13DecaturIL
_______7312KF-AcresKF-Acres 13151/14/13DecaturIL
_______5886Wagner Oxfords, *E.C.O. 01092/12/13BlanchesterOH
_______5886Wagner Oxfords, *Wagner 1132/2/13BlanchesterOH
_______4279Walt Johnson Family, *Johnson 6641/26/13MinervaOH
_______7533Winning Ways Sheep Farm, *WWSF 13-321A1/25/13MoweaquaIL
_______7533Winning Ways Sheep Farm, *WWSF 13-6281/26/13MoweaquaIL
Class 14:  Late Ewe Lamb15 entered
________708Cedar Lane Farms, *CLF 3002/20/13W AlexandriaOH
________708Cedar Lane Farms, *Misty Meadows 07112/18/13W AlexandriaOH
________4978Ely, Jerry & KayEFO 13092/16/13Tipp CityOH
________4978Ely, Jerry & KayEFO 13072/16/13Tipp CityOH
________7312KF-AcresKF-Acres 3022/17/13DecaturIL
________7312KF-AcresKF-Acres 13262/20/13DecaturIL
________2193Kimber-Ge Acres, *Hatfield 3323/5/13WoosterOH
________6964Lobdell, Tim13143/5/13FreeportIL
________5549Nichols, CruzNichols 13232/24/13PowellOH
________3569Schiff, CraigDaniels 8542/19/13JamestownOH
________4010Stull, KatieThoma 3113/3/13WoosterOH
________4011Stull, RileyThoma 3173/1/13WoosterOH
________4279Walt Johnson Family, *Johnson 6683/10/13MinervaOH
________4279Walt Johnson Family, *Johnson 6672/20/13MinervaOH
________7533Winning Ways Sheep Farm, *WWSh 13-8242/19/13MoweaquaIL
Class 15:  Slick Shorn Ewe Lamb5 entered
________7312KF-AcresKF-Acres 3062/4/13DecaturIL
________7312KF-AcresKF-Acres 13191/25/13DecaturIL
________5549Nichols, CruzNichols 13273/2/13PowellOH
________5886Wagner Oxfords, *Wagner 2132/2/13BlanchesterOH
________4279Walt Johnson Family, *Van Roekel 13102/14/13MinervaOH
Class 16:  Pair of Ewe Lambs9 entered
_______708Cedar Lane Farms, *13-629, 13-321W AlexandriaOH
_______4978Ely, Jerry & Kay1307, 1309, 1302Tipp CityOH
_______1722Haymaker, Hal1304, 1305Washington Court HouseOH
_______7312KF-Acres1319, 1326, 1315, 1313, 305, 306, 1303DecaturIL
_______6964Lobdell, Tim1302, 1314FreeportIL
_______5549Nichols, Cruz1323, 1327PowellOH
_______5886Wagner Oxfords, *109, 113BlanchesterOH
_______4279Walt Johnson Family, *664, 667, 668, 1310MinervaOH
_______7533Winning Ways Sheep Farm, *13-628, 13-321, 13-824MoweaquaIL
Grand Champion Ewe ___________________________________________________
Reserve Champion Ewe _______________________________________________
Clas 19:  Flock8 entered
19708Cedar Lane Farms, *W AlexandriaOH
194978Ely, Jerry & KayTipp CityOH
197312KF-AcresDecaturIL
196964Lobdell, TimFreeportIL
195549Nichols, CruzPowellOH
195886Wagner Oxfords, *BlanchesterOH
194279Walt Johnson Family, *MinervaOH
197533Winning Ways Sheep Farm, *MoweaquaIL

 

2013 Ohio State Fiar
Open Breeding Show
Natural Colored
Tuesday, July 30, 2013Judged by:
PlacingOpen Exh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
Class 1:  Yearling Ram, Coarse Wool1 entered
______7183Penhorwood, RoseCC-1122/24/12RaymondOH
Class 2:  Yearling Ram, Medium Wool4 entered
_______7276Broken Arrow RanchPines End 11-539/8/11GallowayOH
_______5884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla ShellLeBron  A013732/23/12MidlandOH
_______1658Harrington, ChrisCC5123/19/12RaymondOH
_______1759Hendricks Sheep Co., *HSC 12-051/15/12CloverdaleIN
Class 3:  Yearling Ram, Fine Wool2 entered
______7338Conner, Sonja1012/16/12AshvilleOH
_______1759Hendricks Sheep Co., *HSC 12-082/16/12CloverdaleIN
Class 4:  Fall Ram Lamb6 entered
_______5884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla ShellCurve Ball  A019469/5/12MidlandOH
_______2070Johnson, Richard And Mary AnnHyline 27710/31/12QuincyOH
_______2070Johnson, Richard And Mary AnnHyline 25510/6/12QuincyOH
_______3118Paulus, Kodi & KamronBel-Mar 12-659/15/12CasstownOH
_______3118Paulus, Kodi & KamronBel-Mar 13-0611/2/12CasstownOH
_______7354Wolf BrosWolf 13-109/16/12Upper SanduskyOH
Class 5:  Spring Ram Lamb, Coarse Wool3 entered
______1658Harrington, Chris3133/25/13RaymondOH
______7183Penhorwood, RoseHammer 13293/1/13RaymondOH
______7183Penhorwood, RoseReid 13-0302/17/13RaymondOH
Class 6:  Spring Ram Lamb, Fine Wool5 entered
______7276Broken Arrow RanchHomestead HFB-11052/10/13GallowayOH
______1759Hendricks Sheep Co., *HSC 13-041/11/13CloverdaleIN
______5651Lawtzy, KeeganHF 13-11102/16/13CloverdaleIN
______3118Paulus, Kodi & KamronBel-Mar 13-202/18/13CasstownOH
______7354Wolf BrosWolf 13-281/6/13Upper SanduskyOH
Class 8:  Pair of Ram Lambs4 entered
______2070Johnson, Richard And Mary Ann277, 255QuincyOH
______3118Paulus, Kodi & Kamron12-65, 13-06, 13-20CasstownOH
______7183Penhorwood, Rose13-030, 1329RaymondOH
______7354Wolf Bros13-10, 13-28Upper SanduskyOH
Champion Ram ________________________________________________
Reserve Champion Ram _____________________________________________
Class 11:  Yearling Ewe, Coarse Wool2 entered
______7183Penhorwood, RoseCC6173/22/12RaymondOH
______7183Penhorwood, RoseCC4123/3/12RaymondOH
Class 12:  Yearling Ewe, Medium Wool9 entered
_______7276Broken Arrow RanchBorcher 12-061/30/12GallowayOH
_______7276Broken Arrow RanchBorcher 12-71/30/12GallowayOH
_______5884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla Shell12-063/3/12MidlandOH
_______5884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla ShellGR 12194 RR2/16/12MidlandOH
_______1759Hendricks Sheep Co., *HSC 12-011/1/12CloverdaleIN
_______1759Hendricks Sheep Co., *HSC 12-342/20/12CloverdaleIN
_______2342Kuykendall, KatherineK. Kuykendall 5953/1/12Richland CenterWI
_______2342Kuykendall, KatherineK. Kuykendall 6712/10/12Richland CenterWI
_______7354Wolf BrosHF 12-10181/12/12Upper SanduskyOH
Class 13:  Yearling Ewe, Fine Wool10 entered
_______5884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla ShellBianca  A013711/22/12MidlandOH
_______7338Conner, Sonja962/1/12AshvilleOH
_______7338Conner, Sonja9712/21/11AshvilleOH
_______1759Hendricks Sheep Co., *HSC 12-112/17/12CloverdaleIN
_______2070Johnson, Richard And Mary AnnHyline 2031/20/12QuincyOH
_______2070Johnson, Richard And Mary AnnHyline 16511/3/12QuincyOH
_______3118Paulus, Kodi & KamronHF 12-10121/8/12CasstownOH
_______3118Paulus, Kodi & KamronHF 12-10382/7/12CasstownOH
_______7354Wolf BrosJulius 12475/13/12Upper SanduskyOH
_______7354Wolf BrosHF 12-10021/1/12Upper SanduskyOH
Class 14:  Pair of Yearling Ewes9 entered
_______7276Broken Arrow Ranch12-7, 12-6GallowayOH
_______5884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla Shell12-06, GR12194RRMidlandOH
_______7338Conner, Sonja0097, 009612/21/11AshvilleOH
_______1759Hendricks Sheep Co., *12-34, 12-01, 12-11CloverdaleIN
_______2070Johnson, Richard And Mary Ann165, 203QuincyOH
_______2342Kuykendall, Katherine595, 671Richland CenterWI
_______3118Paulus, Kodi & KamronHF 12-1012, HF 12-1038CasstownOH
_______7183Penhorwood, RoseCC412, CC612RaymondOH
_______7354Wolf Bros12-1018, 12-1002, 1247Upper SanduskyOH
Class 15:  Fall Ewe Lambs10 entered
_______5884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla Shell12-539/3/12MidlandOH
_______5884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla ShellMB 3309/14/12MidlandOH
_______7338Conner, SonjaSC013510/3/12AshvilleOH
_______7338Conner, SonjaSC01409/14/12AshvilleOH
_______1736Heffelfinger, AdamWolf 13-2111/10/12AshlandOH
_______2070Johnson, Richard And Mary AnnHyline 26010/8/12QuincyOH
_______2070Johnson, Richard And Mary AnnHyline 25110/5/12QuincyOH
_______3118Paulus, Kodi & KamronBel-Mar 12-519/4/12CasstownOH
_______7354Wolf BrosWolf 13-059/5/12Upper SanduskyOH
_______7354Wolf BrosWolf 13-039/3/12Upper SanduskyOH
Class 16:  Spring Ewe Lamb, Coarse Wool3 entered
______1658Harrington, Chris4133/25/13RaymondOH
______7183Penhorwood, RoseCC7133/30/13RaymondOH
______7183Penhorwood, RoseCC1133/23/13RaymondOH
Class 17:  Spring Ewe Lamb, Medium Wool11 entered
_______7276Broken Arrow RanchHomestead 13-10972/3/13GallowayOH
_______7276Broken Arrow RanchWolf 13-221/3/13GallowayOH
_______5884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla ShellHF 13-11022/7/13MidlandOH
_______1759Hendricks Sheep Co., *HSC 13-092/16/13CloverdaleIN
_______1759Hendricks Sheep Co., *HSC 13-021/15/13CloverdaleIN
_______2342Kuykendall, KatherineK Kuykendall 1711/27/13Richland CenterWI
_______2342Kuykendall, KatherineKuykendall 4242/20/13Richland CenterWI
_______2342Kuykendall, KatherineKuykendall 5553/6/13Richland CenterWI
_______7354Wolf BrosWolf 13-353/3/13Upper SanduskyOH
_______7354Wolf BrosWolf 13-322/19/13Upper SanduskyOH
_______7354Wolf BrosWolf 13-251/4/13Upper SanduskyOH
Class 18:  Spring Ewe Lamb, Fine Wool5 entered
______7338Conner, SonjaSC01421/10/13AshvilleOH
______1759Hendricks Sheep Co., *HSC 13-072/16/13CloverdaleIN
______2070Johnson, Richard And Mary AnnHyline 3021/11/13QuincyOH
______3118Paulus, Kodi & KamronBel-Mar 13-011/2/13CasstownOH
______3118Paulus, Kodi & KamronBel-Mar 13-041/16/13CasstownOH
Class 19:  Pair of Ewe Lambs9 entered
______2070Johnson, Richard And Mary Ann251, 260, 302QuincyOH
______3118Paulus, Kodi & Kamron12-51, 13-01, 13-04CasstownOH
______7338Conner, SonjaSC0142, 0135AshvilleOH
______7183Penhorwood, RoseCC113, CC713RaymondOH
______7276Broken Arrow Ranch13-1097, 13-22GallowayOH
______7354Wolf Bros13-35, 13-32, 13-25, 13-05, 13-03Upper SanduskyOH
______1759Hendricks Sheep Co., *07, 09, 02CloverdaleIN
______5884Buckeye Sheep Farm12-53, MB330, HF13-1102MidlandOH
______2342Kuykendall, Katherine555, 424, 171Richland CenterWI
Champion Ewe _______________________________________________
Reserve Champion Ewe _____________________________________________
Class 22:  Best of 4 Head6 entered
______2070Johnson, Richard And Mary AnnQuincyOH
______3118Paulus, Kodi & KamronCasstownOH
______7183Penhorwood, RoseRaymondOH
______7276Broken Arrow RanchGallowayOH
______1759Hendricks Sheep Co., *CloverdaleIN
______5884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla Shell12-53, MB330, HF12-1102MidlandOH
Class 23:  Flock8 entered
_______2070Johnson, Richard And Mary AnnQuincyOH
_______3118Paulus, Kodi & KamronCasstownOH
_______7338Conner, SonjaAshvilleOH
_______7183Penhorwood, RoseRaymondOH
_______7276Broken Arrow RanchGallowayOH
_______7354Wolf BrosUpper SanduskyOH
_______1759Hendricks Sheep Co., *CloverdaleIN
_______5884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla ShellMidlandOH
Class 25:  Best Fleece6 entered
______2070Johnson, Richard And Mary AnnQuincyOH
______3118Paulus, Kodi & KamronCasstownOH
______7338Conner, SonjaAshvilleOH
______7276Broken Arrow RanchGallowayOH
______7354Wolf BrosUpper SanduskyOH
______5884Buckeye Sheep Farm, Dan & Marla ShellMidlandOH
2013 Ohio State Fair
Open Breeding Show
Rambouillet
Sunday, July 28, 20123Judged by:  Doris Powell, Rome, PA
PlacingOpen Exh #ExhibitorAnimalBirthdateCityState
Class 1:  Yearling Ram4 shown
13723Shotts, ChristinaPowell 1154 QR10/14/11QuincyOH
23015O’banion Farms, *Dew Drop Farms 2-152/20/12WaynesvilleOH
Class 2:   Fall Ram Lamb5 shown
13723Shotts, ChristinaShotts 715711/6/12QuincyOH
21999Inbody Brothers Rambouillets, *Marshall 2-889/20/12BlufftonOH
33015O’banion Farms, *Dew Drop Farms 2-939/18/12WaynesvilleOH
Class 3:  Spring Ram Lamb6 shown
13015O’banion Farms, *Dew Drop Farms 3-011/5/13WaynesvilleOH
21999Inbody Brothers Rambouillets, *Knutson Girls 13-52/1/13BlufftonOH
32224Kirkpatrick, DougDKF 3021/29/13AshlandOH
Class 4:  Late Spring Ram4 shown
13015O’banion Farms, *O’Banion 09502/19/13WaynesvilleOH
21999Inbody Brothers Rambouillets, *Inbody 13172/16/13BlufftonOH
Class 5:  Pair of Ram Lambs2 shown
11999Inbody Brothers Rambouillets, *BlufftonOH
23015O’banion Farms, *WaynesvilleOH
Champion Ram – Powell 1154, Christina Shotts, Quincy, OH
Reserve Champion Ram – Dew Drop Farms 2-15, O’Banion Farms, Waynesville, OH
Class 8:  Yearling Ewe8 shown
13015O’banion Farms, *Wankier 02173/12/12WaynesvilleOH
22224Kirkpatrick, DougDKF 2929/30/11AshlandOH
33015O’banion Farms, *Dew Drop Farms 2-563/11/12WaynesvilleOH
41999Inbody Brothers Rambouillets, *Inbody F117211/20/11BlufftonOH
51736Heffelfinger, AdamDKF 29410/10/11AshlandOH
Class 9:  Pair of Yearling Ewes3 shown
13015O’banion Farms, *WaynesvilleOH
22224Kirkpatrick, DougAshlandOH
Class 10:  Fall Ewe Lamb6 shown
13015O’banion Farms, *Dew Drop Farms 2-8210/4/12WaynesvilleOH
22224Kirkpatrick, DougDKF 29910/27/12AshlandOH
33015O’banion Farms, *Dew Drop Farms 2-8510/6/12WaynesvilleOH
Class 11:  Early Spring Ewe Lamb4 shown
13015O’banion Farms, *Dew Drop Farms 3-391/22/13WaynesvilleOH
21999Inbody Brothers Rambouillets, *Bar J Bar 13-522-931/23/13BlufftonOH
Class 12:  Late Spring Ewe Lamb7 shown
13015O’banion Farms, *Dew Drop Farms 3-472/17/13WaynesvilleOH
22224Kirkpatrick, DougDKF 3032/15/13AshlandOH
32224Kirkpatrick, DougDKF 3042/15/13AshlandOH
43015O’banion Farms, *Dew Drop Farms 3-412/19/13WaynesvilleOH
51999Inbody Brothers Rambouillets, *Inbody 13062/16/13BlufftonOH
Class 13:  Pair of Ewe Lambs3 shown
13015O’banion Farms, *WaynesvilleOH
22224Kirkpatrick, DougAshlandOH
Champion Ewe – Wankier 0217, O’Banion Farms, Waynesville, OH
Reserve Champion Ewe – DKF 292, Doug Kirkpatrick, Ashland, OH
Class 16:  Flock3 shown
13015O’banion Farms, *WaynesvilleOH
22224Kirkpatrick, DougAshlandOH
Class 18:  Best Fleece4 shown
12224Kirkpatrick, DougAshlandOH
PREMIER EXHIBITOR  – O’Banion Farms, Waynesville, OH